Złe wiadomości dla kierowców. Benzyna na rynku hurtowym podrożała w tydzień o 11 groszy

Zdaniem ekspertów Biura Maklerskiego Reflex podwyżki paliw na rynku hurtowym, które w minionym tygodniu osiągnęły poziom 11 groszy, mogą się przełożyć na ceny na stacjach paliw w najbliższych dniach. Nie wiadomo jeszcze tylko w jakim stopniu.

Ceny paliw w mijającym tygodniu pozostawały na większości stacji stabilne, jednak były i takie miejsca, gdzie w przypadku oleju napędowego wzrost wyniósł kilka groszy na litrze. Podwyżek nie udało się jednak uniknąć na rynku hurtowym, który najszybciej reaguje na wzrost cen ropy naftowej.

Wzrost ceny ropy BRENT najwyższy od wojny w Zatoce Perskiej

A ta podrożała oczywiście głównie na skutek ataku na instalacje położone w Arabii Saudyjskiej. W efekcie ceny ropy BRENT (taką ropę sprzedaje się w Europie) w poniedziałek wzrosły do poziomu 69 dolarów za baryłkę, a tydzień kończą na poziomie ok. 65 dolarów. Powody wzrostu cen są oczywiste - w wyniku ataku doszło do ograniczenia produkcji ropy o blisko połowę. Wzrost cen ropy był największy od czasów wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r.

>>> Wzrost akcyzy na paliwo po wyborach? Ekspert: "Realny scenariusz"

W najbliższych dniach ceny paliw na stajach benzynowych mogą pójść w górę

W czwartek średnie ceny paliw ukształtowały się na następujących poziomach dla: benzyny bezołowiowej 95 - 4,98 zł/l, bezołowiowej 98 - 5,32 zł/l, oleju napędowego - 5,00 zł/l i autogazu 1,97 zł/l. Ruchy cen nie są więc wielkie.

Czytaj też: CNN o ataku na rafinerię w Arabii Saudyjskiej: Prawdopodobnie został przeprowadzony z Iranu 

Podwyżek nie udało się uniknąć na rynku hurtowym, który bezpośrednio reaguje na wzrost cen ropy naftowej. Zarówno ceny benzyny jak i oleju napędowego wzrosły w tym tygodniu średnio o 11 groszy na litrze netto, co może się przełożyć na ceny na stacjach paliw w najbliższych dniach. Brak możliwości utrzymywania cen bez zmian dotyczy zwłaszcza oleju napędowego, który już na niektórych stacjach wyraźnie drożeje i którego cena jest wyższa nawet o kilkanaście groszy na litrze w stosunku do ceny benzyny bezołowiowej 95. 

Świat reaguje na rosnące ceny paliw

Nagły wzrost ceny paliw spotkał się z reakcją wielu państw. Donald Trump ogłosił, że uruchomi rezerwy strategiczne dla USA, co doprowadziło do zahamowania wzrostu.

Ponadto minister energii Arabii Saudyjskiej poinformował, że zdolności produkcyjne zostaną przywrócone do 11 mln baryłek dziennie wraz z końcem września. Pełne moce produkcyjne w wielkości 12 mln baryłek na dzień powinno udać się przywrócić w ciągu dwóch miesięcy.

Więcej o:
Komentarze (31)
Złe wiadomości dla kierowców. Benzyna na rynku hurtowym podrożała w tydzień o 11 groszy
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 12 razy 8

  Na razie na większości stacji Orlenu w Warszawie, rownież tych zazwyczaj drogich, i E95 i ON są po 4,99. I zapewniam was, że do wyborów te ceny nie wzrosną, a 14 października benzyna może być i po 7 zł, i Obajtek będzie miał na wszystkie potrzebne sponsoringi.

 • ansuz_odyn

  Oceniono 9 razy 7

  PIS WYKORZYSTUJE KAŻDY PRETEKST ABY PODNIEŚĆ CENY I ZAROBIĆ NA KOLEJNE OBIETNICE WYBORCZE.
  Tymczasem notowania ropy podrożały w jeden dzień a potem przez kilka dni spadły do poziomów takich ja na kilka dni przed atakiem na rafinerię arabską.

 • westdream

  Oceniono 7 razy 5

  Orlen wszedł w cykl wyborczy i już ponad tydzień utrzymuje ceny na swoich stacjach poniżej ceny hurtowej. Na dzień dzisiejszy ceny ON hurt za m3 wynosi 4179 zł/m3 netto tj., 4,18zł/l netto tj. 5,14 zł/l brutto. W Łodzi w której mieszkam są jeszcze stacje Orlenu, które sprzedają po 4,79zł/l ON brutto, czyli poniżej możliwego zakupu przez największych hurtowników. Dochodzi do zabawnej sytuacji, że duzi przewoźnicy, którzy mają podpisane umowy na opust od hurtu kupują na ich stacjach drożej niż Kowalski bez faktury. Na jutro tj. 21.09 cena w hurcie podskoczy o kolejny grosz. To ręczne sterowanie ma miejsce zawsze przy okazji wyborów.

 • Paweł Adam Kołodziejski

  Oceniono 3 razy 3

  Kontrakty na rope sa zawierane na rok po ustalonej cenie to jak stacja podnosi ceny kiedy paliwo kupuje 2 miesiace wczesniej

 • plastikpiokio

  Oceniono 3 razy 3

  ale tylko w polsce--- orlen zbiera na nowy bakszysz dla kubicy

 • andrew1507

  Oceniono 4 razy 2

  Cytat za Roman Giertych
  List do przedsiębiorców o premię wyborczą.

  Szanowni Państwo!

  Zbliżają się najważniejsze wybory od lat. Partia rządząca otwarcie już deklaruje, że zmierza w stronę socjalizmu narodowego, gdzie skrajnie lewicowe pomysły gospodarcze połączone są hurrapatriotyczną retoryką. Pomysły te (jak chociażby podniesienie składki na ZUS) zagrażają stabilności gospodarczej kraju. Dlatego też apeluję do wszystkich przedsiębiorców, a szczególnie do właścicieli małych i średnich firm o ustanowienie w swoich firmach specjalnej premii wyborczej wypłacanej już tydzień po wyborach, o ile oczywiście obecna partia rządząca nie będzie miała większości pozwalającej na sformowanie rządu. Nie ma żadnego zakazu w kodeksie wyborczym, aby ustanowić taką premię i sam deklaruję, że zapowiem ją w moich firmach.

 • byrcyn11

  Oceniono 1 raz 1

  Do niedawna tak było, że jak na światowych rynkach podrożała ropa choćby o 2 $, to na drugi dzień cena w Polsce była wyższa o 10 gr. Ale teraz ceny ani drgnęły, choć ropa w pewnym momencie podrożała o 18 % - wybory ! ;-)

 • paseo

  Oceniono 3 razy 1

  caly ten tekst jest zbędny,poniewaz po pierwsze ceny w Polsce NIE zmieniają się od razu,lecz sa wynikiem planowanych z wyprzedzeniem zakupow.Tak wiec już kupione paliwa dostajemy po uzgodnionej cenie.
  Po drugie ceny ropy już spadly o pona dpolowe,bo panika była na wyrost i wywolana przez spekulantow giełdowych.
  Po trzecie,A.Saudyjska już podala ,ze wznowią szybko produkcje i podtrzymala wszystkie uzgodnione wcześniej dostawy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX