Wszystko przynajmniej po 4 zł. Złoty osłabia się wobec dolara, euro i franka. Jest najgorzej od 2017 r.

Złoty zanotował bardzo słaby początek tygodnia. Dolar amerykański w poniedziałek pierwszy raz od ponad dwóch lat kosztował ponad 4 zł. Kurs euro na rynku dochodził już do 4,40 zł, frank znowu kosztuje ponad 4 zł.

Kredytobiorcy walutowi, turyści i inni, którym zależy na mocnym złotym, niestety nie mają powodów do radości. Złoty w poniedziałek zaliczył spore spadki, dochodząc do poziomów niewidzianych od 2017 r.

Kurs dolara amerykańskiego do złotego przekroczył w pewnym momencie granicę 4 zł, po raz pierwszy od 2,5 roku. Od piątku amerykańska waluta podrożała już o 8 gr.

usd/pln kursusd/pln kurs stooq.pl

Do 4,40 zł dochodził w poniedziałek także kurs euro. To poziom znany z przełomu 2016 i 2017 r. Od piątku złoty osłabił się wobec wspólnej europejskiej waluty o ok. 5 gr. 

eur/pln kurseur/pln kurs stooq.pl

Frank szwajcarski także nie rozpieszcza Polaków - kurs tej waluty powrócił na poziom ponad 4 zł, obecnie kosztuje blisko 4,04 zł. Ponad 4 zł szwajcarska waluta kosztowała już w sierpniu i na początku września, a wcześniej w marcu 2017 r.

chf/plnchf/pln stooq.pl

Kursy walut. Dlaczego złoty jest taki słaby?

W rozmowie z next.gazeta.pl Marek Rogalski główny analityk DM BOŚ, jako możliwą przyczynę osłabienia się złotego wskazał decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w piątek wskazał (na 3 października) datę ogłoszenia wyroku w sprawie frankowiczów - państwa Dziubaków.To, co orzeknie TSUE, może mieć duży wpływ na orzecznictwo sądów w Polsce w podobnym sprawach. Fakt, że już za półtora tygodnia może zapaść niekorzystny dla banków wyrok już wzbudza obawy inwestorów.

- Mam wrażenie, ze wzrost się chwilowo wyciszy, jednak do 3 października nie zobaczymy mocniejszego złotego. Rynek będzie się bał wyroku TSUE - mówił Rogalski.

Ale w poniedziałek mieliśmy też inne wydarzenie, które przestraszyło inwestorów. Chodzi o fatalne informacje z Niemiec, gdzie indeks PMI dla przemysłu spadł do najniższego poziomu od 10 lat, czyli samego środka światowego kryzysu finansowego. To odbiło się m.in. na kursie euro wobec dolara, ale także na kursie złotego, gdyż kondycja polskiej gospodarki zależy od tego, co dzieje się w przemyśle naszego największego partnera handlowego. Zresztą przypominają o tym także zeszłotygodniowe, niespodziewanie słabe dane z polskiego przemysłu (w sierpniu produkcja przemysłowa w Polsce w sierpniu br. skurczyła się o 1,3 proc. rok do roku).

Kiepskich danych w strefie euro było zresztą w poniedziałek więcej. Indeks PMI dla przemysłu we Francji spadł poniżej 50 pkt (co oznacza regres), a w Niemczech pierwszy raz od 6 lat przedsiębiorcy nie zwiększyli ogólnego poziomu zatrudnienia. Niestety, polski złoty jest pod presją kiepskich nastrojów w najważniejszych europejskich gospodarkach. 

Więcej o:
Komentarze (114)
Wszystko przynajmniej po 4 zł. Złoty osłabia się wobec dolara, euro i franka. Jest najgorzej od 2017 r.
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 36 razy 36

  Co tu mówić o euro, dolarze czy franku, złoty osłabia się nawet wobec ukraińskiej hrywny!

 • hi2per

  Oceniono 31 razy 31

  Brawo dla frankowiczów którzy głosowali na PiS. Ciekawe jak się teraz czują. A będzie jeszcze drożej.

 • matatjahu

  Oceniono 27 razy 27

  tak. obiecanki wyborcze...pensje po 4 tysiące, programy +, nonszalancja od lewa do prawa. każdy na wyścigi chce dawać, a gospodarka się kurczy. w wielu zakładach produkcyjnych cięcia etatów, banki tną etaty ile się da, podobnie inne firmy. rynek pracownika się już skończył...ucieczka w szarą strefę...tak oto sufit runął na podłogę a podłoga się zarwała i leci władzy na łeb...będziecie zarabiać po 4-5 tysi ale chleb będzie kosztował po 30 zł/bochenek.

 • secondradoslaw

  Oceniono 26 razy 26

  Mam inna teorie.
  Zloty jest slaby, bo jego kurs to taka rzecz, ktorej nie mozna zaklamac- ot, rynek. Mozna troche rynek waluty zmanipulowac uwalnianiem rezerw walutowych , ale samego kursu nawet PIS nie potrafi zafalszowac na dluzsza mete. Wiec: Mnostwo rzeczy, z wyjatkiem tych slawnych lokomotyw, dzis w Polskce drozeje, mimi i Partia wam podaje ze inflacja jest niska. Ale rtynek waluty pokazuje wam prawde. Jak pietruszka, wodka, mleko czy kraftowe pifko w knajpie, zloty po prostu drozeje i juz.
  Kto pamieta PRL, ten zna mechanizm, prawda?
  Wiec Partia wam poda jutro, ze to dobrze ze zloty jest slaby, bo to lepeij dla eksportu. A gorzej tylko dla jakichs tam turystow, malo wazne sprawy takie, drobiagi tylko.
  A kto glupi, to poslucha i martwil sie na zapas nie bedzie. I git.

 • kmwsm

  Oceniono 23 razy 23

  Pan Jaro Chavez rozdupcy polska ekonomie juz wkrotce. Pensja minimalna 4 tys hehehe. Rynek nie jest glupi. Dolar bedzie wtedy po 8 zl a chlebek nie po 3 jak teraz tylko po 9 zl

 • droch

  Oceniono 23 razy 23

  Inflacja+++

 • goupille

  Oceniono 21 razy 21

  A debile chcą na nich głosować.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 21 razy 19

  Za poprzedniej komuny Polska zbankrutowała to i za tej zbankrutuje :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX