Brexit. Hiszpania ostrzega Wielką Brytanię ws. rezydentów. Mogą mieć ograniczone prawa

Hiszpański rząd zamierza utrzymać obecny status Brytyjczyków mieszkających na stałe w kraju. Oczekuje jednak podobnej deklaracji ze strony Borisa Johnsona. Hiszpanie grożą, że twardy brexit spowoduje ograniczenie praw brytyjskim rezydentom.

W tym momencie w Hiszpanii mieszka około 365 tys. obywateli Wielkiej Brytanii, którzy posiadają status oficjalnych rezydentów krajów. W analogicznej sytuacji znajduje się także 180 tys. Hiszpanów. Zbliżający się brexit w znaczący sposób może wpłynąć na ich status, a do porozumienia w sprawie coraz dalej. 

Hiszpania utrzyma prawa Brytyjczyków, ale oczekuje tego samego dla własnych obywateli

Hiszpański rząd za jeden z najważniejszych celów postawił unormowanie sprawy migrantów w momencie wejścia w życie twardego brexitu. W marcu tego roku uchwalono dekret utrzymujący prawa Brytyjczyków mieszkających na stałe w Hiszpanii oraz zapewniający funkcjonowanie brytyjskich spółek na iberyjskim rynku. Jak podaje "El Pais", Szef MSZ Josep Borrel przekazał premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi, że w przypadku braku zapewnienia podobnych praw Hiszpanom, rząd wycofa wcześniejszą uchwałę.

Dojście do porozumienia jest bardzo istotne dla obu państw. W czwartek doszło do spotkania pomiędzy stroną hiszpańską, a ministrem ds. brexitu Stevem Barclayem. Nie przyniosło ono konkretnych rezultatów, a jedynie zirytowało hiszpańskie władze. 

Zapewniliśmy władze brytyjski, że nasz dekret królewski utrzyma wszelkie prawa Brytyjczyków po ewentualnym wyjściu kraju z Unii Europejskiej bez porozumienia. Ale we wszystkim potrzeba kooperacji z obu stron. Nie można gwarantować połowicznej wzajemności.

- powiedział w rozmowie z "El Pais" Luis Marco Aguiriano, Sekretarz Stanu ds. Unii Europejskiej, który był obecny na czwartkowej rozmowie. 

Brexit. Jak będzie wyglądać sytuacja obcokrajowców w Wielkiej Brytanii? 

Wielka Brytania ustaliła generalny schemat dla wszystkich obywateli UE mieszkających na wyspach. Obcokrajowcy mogą ubiegać się o status osoby osiedlonej, który pozwoli utrzymać większość praw, ale nie wszyscy imigranci spełniają odpowiednie warunki. W takiej sytuacji otrzymują oni tymczasowy status osoby osiedlonej, który nie jest aż tak korzystny. Dotyczy to osób przebywających w Wielkiej Brytanii mniej niż 5 lat. To właśnie brak równości pomiędzy traktowanie obywateli obu krajów jest kością niezgody pomiędzy obiema stronami sporu. 

Wg danych podanych przez "El Pais", blisko 87 tys. obywateli Hiszpanii złożyło wnioski o otrzymanie owego statusu. Na ten moment jedynie 57 proc. z nich przyznany został stały status osoby osiedlonej. Hiszpanie są jedną z największych mniejszości mieszkającej w Wielkiej Brytanii spośród krajów UE. 

Czasu na dojście do porozumienia coraz mniej. Twardy Brexit 

Czytaj także: Brexit. Ambasador apeluje do Polaków, którzy chcą legalnie pozostać na Wyspach. "Niepokojąco niski poziom wniosków"

Więcej o:
Komentarze (25)
Brexit. Hiszpania ostrzega Wielką Brytanię ws. rezydentów. Mogą mieć ograniczone prawa
Zaloguj się
 • gazetatodno

  Oceniono 20 razy 16

  Anglicy w swojej nieskończonej arogancji wciąż myślą, że są światowym imperium rozdającym karty.

 • vincent33

  Oceniono 14 razy 12

  Ten Brexit już jest failem ale niedługo stanie się katastrofą.
  I bardzo dobrze.

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 10

  Zalecam zrobienie porządku z Polakami. Pozbyć się u wysłać do krainy cudu gospodarczego PiS. Zobaczymy jak 2 mln rozczarowanych weźmie na widły ukochanego prezesa i jego mafię oraz zajmie się ich kamienicami podarowanym im przez kombatantów 😀😀

 • okazja

  Oceniono 15 razy 9

  i to jest pomysl
  wizy dla brytkow
  kontrole na granicach najlepiej osobiste
  i odsylanie do londka za krzywe spojrzenie na urzednika na granicy

 • czechy11

  Oceniono 10 razy 8

  Ciężka będzie przeprowadzka ze słonecznej Hiszpani do deszczowej smętnej UK. W szczególności dla Brytyjczyków w Hiszpanii co poparli Brexit

 • mawik_net

  Oceniono 8 razy 8

  Niestety w Polsce Brytole się masowo nie osiedlają i nie mamy atutu w rozmowach o naszych emigrantach. Ale kilku pewnie jest i powinni mieć takie prawa jak Polscy będą mieli u nich. Hiszpanie - tak trzymać , jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie.

 • gio0102

  Oceniono 6 razy 6

  to byłaby wielka ulga gdyby z Hiszpanii, Portugalii i Włoch zniknęli brytyjscy osiedleńcy. Na Costa del Sol i portugalskim Algarve wyparli już lokalnych mieszkańców i ich kapitał. Z trudem spotkać tam Hiszpana lub Portugalczyka i ich język, dominują Brytole i Europa północno-zachodnią. Apartamentowce, wielkie hotele, domy, knajpy - kapitał brytyjski zatrudniający "po taniości" emigrantów. Niszczyciele kultury -współcześni kolonizatorzy

 • czechy11

  Oceniono 10 razy 6

  Czekam na dzień całkowitego padnięcia na gębę UK oraz faszystowskiej Polski PiS. Tylko o pozwoli oczyścić te kraje z debili którzy dorwali zie do władzy oraz otrzeźwieć debilom ich popierających.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX