Ile Polska zapłaci za budowę baz wojskowych USA? Minister finansów: "Tego konkretu nie mamy"

Jerzy Kwieciński, szef resortu finansów, skomentował finansowy aspekt budowy amerykańskich baz w Polsce. Ich powstanie zawarte jest w deklaracji, którą w USA podpisali prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda.

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński odniósł się do kwestii podpisania umowy o poszerzeniu współpracy wojskowej między Polską i USA. Deklarację przyjęli wczoraj prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda.

"Przeniesiemy żołnierzy do Polski, Polska poniesie część kosztów, zbuduje też infrastrukturę. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni." - powiedział amerykański przywódca na konferencji prasowej.

W "Salonie politycznym Trójki" padło pytanie o koszty związane z budową baz.

Tego konkretu na razie nie mamy, nawet prezydent Duda tego konkretu nie ma. Trzeba to wynegocjować

- powiedział minister finansów.

Przyznał, że "szacunki dotyczące budowy amerykańskich baz istnieją", jednocześnie stwierdził, że pod względem finansowym plany "nie dotyczą jeszcze przyszłego budżetu".

Powstanie baz wojskowych potwierdza trwałe zwiększenie obecności wojsk USA

Podpisany przez prezydentów Polski i USA dokument potwierdza trwałe zwiększenie obecności wojsk USA z czterech i pół do pięciu i pół tysiąca żołnierzy amerykańskich w naszym kraju. Wskazuje też sześć lokalizacji tej zwiększonej obecności, między innymi Poznań, Drawsko Pomorskie i Powidz. Deklaracja mówi też o kontynuacji dialogu na temat najbardziej odpowiedniego miejsca w Polsce dla pancernej brygadowej grupy bojowej wojsk USA.

Minister Jerzy Kwieciński dodał, że są wstępne szacunki dotyczące kosztów, które poniesie Polska w związku ze stworzeniem infrastruktury dla amerykańskiej armii. Podkreślił, że nasz kraj jako jeden z nielicznych członków NATO przeznacza 2 procent PKB na wydatki związane z obronnością.

Czytaj też: Pierwsza bomba atomowa miałaby spaść w Polsce. To tylko symulacja, ale jest też prawdziwa lista celów

Donald Trump podkreślał, że Polsce i Stanom Zjednoczonym udało się wypracować "wspaniałą umowę dla obu krajów". Uzasadnił, że zdecydował się na podpisanie takiej deklaracji, ponieważ w Polsce rządzi prezydent, którego on "lubi i szanuje".

Więcej o:
Komentarze (52)
Ile Polska zapłaci za budowę baz wojskowych USA? Minister finansów: "Tego konkretu nie mamy"
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 19 razy 19

  Ja odpowiem. Zapłacimy tyle ile Trump powie. To się właśnie jest murzyńskoś i robienie łaski :)

 • evergreen111

  Oceniono 18 razy 12

  Mówiąc krótko: AKCPETUJEMY W CIEMNO WSZYSTKIE KOSZTY, JAKIMI NAS OBCIĄŻĄ AMERYKANIE!

 • krowajagoda

  Oceniono 12 razy 10

  To bylo do przewidzenia.
  Znowu maliniak wpedzil nas w koszty.
  I jeszcze udaje bohatera

 • cozano

  Oceniono 9 razy 9

  Dostaną rachunki do zapłacenia, to wtedy będą wiedzieć więcej. Negocjacje będą się sprowadzały do tego, jak szybko te rachunki będą musiały być zapłacone.

 • M.M. K.

  Oceniono 9 razy 9

  Ile zapłacimy? Dużo. I niepotrzebnie...

 • Non Parol

  Oceniono 7 razy 7

  Bierzemy w ciemno ? Podobnie jak przed 1989, tyle że od innego "dobroczyńcy". Widać lubimy tak ...

 • andrzej2310

  Oceniono 9 razy 7

  Ile Polska zapłaci za budowę baz wojskowych USA? Minister finansów: "Tego konkretu nie mamy" - ha, ha, dlatego Trump lubi Polaków, bo można im wcisnąć wszystko za wielką kasę

 • ktos2014

  Oceniono 6 razy 6

  A na służbę zdrowia nie ma, koszty nieznane a mogą być kosmiczne i oni jeszcze bajki opowiadają o zrównoważonym budżecie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX