Wielka Brytania: Partia Pracy chce skrócić tydzień pracy do czterech dni

Będąca dziś w opozycji Partia Pracy chce skrócić tydzień pracy w Wielkiej Brytanii do maksymalnie 32 godzin. Zapowiedział to John McDonnell, kanclerz skarbu w gabinecie cieni, który przemawiał na konferencji partii w Brighton.

John McDonnell oświadczył, że jeśli Partia Pracy wygra najbliższe wybory, skróci tydzień pracy do czterech dni w ciągu kolejnych dziesięciu lat. Obiecał również że skrócenie tygodnia pracy nie odbije się na wysokości wynagrodzenia Brytyjczyków. Polityk powiedział, że ta propozycja odzwierciedla jego osobiste przekonanie, że „powinniśmy pracować, aby żyć, a nie żyć, żeby pracować”.

Krótszy tydzień roboczy bez utraty wynagrodzenia. Partia Pracy zapowiada rewolucję

Partia Pracy chce skrócić tydzień pracy, poprzez powrót do europejskiej dyrektywy o czasie pracy, która ogranicza liczbę godzin, jaką ludzie mogą przepracować w ciągu tygodnia. John McDonnell zapowiedział także, że laburzyści chcą podjąć współpracę ze związkami zawodowymi i negocjować swój cel z pracodawcami.

 

John McDonnell mówił, że Brytyjczycy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie, a dłuższy tydzień pracy nie przekłada się na większą efektywność w pracy. Jak informuje brytyjski "Business Insider", przeciętny pracownik z Wielkiej Brytanii spędza w pracy średnio 42,5 godziny tygodniowo, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej to 41,2 godziny.

Wielka Brytania: Sondaże pokazują, że na Partię Pracy chce głosować 22 proc. Brytyjczyków

Czy Partia Pracy będzie miała szansę na wdrożenie swoich obietnic wyborczych? Sondaże pokazują, że nie. Jak podaje portal euronews.com, powołując się na sondaż przeprowadzony dla tygodnika "The Observer", Partia Konserwatywna może liczyć w nadchodzących wyborach na 37 proc. głosów, a Partia Pracy na 22 proc.

Więcej o:
Komentarze (34)
Wielka Brytania: Partia Pracy chce skrócić tydzień pracy do czterech dni
Zaloguj się
 • jac_l_w

  Oceniono 13 razy 7

  To zupełnie naturalne, że WB po twardym Brexicie będzie pławić się w takim dostatku, że zaharowywanie się nie będzie miało żadnego sensu.

 • ksobier

  Oceniono 5 razy 5

  Polska jest w tyle w ilosci przepracowanych godzin tygodniowo. Przypuszczam, ze gdyby wszystkie godziny przepracowane byly ksiegowane i gdyby pracownicy byli rejestrowani, a nie pracowali na czarno to Polska moglaby miec duzo ponad 45 godzin srednio przepracowanych tygodniowo ()

 • russkij_troll

  Oceniono 6 razy 4

  Pogielo ich? Partia Pracy powinna walczyc o wydluzenie tygodnia pracy...

 • boo-boo

  Oceniono 7 razy 3

  Ja pier....ę jak bym Orwella czytał.

 • wilczek1968

  Oceniono 1 raz 1

  Na forum dominuje pogląd, że to tani populizm i wieszczy GB katastrofę...
  Jaki populizm? Realizm. W gospodarkach rozwiniętych brak pracy. Fabryki zatrudniają inżynierów a brudną i ciężką pracę wykonują roboty. Pozostaje sektor usług i rozrywki, ale ilu może być fryzjerów na metr kwadratowy, ile knajp? Niedługo praca będzie przywilejem a nie obowiązkiem. Mniejszy wymiar czasu pracy odkłada w czasie tę perspektywę, bo oznacza więcej zatrudnionych i mniejsze bezrobocie. Zatrudnieni zarobią trochę mniej, ale może im wystarczy?
  Ja wolałbym pracować 4 dni w tygodniu i dostawać 4/5 pensji. Wystarczy.
  A jak ktoś będzie chciał pracować więcej, to nikt mu przecież nie zabroni.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 1 raz 1

  Konserwatyści 37% poparcia? No to chyba odrobili straty po eurowyborach.

 • kralik111

  Oceniono 5 razy 1

  Socjalisci to tacy ludzie, ktorzy na pyskach maja hasla o patosie pracy, ale sami brzadza sie praca, jak brudna szmata. Socjalisci to rowniez ludzie, ktorzy staja w obronie biednych, ale nie robia tego dlatego, ze ich w jakis sposob miluja, bo w rzeczywistosci nimi gardza, ale robia to, bo tak bardzo nienawidza bogatych. :)

 • jael53

  Oceniono 3 razy 1

  O tym się dyskutuje w Europie. Przypomnę, że Francuzi mają 35-godzinny tydzień pracy od 2000.r. Krócej pracuje się w Dani, Norwegii i i Szwecji, powoli skraca się czas pracy w Portugalii.

 • remo29

  Oceniono 7 razy 1

  W sumie można skrócić do zera i rozdać jakieś +. U nas działa, no co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX