Jednogroszówki znikną z obiegu? Ministerstwo oraz NBP rozwiążą ten problem inaczej

Jedno- i dwugroszówki stanowią większość monet w obiegu, a często są kompletnie bezużyteczne. Ministerstwo Finansów nie planuje jednak wycofania popularnych miedziaków. W grę wchodzi jedynie ustawa o zaokrągleniu kwot płatności gotówkowych.

Debatę nad użytecznością monet o najniższych nominałach rozpoczął poseł Paweł Pudłowski, wysyłając interpelację do Ministra Finansów

Jedno- i dwugroszówki stanowią ponad połowę wszystkich monet w obiegu (54,8 proc.). Koszt produkcji jest dość wysoki, tym bardziej że jedno- i dwugroszówki znikają z obiegu. Trafiają do szuflad, słoików, często są gubione czy porzucane. Dlatego ciągle muszą być produkowane, by uzupełnić ubytki

- pisał w niej poseł Nowoczesnej. 

Pudłowski podał również kilka europejskich krajów, które zdecydowały się na nie wprowadzanie do obiegu monet o najniższym nominale. Na taki ruch zdecydowano się chociażby w Czechach, Rosji, Szwecji czy Izraelu. 

Monety jedno- i dwugroszowe zostająMinisterstwo i NBP odpowiedziały na interpelację

- Aktualnie zarówno Ministerstwo Finansów, jak i Narodowy Bank Polski, który jest ustawowo zobowiązany do organizowania gospodarki znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej, nie prowadzą prac w zakresie wycofania z obiegu monet o najniższej wartości nominalnej - odpowiedział Leszek Skiba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Całą wypowiedź można znaleźć na stronie sejm.gov.pl

Skiba zauważył, że NBP już 5 lat temu ograniczyło koszty emisji monet o najniższym nominale poprzez zmianę stopu na stal powlekaną mosiądzem (wcześniej używano mosiądzu manganowego), której używa się do produkcji monet w strefie euro. Resort planuje podobnie zrobić w przypadku monet o wyższych nominałach, od 10 gr do 1 zł. 

NBP i MF rozważa wprowadzenie ustawy o zaokrągleniu kwot płatności gotówkowych

Rewolucja monetarna w Polsce i wycofanie miedziaków na razie nie wchodzą w grę, ale już wkrótce być może nie usłyszymy legendarnego w sklepach powiedzenia: "Czy mogę wydać bez grosika?". W odpowiedzi Skiba przedstawił plany ministerstwa o wprowadzeniu ustawy, która zaokrągli kwoty płatności w gotówce. 

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez NBP, groszowe wzrosty cen nie wpłyną na wzrost inflacji, gdyż wiele przedsiębiorstw w ramach zwiększenia konkurencyjności ofert zaokrągli końcówki w dół.

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy i czy w ogóle ustawa wejdzie w życie. Leszek Skiba zaznaczył, że przed jej wprowadzeniem, bardzo ważne będzie przeprowadzenie kampanii informacyjnej. 

Więcej o:
Komentarze (109)
Jednogroszówki znikną z obiegu? Ministerstwo oraz NBP rozwiążą ten problem inaczej
Zaloguj się
 • rggg

  Oceniono 23 razy 19

  Nie ma się co martwić - jak PiS wygra to wprowadzi ceny urzędowe, tak jak i płace i nie będzie problemu...nasz gensek na każdym kroku z sentymentem powraca do czasów swojej młodości...

 • golem_t

  Oceniono 24 razy 12

  "wiele przedsiębiorstw w ramach zwiększenia konkurencyjności ofert zaokrągli końcówki w dół" Oni naprawdę w to wierzą? Jak tu robić promocje - zamiast 3,99 będzie pewnie 4,10 a nie 3,90.

 • rpu33065

  Oceniono 9 razy 7

  "Czy mogę wydać bez grosika?"

  Zgadzam się tylko jeśli kupuję produkty na wagę. Ale jeśli coś kosztuje np 9,99 to zawsze się domagam tego grosza. Jak nie chcesz wydawać grosza to sobie sprzedawco zaokrąglij cenę.

 • gosc-km

  Oceniono 14 razy 6

  Spokojnie.... jeszcze trochę i wszystkie monety będą aluminiowe, a za chwilę najmniejszy nominał w obrocie to będzie 100zł ;-)
  Nie wiem, jak Wy ale ja się zwijam z tego kraju...

 • jezus.chytrus.krulem.polski

  Oceniono 9 razy 5

  Najpierw jednogroszówki, potem złotówki, a na koniec wszyscy będziemy milionerami. Młodsi czytelnicy mogą nie pamietać ale to juz było. Nazywa sie to inflacja :)
  Wincy socjalu, wincy!

 • remo29

  Oceniono 13 razy 5

  Oj tam, po wyborach zastąpi się jednogroszówki banknotem 1000 zł z Lechem Największym.

 • udet11

  Oceniono 4 razy 4

  Znowu odkrywamy amerykę. Dlaczego to przedsiębiorca ma decydować. Na świecie jest zgodnie z zasadmi matematycznymi. Jęśli końcówka jest od 0 do 4 do w dół do 0. Jeśli od 6 do 9 do w górę do 10. Tak można wyeliminować 1,2,5gr.

 • perla_roztocza

  Oceniono 10 razy 4

  "dwugroszówki znikają z obiegu. Trafiają do szuflad, słoików, często są gubione czy porzucane. "
  Rodacy! wyjmijcie te dwugroszówki z szuflady i mi przelejcie te 2 grosze na moje konto. Jeżeli zrobi to każdy (cóż to jest 2 grosze) to na moim rachunku będzie 800 tys zł właśnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX