Tauron coraz bardziej pod kreską. W grę wchodzi sprzedaż kopalni. Zainteresowana czeska Silesia

Kopalnia Silesia należąca do czeskiej prywatnej spółki EPH jest zainteresowana kupnem zakładu górniczego Janina w Libiążu. Powodem ogromne problemy finansowe spółki Tauron Wydobycie.

Jak wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej", spółka Tauron Wydobycie boryka się z coraz większymi problemami. Zarządzane przez nią kopalnie wydobędą w tym roku o 1,2 mln ton węgla mniej aniżeli było to w ubiegłym roku. Od czterech lat spółka przynosi wielomilionowe straty, w 2018 r. deficyt operacyjny wyniósł 1,05 mld zł. 

W latach 2016-2018 w Tauron Wydobycie zainwestowano niemal 700 mln zł., ale nie odwróciło to negatywnego trendu. Spółką zarządza obecnie Tomasz Cudny, pełniący wcześniej funkcję szefa Spółki Restrukturyzacyjnej Kopalń. Obecna sytuacja przedsiębiorstwa wymusza od niego nagłych działań.

Ratunkiem dla Tauronu sprzedaż kopalni. Zainteresowana czeska Silesia

Jednym z sugerowanych rozwiązań wydaje się być sprzedaż istniejącej od 1907 roku kopalni w Libiążu. Zatrudnia ona 2,3 tys. osób i posiada największe w Polsce złoża węgla kamiennego, szacowane na 2,1 mld ton. Ostatnie lata pod względem wydobycia nie były udane. Zmianę miało przynieść uruchomienie wydobycia z poziomu 800 m., ale budowa nie udała się i węgla będzie jeszcze mniej niż zakładano.

Czytaj także: Niemcy chcą skończyć z węglem. Co z odkrywkami? "Zrobimy z nich atrakcje turystyczne"

W związku z tym coraz realniejsza wydaje się sprzedaż zakładu górniczego. Głównym kandydatem wg "Dziennika Gazety Prawnej" jest prywatna kopalnia PG Silesia z Czechowic-Dziedzic. Stoi za nią czeski koncern EPH.

- Rozważa się m.in. rynkową weryfikację zbycia Janiny. W związku z tym spółka dokona oceny możliwości pozyskania partnera dającego rękojmię rozwoju i dalszego funkcjonowania tych aktywów - potwierdził pogłoski Łukasz Ciuba z zespołu komunikacji katowickiej grupy. 

Sytuacja Janiny, jak i samego Tauronu, cały czas jest rozwojowa. 

Więcej o:
Komentarze (38)
Tauron coraz bardziej pod kreską. W grę wchodzi sprzedaż kopalni. Zainteresowana czeska Silesia
Zaloguj się
 • ssc1

  Oceniono 26 razy 20

  Ktoś tu szczekał, że jak nie daje rady to znaczy że nie nadaje sie do biznesu.....
  pisowska ekonomia...... polityczna socjalizmu....

 • barrt21

  Oceniono 16 razy 12

  no żeby monopolistę eneretycznego wykończyć to już trzeba kul albo toruńską fabrykę zyeba skończyć. Z odznaczeniem od bezzębnego guru sekty smoleńskiej oczywiście

 • nawasaqi

  Oceniono 14 razy 10

  Nam się nie opłaca, Czechom się opłaca... Zastanawiam się czy my nie mamy managerów na odpowiednim poziomie czy raczej jestem przekonany o tym że do zarządzania taką kopalnią z ramienia partii wciskani są ludzie o IQ poniżej 60.

 • justas32

  Oceniono 10 razy 8

  Polacy znają się na ekonomii jak małpy na astrofizyce ...

 • eisbergh

  Oceniono 12 razy 8

  Wystarczylo pisuarskich ekspertow od zarzadzania wpuscic do spolki i juz sa straty! To samo w innych jssp. To samo w agencjach rzadowych... Teraz geniusz finansow doktor inzyniek lwiecinski dopelni reszty. Wkrotce nie bedzie komu zgasic swiatla w tym pisowskim bajzlu bo nawet wylacznik ukradna albo zepsuja

 • mer-llink

  Oceniono 9 razy 7

  Wspaniały azrząd państwowej spółki - oczka w głowie PiS-u.. (No, jednego z oczek, bo PiS jest wielooki. Bo musi mieć wiele synekur dostępnych dla swoich kreatur...)

  P.S. P. Red. "JM" pisze m. in.: "Obecna sytuacja przedsiębiorstwa wymusza od niego nagłych działań."
  To ja się idę pytać, po jakiemu to jest?

 • marc.pl

  Oceniono 8 razy 6

  Polakom zasmakował narodowy socjalizm polany obficie populistycznym sosem - dokuczliwą biegunkę po tym PiS-owskim daniu będziemy odczuwać jeszcze wiele długich lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX