E-doręczenia zamiast pism z urzędów? Rewolucyjny projekt ustawy przyjęty. Operatorem Poczta Polska

Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych. E-doręczenia będziemy otrzymywać od urzędów, a operatorem tej rewolucyjnej usługi ma zostać Poczta Polska.

Tradycyjne zawiadomienia z urzędów powoli przechodzą do przeszłości. Jak podaje rp.pl, we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowej ustawy, której celem jest wprowadzenie e-doręczeń. 

E-doręczenia początkiem rewolucji. Co jeszcze w planach?

Przedsięwzięcie będzie iście rewolucyjne, gdyż w planach jest całkowite wyparcie tradycyjnej korespondencji, a mowa tu o ogromny rynku. W Polsce wysyła się bowiem obecnie 57 mln przesyłek sądowych, a ponad 22 mln dotyczą sektora publicznego. Co ciekawe, e-doręczenia otrzymają ten sam status prawny, co znanym nam list polecony z potwierdzeniem odbioru. 

Czytaj także: Poczta Polska rzuca rękawicę InPostowi. Postawi 200 automatów w sklepach Biedronki i swoich placówkach

W całości pomóc ma powstanie specjalnej elektronicznej bazy która będzie przechowywać i udostępniać dane adresujących e-korespondencję. Operatorem projektu do 2025 r. zostanie Poczta Polska

Co z osobami korzystającymi z tradycyjnej korespondencji?

Projekt bierze pod uwagę, że nie wszystkie osoby będą mogły odebrać korespondencję elektroniczną. Urzędy oraz sądy zawiadomienia będą wysyłać drogą cyfrową, a Poczta Polska ma za zadanie wydrukować je i kopertować. Z kolei odpowiedzi odbiorców będą skanowane i wysyłane do odpowiednich urzędów. 

Więcej o:
Komentarze (42)
E-doręczenia zamiast pism z urzędów? Rewolucyjny projekt ustawy przyjęty. Operatorem Poczta Polska
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 20 razy 16

  Będą wam religijna szmirę i brednie katolickie dostarczać emailami

 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 10

  Tiaaaaa....
  Ostatnio znalazłem w skrzynce DZIWNE awizo, na którym informowano mnie, że NIE podjęcie awizowanej przesyłki I TAK będzie równoznaczne z jej dostarczeniem. Po podjęciu przesyłki, okazało się że nadawcą była... Krajowa Administracja Skarbowa.

  Sprawa jest poważna, bo nie wykluczam, że niebawem dowiem się, że urząd Skarbowy założył mi JAKIŚ CZAS TEMU adres e-mailowy, na który BEZ mojej wiedzy przesyła mi korespondencję, traktując ją jako... DORĘCZONĄ

 • o_kulson_nac

  Oceniono 11 razy 9

  Ciekawe, co tam słychać w sprawie tajemnicy korespondencji - drukować i kopertować (co za piękne słowo - kopertować, to coś musi być związanego z koprem), skanować odpowiedzi...
  Na na jednej z "moich" wsi najlepiej o sprawach sąsiadów poinformowany był listonosz. Po odebraniu listow jechał na dwie godziny do domu. A potem rozwoził listy z tekstem: proszę pana, list ze skarbówki, ale nic ważnego. Teraz ten proceder przyniesie się kilka poziomów wyżej. Może i Pegasus nie będzie nam potrzebny. To będzie taki Pegasus a'la Polacca lub Pegasus Kamińskiego.

 • bobvega

  Oceniono 9 razy 9

  w pierwszej kolejnosci trzeba zmodernizowac poczte, a pozniej nakładac na nią nowe obowiazki.obecnie odziały poczty wygladają jak kramy odpustowe nie wspominając o czasie dostarczania przesyłek.

 • alex.wawa

  Oceniono 7 razy 7

  Co za debil to wymyślił ?
  Drukowanie na poczcie ?
  Skanowanie na poczcie ?
  Czy pracownicy poczty spełniają warunki aby mieć dostęp do takich informacji ? Bo praktycznie będą mogli wszystko to przeczytać. Jak to się ma do ochrony danych i informacji.
  I kto za to zapłaci ? Bo urzędom odejdą koszta pism i wysyłki, ale na poczcie kosztów przybędzie za materiały (papier, koperty, toner, drukarki itp.).
  Wygląda to na jakiś trefny sposób transferu środków aby "ratować" pocztę.

 • remo29

  Oceniono 6 razy 6

  A potem w skrzynce awizo "e-mail możesz odebrać w placówce, w godz. 8:00 - 16:00".

 • Bartosz Cieśla

  Oceniono 6 razy 6

  Niby "e" a opóźnienia będą jak przy tradycyjnych przesyłkach. Odkąd są paczkomaty, niczego nie wysyłam Pocztą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX