MFW ma nową szefową. Funduszem pokieruje Bułgarka Kristalina Georgieva

Nową szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego została Kristalina Georgieva. Ekonomistka z Bułgarii zastąpi na stanowisku Christine Lagarde.

Bułgarka Kristalina Georgieva to pierwsza w historii szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego z tak zwanego kraju rozwijającego się. Urodziła się (1953 roku) i wykształciła w Bułgarii (doktorat napisała na temat polityki ochrony środowiska i wzrostu gospodarczego w USA).

Na początku była pracownikiem naukowym na uczelni, w 1993 roku trafiła do Banku Światowego, gdzie awansowała na stanowisko wiceprezesa. Była też komisarzem UE ds. rozwoju i pomocy humanitarnej za Jose Barroso, a potem za Jean-Claude Junckera komisarzem ds. budżetu i zasobów ludzkich. Na początki 2017 roku wróciła do Banku Światowego jako dyrektor generalna.

Kristalina Georgieva zastąpi na stanowisku Francuzkę Christine Lagarde, która ma zostć szefową Europejskiego Banku Centralnego. Obejmie funkcję w czasie, kiedy światowa gospodarka stoi przed poważnymi wyzwaniami: globalnym spowolnieniem i wojną handlową między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. MFW funkcjonuje jako pożyczkodawca ostatniej szansy dla państw, które nie radzą sobie z problemami finansowymi i stoją na krawędzi kryzysu.

Więcej o:
Komentarze (15)
MFW ma nową szefową. Funduszem pokieruje Bułgarka Kristalina Georgieva
Zaloguj się
 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 10 razy 10

  A brocha nic, nawet szefową babć bardaszkowych w parlamencie Unii Europejskiej nie została

 • claudiusz

  Oceniono 9 razy 7

  widac,ze ma wiedze fachowa i doswiadczenia...a nasza dojarka..ani me ..ani be...ale jakies stanowisko naszej beci sie nalezy!! -- moze by tak zamiatala albo gdzies w EU myla naczynia?

 • claudiusz

  Oceniono 9 razy 7

  przeciez to stanowisko nalezalo sie dojarce Szydlo!!....coz za niesprawiedliwosc!!

 • byann

  0

  Urodziła się jako Stalinka. Jak stało się obciachowe zmieniła imię na KriStalina.
  Nie żartuję w ogóle.

 • osobaniepozadana

  Oceniono 1 raz -1

  Doktorat napisała na temat ochrony środowiska w USA, czyli to takie zapierające dech cyrkowe salto mortale... pasuje do MFW :)

 • e50504

  Oceniono 3 razy -1

  "MFW funkcjonuje jako pożyczkodawca ostatniej szansy dla państw, które nie radzą sobie z problemami finansowymi i stoją na krawędzi kryzysu."

  Serdeczne gratulacje dla pani Krystaliny, ale napisać tak o MFW to tak jakby napisać że FSB i CIA są ostatnią szansą pomocy dla obywateli którzy nie radzą sobie z problemami :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX