Google wygrał proces z Francją. Trybunał Sprawiedliwości orzekł ws. prawa do bycia zapomnianym

Trybunach Sprawiedliwość UE orzekł we wtorek, że prawo do bycia zapomnianym dotyczy jedynie wyszukiwarek Google w krajach członkowskich. Co taka decyzja oznacza w praktyce?

Jak informuje "The Guardian", TSUE zadecydował, że Google nie musi usuwać odnośników do szkodliwych treści na temat poszczególnych osób we wszystkich wersjach przeglądarek, a jedynie w tych, w których obowiązuje prawo do bycia zapomnienia, czyli w krajach w Unii Europejskiej. Stwierdzono jednak, że wyszukiwarki muszą zniechęcać użytkowników do wchodzenia na wersje spoza UE. 

Równowaga między prawem do prywatności i ochroną danych osobowych, a swobodą dostępu do informacji osób korzystających z internetu może się znacznie różnić na całym świeci

- stwierdził sąd w orzeczeniu. 

Google wygrał ważny proces. "Prawo do bycia zapomnianym" obowiązuje tylko w UE 

Oznacza to, że choć pewnych szkodliwych linków na temat poszczególnych osób nie znajdziemy w "naszych" wyszukiwarkach, to po przejściu na wersję obowiązującą w Stanach Zjednoczonych owe treści oraz odnośniki pojawią się w standardowym trybie wyszukiwania

Spór pomiędzy koncernem Google a Francją rozpoczął się w 2016, kiedy to francuski urząd ochrony danych osobowych CNIL, wymierzył 100 tys. euro kary amerykańskiemu koncernowi, gdy ten odmówił usunięcia linków na wniosek osób powołujących się na europejskie prawo.

Google podaje, że w ostatnich 5 latach otrzymał blisko 850 tys. wniosków o "prawo do bycia zapomnianym", co spowodowało, że wyszukiwarka usunęła 45 proc. z 3,3 mln podanych w żądaniach linków. Warto jednak zaznaczyć, że same treści nie giną z internetu, a jedynie nie są wyświetlane w wyszukiwarce.

Więcej o:
Komentarze (9)
Google wygrał proces z Francją. Trybunał Sprawiedliwości orzekł ws. "prawa do bycia zapomnianym"
Zaloguj się
 • 11krzych

  Oceniono 11 razy 5

  I dobrze, nie można zapomnieć że kościół katolicki wywiózł do Watykanu dowody na pedofilię a prokuratura stwierdziła, że akurat te dowody nie są jej potrzebne.

 • dr_nauk

  Oceniono 3 razy 1

  Czyli globalizacja jest fajna ale tylko wtedy kiedy trzeba optymalizować podatki.

 • tempo.rary

  Oceniono 2 razy 0

  "Google nie musi usuwać odnośników do szkodliwych treści na temat poszczególnych osób we wszystkich wersjach przeglądarek" ??? To znaczy, że usuwają tylko z Chrome'a, a w Firefoksie i Internet Explorerze mogą zostawić? :D Ludzie kochani, kto to napisał?

 • senseiek

  Oceniono 3 razy -1

  Nie umiecie się "bawić" z pracownikami i właścicielami Google'a.. trzeba było wziąć ich dane prywatne (takie prywatne super prywatne) i wystawić na widok publiczny tak żeby search engine po nich przeszedł zaindexował , i zarchiwizował..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX