Nowy odcinek zakopianki już w sobotę przejezdny. Najdłuższa estakada z widokiem na Tatry

Od soboty wszyscy zmierzający w kierunku Zakopanego będą mogli poruszać się szybciej dzięki oddanemu fragmentowi drogi ekspresowej S7. Tym razem trasa jest wyjątkowo malownicza - biegnie najdłuższą w Polsce estakadą i daje widok na Tatry.

W sobotę 28 września o godz. 11.00 GDDKiA odda do użytku dwa ważne odcinki zakopianki. Chodzi o drogę ekspresową S7 ze Skomielnej Białej do Rabki Zdroju (7 km) oraz przyspieszoną drogę do Chabówki. Jest to pierwszy z trzech odcinków budowanej S7 na południe od Krakowa, od Lubnia do Rabki Zdroju, który zostanie oddany kierowcom.

Warto podkreślić, że trasa jest wyjątkowo malownicza. Skomplikowane warunki geologiczne wymagały wprowadzenia innych rozwiązań technologicznych dla estakady o długości 281 m, która wznosi się nad powierzchnią terenu do wysokości 32 m. Kierowcy będą mogli podziwiać widok na Tatry - zapewnia GDDKiA.

Liczący ok. 16,7 km fragment trasy (w tym 15,83 km o parametrach drogi ekspresowej) podzielony został na trzy odcinki realizacyjne: Lubień - Naprawa, Naprawa - Skomielna Biała oraz Skomielna Biała - Rabka Zdrój).

Odcinek S7 Skomielna Biała - Rabka Zdrój oraz nowy odcinek drogi krajowej nr 47 klasy GP od Rabki Zdroju do Chabówki budowała włoska firma Salini Impregilo z Mediolanu. Koszt inwestycji wyniósł ok. 615 mln zł. Gwarancja jakości wykonanych prac będzie obowiązywała przez 10 lat.

Droga ekspresowa zakończona będzie węzłem Zabornia w Rabce Zdroju, do którego dobudowany został dwujezdniowy fragment DK47 do Chabówki i tam włączony został do istniejącego już dwujezdniowego Chabówka - Rdzawka. Na całym tym odcinku powstanie w sumie 38 obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty, estakady) oraz dwukomorowy tunel o długości 2,06 km.

Jeszcze w tym roku szybciej do Zakopanego

GDDKiA zapowiada, że jeszcze w tym roku udostępnimy zostanie do ruchu 7,6-kilometrowy odcinek Lubień - Naprawa z tymczasowym włączeniem do starej DK7, którą będziemy omijać budowę tunelu. Początkowo całą jezdnię lewą i częściowo prawą. Dopiero po przełożeniu ruchu na S7 i zamknięciu fragmentu starej DK7 będzie można wybudować mur oporowy w miejscu połączenia prawej jezdni istniejącej S7 z nową S7 w Lubniu.

Czytaj też: Przez nagłą podwyżkę płacy minimalnej mogą ucierpieć przetargi na roboty drogowe

Dokończenia wymaga również jedna z estakad pod którą w trakcie realizacji stwierdzono osuwisko. Dziesięć obiektów inżynierskich i sześć małych obiektów na potoku Krzywańskim oprócz funkcji użytkowej zapewni atrakcje widokowe. Na tym odcinku kierowcy będą mieć do dyspozycji  dwa miejsca obsługi kierowców (Lubień i Krzeczów).

Ostatnim odcinkiem, Naprawa - Skomielna Biała o długości ok. 3 km, kierowcy pojadą w 2021 r. po zakończeniu budowy dwukomorowego tunelu o długości każdej nitki ok. 2,06 km.

Więcej o:
Komentarze (107)
Nowy odcinek zakopianki już w sobotę przejezdny. Najdłuższa estakada z widokiem na Tatry
Zaloguj się
 • kwantax

  Oceniono 23 razy 13

  jeśli kierowcy będą się gapic z estakady na góry to może dojść do wypadków

 • lubiedobrze

  Oceniono 24 razy 10

  Żaden pisowiec nie przecinał wstęgi?
  Chyba nie mieli oporów kłamać, że to ich inwestycja?

 • 2fat

  Oceniono 12 razy 8

  A tam można najebać na wcisk jeszcze więcej turystów? Przestałem tam jeżdzić już od lat.

 • por1

  Oceniono 8 razy 6

  No chyba że wybuduja ekarany i z widoku nici...

 • kraq

  Oceniono 8 razy 6

  jak bedzie mozna ten odcinek zasrac reklamami to nie będzie żadnego widoku

 • sthoss

  Oceniono 7 razy 3

  Jasne reklamujcie estakade ze ma piękny widok na Tatry to zaraz będziemy mieli tam wypadek za wypadkiem tych "zapatrzonych" na piękne widoki.

 • public_enemy

  Oceniono 5 razy 3

  Jeszcze więcej kozaczków na Morskim Oku

 • chatteas

  Oceniono 2 razy 2

  To ile tych kilometrów oddają? I co z resztą drogi do mekki turystów ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX