Frankowicze czekają na czwartkowy wyrok TSUE. Co to będzie oznaczać dla krajowej gospodarki?

W czwartek TSUE ogłosi wyrok ws. frankowiczów. Bardzo prawdopodobna korzystna decyzja dla kredytobiorców może wpłynąć na gospodarkę oraz sektor bankowości. Przedstawiamy, w jaki sposób.

Jak informuje parkiet.com, wyrok TSUE, który ma być ogłoszony 3 października o godz. 9:30 może być warty nawet 60 mld zł. Co więcej, jego konsekwencje poczują wszyscy obywatele oraz krajowa gospodarka.  

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Co czeka naszą gospodarkę? 

Na razie sądzi się zaledwie 16 tys. osób, co stanowi 2 proc. wszystkich frankowiczów. Trend wskazuje, że ludzie coraz częściej pozywają banki, a korzystny dla nich wyrok TSUE może spowodować kolejną falę skarg. Gdyby pójść do sądu zdecydowaliby się wszyscy frankowicze, rynek bankowości mógłby stracić nawet 60 mld zł. 

Czytaj także: Historyczny wyrok TSUE ws. frankowiczów? Eksperci: Wszyscy klienci banków za to zapłacą

Choć wciąż czekamy na decyzję unijnego Trybunału Sprawiedliwości, to coraz więcej wskazuje, że będzie miało to spory wpływ na funkcjonowanie sektora bankowości. Indeks giełdowy WIG-banki przez trzy miesiące stracił prawie 10 proc., niektóre banki, które udzieliły największej liczy kredytów we frankach po 20 proc., w przypadku Banku Millenium mówi się o 37 proc. spadku. 

Innymi bankami, które w znaczący sposób mogą odczuć decyzję TSUE są: Getin Noble, mBank, Santander oraz BNP Paribas. W sytuacji niedoboru kapitałowego, banki mogą zamrozić akcje kredytowe na kilka kwartałów, co mogłoby się odbić na PKB Polski, a w konsekwencji mogłoby doprowadzić do deficytu sektora rządowego oraz obniżenia ratingu Polski. 

Nagle może się okazać, że duża część sektora bankowego będzie musiała mocno przykręcić kurek z kredytami ze względów kapitałowych. Tym kanałem możemy sobie sprowadzić poważne problemy w gospodarce.

- tłumaczył Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

TSUE decyduje ws. frankowiczów. Niektóre banki odczują tego konsekwencję, ale katastrofy nie będzie

Prognozowany przez ekspertów negatywny scenariusz może nie być jednak aż tak potężny jak nam się wydaje. Jak możemy przeczytać w parkiet.com, agencja Moody's szacuje w oparciu o skłonność kredytobiorców do sądzenia się, że strata może wynosić 22 mld złotych. Wielu analityków zwraca również uwagę, że choć niekorzystna dla banków decyzja, prawdopodobnie zachwieje funkcjonowaniem kilku firm, to nie będzie to oznaczać katastrofy dla całej gospodarki.

System bankowy jest bardzo mocno skapitalizowany. Jestem w kontakcie z KNF i wiem, że sytuacja jest stabilna i pod kontrolą

- mówił o sprawie premier RP, Mateusz Morawiecki

Więcej o:
Komentarze (103)
Frankowicze czekają na czwartkowy wyrok TSUE. Co to będzie oznaczać dla krajowej gospodarki?
Zaloguj się
 • zet59

  Oceniono 24 razy 14

  tylko, że te 60mld złotych to nie strata banków a jedynie o tyle zmniejszy się nienależny zysk banków

 • bob1959

  Oceniono 22 razy 10

  Bo to były takie kredyty frankowe, co to franka na oczy nie widziały.
  Niech płacą, przekręciarze...

 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 13 razy 7

  60 mld zostanie w kieszeniach ludzi a nie trafi do złodziejskich banków.
  Jeszcze do pełnej sprawiedliwości :
  a) prokuratura powinna oskarżyć szefów banków, oszustów, którzy brali udział w oszukaniu setek tysięcy ludzi i ich okradaniu a sądy skazać ich
  b) banki powinny zapłacić horrendalne odszkodowania i zadośćuczynienia, tak by im poszło na lata w pięty. Tak jak przez lata niszczyły ludziom rodziny i życie.

 • kiks11

  Oceniono 11 razy 7

  Przecież ten wiarygodny pis obiecał załatwić sprawę frankowiczów, duduś też darł japę jak to dobrze zrobi biednym i oszukanym, no i co? TSUE musi to za was załatwiać kłamcy i złodzieje? Podobno wystarczyło nie kraść, może zamiast podatku bankowego trzeba było ponegocjować z bankami, dać coś ludziom, a nie ściągać kasę na patologię pięćsetplusów.

 • mariomario123

  Oceniono 8 razy 6

  po pierwsze, to nie starta a brak zysku z niezgodnego z prawem działania. po drugie, to nie bedzie dotyczyło wszystkich bo po pieniadze trzeba bedzie isc do sadu a w przypadku malych kredytow koszty sprawy moga nie uzasadniach wytaczania procesu (juz dzisiaj kancelarie odmawiaja przy kredytach na male kwoty). po trzecie, sprawy trwaja latami a co za tym idzie wyroki beda zapadały przez kilka lat i na ten okres bedzie sie rokladal koszt, czyli impakt negatywny na obnizone zyski bedzie przez kilka lat ale bez zagrozenia, ze banki beda generowac straty.

 • antoniferdynand

  Oceniono 11 razy 5

  Co oznacza 60 mld. zł w kieszeni podatników (kredytobiorców) zamiast transferu za granice w postaci dywidend, lipnych licencji, opłat i innych zabiegów optymalizacyjnych??? Oznacza wprost że akcjonariaty niemieckiego Commerzbanku (mBank), i portugalskiego Banco Comercial Portugues (Millenium), hiszpańskiego Santandera czy francuskiego BNP Paribas bedą troche w plecy względem sytuacji, w której ich działania w Polsce nie zostały uznane za nielegalne i sprzeczne z prawem (krajowym, unijnym) przez TSUE. Podobnie zresztą z L. Czarneckim i jego Getinem.

  60 mld. zł pozostawione w Polsce oznacza wprost wzrost popytu wewnętrznego (o minimum 60 mld. zł), a co za tym idzie wymierny wzrost PKB. To z kolei oznacza wzrost przychodów Państwa z tytułu VAT ale także CIT, ceł i akcyzy. Oznacza tez pokaźny wzrost z tytułu PiT bo popyt wewnętrzny będzie zaspokojony produkcja i usługami a więc podatkiem od pracy. Te 60 mld. zł kilkakrotnie okrąży gospodarkę zanim wróci w postaci podatków z wyjątkiem tego co wyjedzie za granicę z tytułu importu towarów.
  Istotnym elementem może okazać się ruch w obszarze budownictwa i nieruchomości, bowiem w wieli przypadkach kredyty frankowe istotnie zacementowały możliwość zbycia bądź zamiany mieszkania na większe...

 • dziamgacz

  Oceniono 6 razy 4

  OMG banki będa musiały działać zgodnie z prawem...
  gospodarka sie zawali...., beda straty...
  zacytuję Kononowicza "nie będzie niczego" :)

 • doberrrman

  Oceniono 16 razy 4

  Jaka „strata” bankow? Banki kradna od 11 lat regularnie w bialy dzien kazda rate ktora uwaga! sami sobie przeliczaja wedlug uwaga! ustalanego wylacznie przez siebie kursu. Takie zlodziejstwo jest obarczone ryzykiem, ze ktos w koncu powie STOP ZLODZIEJE. wtedy sie zamawia piarowe teksty w usluznej szmaciance gazeta.pI

 • jednooki.pirat

  Oceniono 5 razy 3

  Dymał wilk razy kilka, wydymają teraz wilka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX