Thomas Cook upadł, szef Ryanaira wieszczy ponuro: Rynek zorganizowanych wakacji jest skończony

Michael O'Leary, prezes przewoźnika Ryanair, skomentował upadek biura podróży Thomas Cook. Stwierdził, że rynek zorganizowanych wakacji jest skończony. Pytał też, że jak to możliwe, że Thomas Cook jeszcze wiosną otrzymał licencję na prowadzenie linii lotniczej.

Michael O'Leary, prezes irlandzkich linii lotniczych Ryanair, skomentował ogłoszoną w zeszłym tygodniu upadłość biura turystycznego Thomas Cook. Najstarszego i jednego z największych na świecie.

Thomas Cook upada, szef Ryanair prognozuje

O'Leary wyraził wątpliwości dotyczące działań Władz Lotnictwa Cywilnego Wielkiej Brytanii, brytyjskiej agencji (CAA).

Jak to możliwe, że Thomas Cook w kwietniu otrzymał licencję na kolejne 12 miesięcy lotów, a już we wrześniu wypadł z rynku. CAA musi ten rozwiązać ten problem.

- stwierdził.

Do kwestii odniósł się Kenny Jacobs, dyrektor ds. marketingu Ryanaira. Stwierdził, że brytyjska agencja powinna zwiększyć częstotliwość analizowania stanu finansowego linii lotniczych - powinny być one kontrolowane raz na kwartał.

Michael O'Lary, cytowany przez brytyjskiego "Guardiana", wyraził też opinię na temat przyszłości branży turystycznej.

Rynek zorganizowanych wakacji leży, jest skończony.

- powiedział.

Czytaj też: Thomas Cook zbankrutował, teraz upadają hotele w Hiszpanii. 500 obiektów "to dopiero początek"

Thomas Cook zbankrutował. Nadciąga fala kolejnych bankructw?

Problemy branży turystycznej rozpoczęły się tydzień temu. Brytyjskie biuro podróży Thomas Cook ogłosiło bankructwo. Pociągnęło za sobą spółki powiązane kapitałowo -  m.in. niemiecki i polski oddział biura Neckermann.

Hiszpańska Konfederacji Hoteli i Kwater, zrzeszającej 15 tys. obiektów, ogłosiła natomiast, że w wyniku bankructwa Thomasa Cooka do grudnia w kraju zbankrutuje 500 hoteli. Zobowiązania biura wobec lokalnych hotelarzy mają sięgać 200 mln euro.

Grecka Krajowa Konfederacja Turystyczna SETE wydała podobny komunikat. Poinformowała, że szacunkowe starty ekonomiczne wywołane upadkiem brytyjskiej spółki mogą wynieść od 250 do nawet 500 milionów euro.

Więcej o:
Komentarze (141)
Thomas Cook upadł, szef Ryanaira wieszczy ponuro: Rynek zorganizowanych wakacji jest skończony
Zaloguj się
 • kapitandragan

  Oceniono 17 razy 17

  Pogląd prezesa największej taniej linii lotniczej nie jest bezinteresowny, a więc jego opinia nie jest prawdziwa. Korzystałem zarówno z usług biur podróży, jak również organizowałem zagraniczne wyjazdy samodzielnie. Generalnie z biurem opłaca się wyjazd w sezonie w opcji all inclusive do takich krajów jak Egipt, Turcja, Tunezja, Hiszpania itp. , Czy więcej gwiazdek ma hotel, tym większa oszczędność na wyjeździe z biurem. Operatorzy wykupują wszystkie miejsca w hotelach na cały sezon oraz całe samoloty czarterowych przewoźników i indywidualny turysta nie jest w stanie wynegocjować takich cen, chyba że poza sezonem. Natomiast dalekie, egzotyczne wyjazdy np. do Azji zdecydowanie tańsze będą w wersji samodzielnej, aczkolwiek raczej nie ma co liczyć wtedy na all inclusive. Dlatego zawsze będzie popyt na usługi touroperatorów, co najwyżej rynek ulegnie pewnym przetasowaniom.

 • junk92508

  Oceniono 21 razy 15

  Facet bredzi z tym koncem - zawsze będzie sporo ludzi ktorych przerasta organizacja samemu albo nie mają na to czasu albo mają tyle kasy że ich stać. Rzeczywiście ryanair i wizzair ugryza sporą czesc rynku: brexit zubozy Brytoli ale branża wytrzyma

 • alejagwiazd

  Oceniono 10 razy 10

  To po co on wlasnie likwiduje polowe polaczen z Polski na kanary? One sluzyly turystom indywidualnym wlasnie

 • marian-pazdzioch-syn-jozefa

  Oceniono 22 razy 8

  Tak płakali na Majorce, Ibizie, Kanarach i innych Hiszpańskich wyspach, że za dużo turystów to się trochę zluzuje. Zresztą jaki sens ma dzisiaj opłacanie jakiegoś biura podróży jak hotel i bilet lotniczy można kupić bezpośrednio w kilka minut przez internet?

 • marcinmarcin12

  Oceniono 7 razy 7

  Zawsze biore hotele w recepcja 24/7. Pewnego dnia kupilem lot do Rzymu i pensjonat w pakiecie Ryana. Uczciwie napisali, ze recepcja czynna do 20 ale nie podali, ze bedzie opoznienie lotu. Pocalowalem klamke. Skonczylem w hotelu za 100 euro i z postanowieniem nie rezerwowac niczego bez pelnego serwisu.

 • shamanx

  Oceniono 6 razy 6

  "Problemy branży turystycznej rozpoczęły się tydzień temu." Tydzień temu to się rozpoczęły problemy turystów. Problemy biura zaczęły się duuuużo wcześniej. Tyle, że biuro o tym milczało.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 4

  Albo Brexit wykończył Thomas Cook, albo Booking.com.

  Bardzo możliwe że to pokłosie rewolucji technologicznej. Internet wykańcza globalnych touroperatorów.

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 3

  Koniec "rynku zorganizowanych wakacji"? Nie. Koniec interesów typu "zapłać z góry a potem wykłócaj się, bo pokój hotelowy był brudny".
  Od tej pory klient będzie płacił po zrealizowaniu usługi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX