Wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów. Prawnik wyjaśnia szczegóły. "Sprawy wygrane w 100 proc."

Łukasz Kijek
Frankowicze czekali na ten wyrok latami. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej TSUE uznał, że sąd może unieważnić całą umowę kredytową, jeśli znajdują się w niej nieuczciwe klauzule. Kluczowy jest tu interes kredytobiorcy - jeśli ten zgodzi się na unieważnienie całej umowy sądy nie powinny stawać tu na przeszkodzie.

Wyrok TSUE dotyczy sprawy wytoczonej bankowi Raiffeisen przez Justynę i Kamila Dziubaków. Polski sąd, który ją rozpatrywał wysłał pytania prejudycjalne do Luksemburga. Państwo Dziubakowie zaciągnęli w 2008 r. kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego

Na pytania: Co w praktyce oznacza wyrok TSUE dla wszystkich frankowiczów? Który kredytobiorcy mogą dochodzić swoich praw? Ile to kosztuje i jak długo może potrwać proces? Czy lepszy jest pozew zbiorowy? Czy politycy powinni przygotować specjalną ustawę dla frankowiczów? Na te pytania odpowiada radca prawny Marcin Szołajski, Szołajski Legal Group. Posłuchaj rozmowy.

Więcej o:
Komentarze (88)
Wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów. Prawnik wyjaśnia szczegóły. "Sprawy wygrane w 100 proc."
Zaloguj się
 • berek-oberek

  Oceniono 15 razy 11

  Umowa jest umową, nawet jeżeli kredyt był indeksowany we frankach księżycowych oprocentowanym w oparciu Gibor ( Galactic Interbank Offered Rate ). Jeżeli zostały zastosowane niezgodne z prawem klauzule to kredytobiorca może się wycofać. To wszystko,

 • sebastian100

  Oceniono 17 razy 7

  Brawo TSUE za niezależność od banków. Nie to co KNF i rządzący w Polsce od 15 lat.

 • bolek_i_jego_ozorek

  Oceniono 14 razy 4

  Skoro frankowicze dali się zrobić na umowie bankom to strach pomyśleć jak ich prawnicy na umowach załatwią.

 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy 2

  Ostatnio prasa podała dane nt. procesów dotyczących kredytów frankowych.

  W sumie (cytuję) od początku 2017 roku do września 2019 roku banki wygrały w 1019 sprawach, a na korzyść kredytobiorcy sądy orzekły w 117 przypadkach. Są to sprawy zakończone prawomocnym wyrokiem.

  Łączna liczba spraw wygranych przez bank prawomocnie w roku:
  2017 - 368
  2018 - 372
  2019 - 279

  Łączna liczba spraw przegranych przez bank prawomocnie w roku:
  2017 - 40
  2018 - 44
  2019 - 33

  Ogółem około 2% frankowiczów zdecydowało się na drogę prawną. A niewiele ponad 10% coś wygrało. Ważne jest CO wygrało. Bo często to są zwroty spreadów, ale do poziomu kursu NBP powiększonego o rynkową marżę, a to są groszowe sprawy.

  Dane dostępne w sieci, łatwo można je wygooglać.
  Znacznie to się różni od tego co podają oszuści z szemranych kancelarii naciągających frankowiczów.
  ....

 • smiki48

  Oceniono 4 razy 2

  skoro wygrana jest po stronie kredytobiorcy, to mam nadzieję, że kancelarie prawne będą pobierały swoje honorarium tak jak WSZYSCY wykonawcy usług, dopiero po wygraniu sprawy. Przecież kancelarie niczym nie ryzykują.
  A samo unieważnienie umowy nie jest wielkim sukcesem. Sąd może uznać, że należy zawrzeć nową umowę według warunków w PLN. A wówczas wielu kredytobiorców będzie miało "w plecy"

 • ar.co

  Oceniono 2 razy 2

  "Kluczowy jest tu interes kredytobiorcy - jeśli ten zgodzi się na unieważnienie całej umowy sądy nie powinny stawać tu na przeszkodzie."
  Kredytobiorca znowu czegoś nie zrozumie, znowu podpisze nie czytając i nie rozumiejąc, a potem się okaże, że na podstawie jego zgody na "unieważnienie całej umowy" bank zażąda zwrotu całej sumy w ciągu 7 dni.

 • liftertoja

  Oceniono 4 razy 2

  Droga dobra zmiano - wszak sam prezes poradzil frankowiczom "idzcie do sadow". TO i poszli. Zapomnial tylko, ze sa tez inne niz polskie sady

 • 162tony

  Oceniono 4 razy 2

  Każdy adwokat mówi:
  - Sprawa jest już praktycznie wygrana, honorarium za jej przeprowadzenie należy uiścić w biurze kancelarii.

  I teraz schodząc na ziemię, zakładasz sprawę, sąd patrzy indywidualnie, zapada wyrok, jest odwołanie, kolejna sprawa, adwokat zachorował, apelacja, sąd najwyższy... No i koniec końców po 15 latach masz już wyrok, a jest problem bo banku już nie ma...

 • tacx

  Oceniono 2 razy 2

  100% wygranych spraw. Dawajcie namiary na taką kancelarię. Zapłacę wielkie pieniadze temu kto wygra 100% procesów wytoczonych przez frankowiczów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX