Sprzęt AGD, RTV będzie dłużej działać. Komisja Europejska przyjęła nowe przepisy

To koniec świadomego "postarzania" sprzętu AGD i RTV przez producentów. Komisja Europejska przyjęła nowe przepisy, które będą regulować rynek w tej dziedzinie.

W ostatnich latach coraz bardziej znaną praktyką jest tzw. świadome "postarzanie" sprzętu RTV i AGD przez producentów. Jest on projektowany w taki sposób, by mógł funkcjonować tylko przez ok. 10 lat. Komisja Europejska postanowiła unormować rynek w tym aspekcie poprzez wprowadzenia specjalnych regulacji.

Sprzęt RTV, AGD z dłuższą żywotnością. Jakich produktów dotyczy nowy przepis KE? Ile zaoszczędzimy?

Przepisy dotyczą 10 grup produktów. Na liście znajdują się lodówki (w tym z funkcją sprzedaży produktów, czyli popularne automaty), pralki, zmywarki, telewizory, żarówki, zewnętrzne zasilacze, silniki elektryczne, transformatory mocy i sprzęt spawalniczy. Po wprowadzeniu przepisów części zamienne do poszczególnych produktów będą dostępne nawet do 10 lat po zakończeniu produkcji danego modelu. Co więcej, producenci muszą zapewnić dowóz zamiennej części w ciągu 15 dni roboczych od zgłoszenia usterki. 

Sprzęt ma być także bardziej bezpieczny oraz energooszczędny. Eksperci szacują, że dzięki nowym regulacjom będziemy mogli odłożyć nawet ok.150 euro rocznie. W perspektywie 10-letniej UE zaoszczędzi 167 termogodzin energii rocznie. To średnie roczne zużycie energii przez Danię.

Nowe wymagania dotyczące napraw pomogą wydłużyć żywotność urządzeń codziennego użytku, które obecnie psują się zbyt szybko. Bardzo ważne jest, abyśmy odrzucili obecny trend wyrzucania sprzętu, który wyczerpuje zasoby naturalne i opróżnia kieszenie konsumentów.

- powiedziała w komunikacie Monique Goyens, dyrektor generalny Europejskiej Organizacji Konsumentów (BEUC).

>>Dlaczego smartfony działają coraz wolniej? Ten problem przypisujemy producentom sprzętu. Czy słusznie?

Więcej o:
Komentarze (41)
Sprzęt AGD, RTV będzie dłużej działać. Komisja Europejska przyjęła nowe przepisy
Zaloguj się
 • marcinmarcin12

  Oceniono 6 razy 6

  Niemiecka zmywarka, po 2 latach poszla grzalka. Wymienilem na nowa po nastepnych dwoch poszla na zlom. Powiedzialem sobie, nigdy wiecej od takich co opanowali technologie awarii 2 tygodnie po uplywie gwarancji. Kupilem turecka, dwa lata minely, grzalka sie przepalila, otwieram, a tam niemiecka tej samej firmy z ktora nie chcialem miec do czynienia.

 • Jan Kot

  Oceniono 4 razy 4

  Wprowadzić obowiązek kropienia sprzętu wodą święconą. Od razu będą efekty. Przypuszczam że za odpowiednią opłatą można będzie u księdza przedłużyć gwarancję.

 • kuba_wu

  Oceniono 4 razy 4

  Części to nie wszystko.
  Typową usterka pralki jest padające łożysko (kilkadziesiąt zł) spowodowane padniętym uszczelniaczem (za kilka zł). Tylko że większość współczesnych pralek ma nierozbieralny bęben. W rezultacie wymiana łożyska jest niemożliwa, albo możliwa tylko poprzez rozcinanie, a potem klejenie bębna (czego nie zrobi żaden serwis autoryzowany). W rezultacie, albo można wymienić bęben (za cenę 2/3 pralki) albo łożysko u Zenka, z rozcinaniem bębna, za 1/3 ceny pralki, i wątpliwą trwałością po tej operacji.
  Oczywiście większość osób decyduje się na kupno nowej.

  Czy ta regulacja spowoduje, że bębny staną się rozbieralne? Wątpię...

 • malgojb

  Oceniono 4 razy 4

  Części będą, ale rozkręcenie urządzenia będzie wiązać się z uszkodzeniem układów i po robocie. W ostateczności obecnie wiele małego AGD jest sklejana nie skręcana więc rozwala się w pierwszej kolejności 'wytrzymałą' plastikowa obudowę.

 • matri3x

  Oceniono 8 razy 4

  No i co z tego że BĘDĄ dłużej części zamienne ... przecież już dziś często są, ale np koszt naprawy pralki to praktycznie cena nowej

 • stefffon

  Oceniono 3 razy 3

  nic to nie zmieni, taki Apple wciaz sprzedaje iphony z 1 rokiem gwarancji mimo ze w europie wszsytko powinno miec 2 lata...

 • Oceniono 2 razy 2

  Oj tam oj tam wystarczy poświęcić nowy sprzęt za jedyne 499. 99 hoho będzie działał jak ta lala Mało tego aktualnie księża wyświetlają przez internet za jedyne 29.99

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 6 razy 2

  może UE wprowadziła by zakaz sypania soli na drogi jak ro ma miejsce tym kartoflandzie zacofanym

 • ipardjd

  Oceniono 6 razy 2

  Eksperci szacują, że dzięki nowym regulacjom odłożyć nawet ok.150 euro rocznie. 
  Co imbecyl językowy pisze takie nielogiczne zdanie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX