UOKiK o wyroku TSUE. Odnosi się nie tylko do frankowiczów, ale do każdej nieuczciwej umowy

Wyrok, który TSUE wydał ws. frankowiczów, zdaniem UOKiK niesie skutki nie tylko dla umów dotyczących kredytów hipotecznych. "Odnosi się do każdej sprawy dotyczącej skutków stosowania nieuczciwych warunków umownych w Polsce" - twierdzi Marek Niechciał, szef Urzędu.

Po wyroku, jaki od TSUE usłyszeli frankowicze, stanowisko zajął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdaniem Urzędu banki powinny wyeliminować z umów niedozwolone postanowienia umowne.

UOKiK zaznaczył, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie oznacza automatycznego przewalutowania kredytów, jednak ma znaczenie dla postępowań sądowych oraz konsumentów, których umowy zawierają klauzule niedozwolone

Wyrok Trybunału nie odnosi się wprost do kwestii tego, czy po usunięciu klauzul przeliczeniowych z umów o kredyt indeksowany lub denominowany w walucie obcej, nastąpi automatyczna zmiana waluty kredytu z zastosowaniem dotychczasowego oprocentowania. Będą to musiały oceniać sądy w sprawach indywidualnych.

- wyjaśnia UOKiK.

>>>Jak frankowicze zareagowali na wyrok TSUE? "Polscy konsumenci po 15 latach w końcu są w Unii Europejskiej"

UOKiK o orzeczeniu TSUE. "Odnosi się do każdej sprawy"

Wyrok Trybunału odnosi się nie tylko do kredytów złotówkowych wyrażonych w walucie obcej, ale do każdej sprawy dotyczącej skutków stosowania nieuczciwych warunków umownych w Polsce.

- skomentował prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że to "najwyższy moment", aby banki usiadły do stołu z kredytobiorcami i rozwiązały problem z klauzulami abuzywnymi w umowach o kredyt hipoteczny. Unikną w ten sposób długich i kosztownych procesów.

Urząd w komunikacie zauważa też, że wyrok Trybunału jest wskazówką przede wszystkim dla polskich sądów, banków oraz konsumentów jak interpretować przepisy dyrektywy o nieuczciwych warunkach umów. Odnosi się do tego jak postępować w sporach o uznanie klauzul za niedozwolone i jakie okoliczności brać pod uwagę orzekając w postępowaniach o skutkach uznania postanowień za abuzywne.

TSUE wydaje wyrok, frankowicze zadowoleni

Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że sąd może unieważnić całą umowę kredytową, jeśli znajdują się w niej nieuczciwe klauzule. Kluczowy jest tu interes kredytobiorcy - jeśli ten zgodzi się na unieważnienie całej umowy, sądy nie powinny stawać tu na przeszkodzie.

Czytaj też: Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych. Co teraz powinni zrobić inni frankowicze?

Warto pamiętać, że orzeczenie dotyczyło konkretnej sprawy - państwa Dziubaków, którzy w 2008 r. zaciągnęli kredyt w Raiffeisen Banku. Zatem ma przełożenie wyłącznie na ich sytuację. Niczego bezpośrednio nie zmienia w sytuacji innych kredytobiorców. 

Prawnicy reprezentujący innych frankowiczów w ich sporach z bankami przekonują jednak, że będą powoływać się na czwartkowe orzeczenie TSUE ze względu na powagę i kompetencje tej instytucji. Także dla sędziów stanowisko TSUE musi być istotnym punktem oparcia przy rozstrzyganiu podobnych spraw.

Więcej o:
Komentarze (17)
UOKiK o wyroku TSUE. Odnosi się nie tylko do frankowiczów, ale do każdej nieuczciwej umowy
Zaloguj się
 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy 2

  Emilka, Piebiak...
  Zastanawiające, że piesnakoty i inni frankowi trolle na innych forach jawnie popierają PiS.
  Zastanawiające również, że żaden z nich ani słowem nie wspomni o sławetnym piśmie PiS, które domagało się pozostawienia kredytów walutowych. ANI SŁOWEM!

  Cytat z pisma:
  Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość z niepokojem przyjmuje zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego tzw. „Rekomendację S” wprowadzające ograniczenia w dostępności do kredytów walutowych, których głównym skutkiem będzie zmniejszenie możliwości nabywania przez obywateli (szczególnie przez młode osoby) własnych mieszkań.

  Dowody
  old.pis.org.pI/article.php?id=4415

  the end

 • pankmen

  Oceniono 2 razy 2

  Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz zamiast przeprosić powiedział , że będą walczyć ze swoimi klientami w sądach do końca :)

 • druga_wieza

  Oceniono 1 raz 1

  Cytat z artykułu:
  "Warto pamiętać, że orzeczenie dotyczyło konkretnej sprawy - państwa Dziubaków, którzy w 2008 r. zaciągnęli kredyt w Raiffeisen Banku. Zatem ma przełożenie wyłącznie na ich sytuację. Niczego bezpośrednio nie zmienia w sytuacji innych kredytobiorców. "

  No i co fransterskie trolle? To jest tekst na zlecenie spisku banksterów?

 • melyssa

  Oceniono 1 raz 1

  Pamiętam tamte czasy mimo, że żadnego kredytu nie miałam zamiaru brać ale czytałam i słyszałam w mediach, żeby brać kredyty w walucie, w jakiej się zarabia. Wspominano tez, o możliwości zmian kursów walut i problemami w spłacaniu takich kredytów. Kredytobiorcy frankowi na forach byli dumni, ze wykiwali "złotowców" i maja dobre , tanie kredyty a reszta to frajerzy. Analitycy zgodnie stwierdzają, że te kredyty bardzo dobrze się spłacają, bo zazwyczaj brali je ludzie dobrze zarabiający. Teraz ogólnopolski płacz, bo niby dlaczego znów nie zarobić ? Biedni, nie wiedzieli co podpisują - nigdzie w prawie nie ma takiego usprawiedliwienia.Podpisałes - ponosisz pełną odpowiedzialność za swój podpis.

 • polskiciapek

  Oceniono 3 razy 1

  Wczoraj dosyć wnikliwie przeczytałem wyrok TSUE i zadowolenie frankowiczów jest trochę na wyrost. Nie ma w wyroku nakazu przewalutowania ani traktowania kredytu jako złotowego z oprocentowaniem jak dla franka. Indeksacja w walucie obcej jest zabiegiem zgodnym z prawem i w naszym systemie prawnym nie do ruszenia. Co do spredów jak najbardziej jest to klauzula abuzywna. Natomiast zamknięcie kredytu na życzenie klienta wiąże się z natychmiastową jego wymagalnością i najprawdopodobniej po kursie franka z dnia spłaty zobowiązania. Tak do przemyślenia dla rozgrzanych głów. Ostateczne decyzje będą zapadać na salach sądowych.

 • piesnakoty

  Oceniono 9 razy 1

  a bankowe trolle i tak dalej będą jojczyły, że doprowadzenie pseudofrankowych pdeudokredytów do stanu zgodności z prawem jest niesprawiedliwe wobec tych, którzy takich pseudoumów z bankami nie zawierali...

 • maryn

  Oceniono 2 razy 0

  TSUE to jedno, ale są ludzie, którzy mają we "frankowych" bankach depozyty i dla spokoju będą je przenosić. To odbije się na kondycji banków. Nie będę mówić, których, bo potem będzie to moja wina :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX