Rząd planuje zniesienie limitu 30-krotności ZUS. "Niech dotknięci regulacją zbierają kwity, mogą się przydać"

Ten pomysł PiS budzi od wielu tygodni ogromne emocje. Rząd już w przyszłym roku planuje znieść 30-krotność limitu składek na ZUS, a wpływy z tego tytułu już wpisał do projektu ustawy budżetowej. Zmiana może uderzyć w kieszenie 300 tys. osób i wymusić potrzebę wypłaty gigantycznych emerytur za kilkanaście lat.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt budżetu na 2020 roku. Zakłada on zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. Jest to limit dochodów, po przekroczeniu którego w danym roku przestaje się płacić składki. W 2019 r. limit 30-krotności opiewa na blisko 143 tys. zł. W 2020 r. wyniósłby prawie 157 tys. zł.

Limit funkcjonuje od lat. Został wprowadzony, aby uniknąć sytuacji, by w przyszłości w systemie emerytalnym nie było ogromnych nierówności. Po wyjęciu bezpiecznika w postaci limitu 30-krotności, najlepiej zarabiające osoby będą płaciły znacznie wyższe składki na ZUS, ale ten będzie musiał im wypłacać bardzo wysokie emerytury, rzędu nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

- Niech dotknięci regulacją zbierają kwity, mogą się przydać - mówił w "Studiu Biznes" Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. - Te pieniądze, które chcą wziąć w postaci wyższej składki, należą się nie temu rządowi, ale przyszłym pokoleniom - komentował w "Studiu Biznes" Grzegorz Cydejko, publicysta ekonomiczny.

ZOBACZ CAŁA ROZMOWĘ:

Więcej o:
Komentarze (212)
Rząd planuje zniesienie limitu 30-krotności ZUS. "Niech dotknięci regulacją zbierają kwity, mogą się przydać"
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 63 razy 51

  Jeśli ktokolwiek choć trochę jest zorientowany na czym polega funkcja systemu emerytalnego (ZUS) to wie, że jest to skok (jakieś skojarzenia ?) na kasę najlepiej zarabiających.
  W przyszłości będą mieli problem aby od państwa uzyskać większą emeryturę.
  PiSowską zarazę interesuje tylko tu i teraz.
  A potem ....
  Będą zganiać na innych.

 • to-nie-un

  Oceniono 52 razy 40

  Czołowy biznesmen Kaczyński, który nigdy nie pracował i nie miał swojego konta doradza przedsiębiorcom . Spieprzaj dziadu , jak mawiał znany prezydent .

 • aldealmi

  Oceniono 42 razy 34

  Przecież wiadomo, że te 300.000 najlepiej zarabiających to nie elektorat pisiorski. Nikt wykształcony nie będzie głosował na tych gó.wno.zjadów.

 • hi2per

  Oceniono 36 razy 30

  A po nas choćby potop. Gdy przyjdzie czas wypłacania ów emerytur, to nie będzie ich sprawa bo już nie będą rządzić. Polska w ruinie mawiali, więc realizują plan z prędkością światła.

 • zd46

  Oceniono 22 razy 20

  Kiedy prezydent łamał przysięgę złożoną na konstytucję i to przed NARODEM, stawał się krzywoprzysiężcą, nie protestowałem, przecież nie głosowałem na niego w wyborach, był nikim i znikąd.
  Kiedy "siepacze partyjni" przyszli po KONSTYTUCJĘ RP, nie protestowałem, słabo ją znałem.
  Kiedy przyszedł P.Duda z PiS-em, po "Solidarność", nie protestowałem, już nie byłem związkowcem, a chamstwem i prostactwem się brzydziłem.
  Kiedy PiS obrzucał polskie autorytety błotem, nie protestowałem, a w ciszy wstydziłem się za PiS.
  Kiedy kosciół zaczął sięgać po moje życie, dzieci i władzę, nie protestowałem publicznie, przestałem uczęszczać do kościoła i przestałem płacić podatek od własnej głupoty.
  Dopiero otworzyłem oczy szeroko, gdy uzurpator i „nikt konstytucyjny”, Kaczyński, w sposób wyjątkowo wyrachowany i podły, poprowadził Polskę do zagłady, niszcząc dotychczasowe Jej osiągnięcia, ZAPROTESTUJĘ, pójdę z całą moją rodziną, do urn wyborczcych i odrzucimy niegodnych miana POLAKA-PATRIOTY, partyjnych burzycieli i wichrzycieli z PiS-u!

 • vegemot

  Oceniono 21 razy 17

  To jest zwykłe złodziejstwo. Zabiorą bogatym pieniądze nie po to żeby odłożyć na ich konta i wypłacić w przyszłości. Oni te pieniądze zabiorą i wydadzą na patologię, ciemnotę i innych beneficjentów 500+. A za 30 lat? Ci co płacili wysokie składki zapewne nie otrzymają zwrotu tych pieniędzy i ich na oczy nie zobaczą. ale wtedy już inna partia, inni ludzie będą rządzili, więc to nie problem tego rządu.

 • egalite11

  Oceniono 20 razy 16

  Sprawa jest prosta, będzie brakowało pieniędzy co zatem robi rząd szuka ich a gdzie W NASZYCH KIESZENIACH. Zniesienie limitu 30 krotności da 5 miliardów teraz i od razu zostaną wydane, co potem a Kaczyński z Morawieckim niech się martwią inni. A będzie tak, że już nikt ich nie zobaczy. 15 % podatek za transfer z OFE do IKE da 19 miliardów to oszukańczy manewr , płacę podatek jak dostaję w tym wypadku emeryturę a nie wiele lat wcześniej. To wygląda jak kradzież z mojego konta. PiS szykuje nam dramat w stylu greckim.

 • jacekjot2

  Oceniono 20 razy 16

  Zacząć życie od kradzieży Księżyca a kończyć na kradzieży pieniędzy z przyszłości: konsekwentny życiorys !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX