Bank Millenium studzi frankowiczów. Bezpośrednie przenoszenie rozstrzygnięcia TSUE wykluczone

Millenium w swoim komentarzu opublikowanym po wyroku TSUE stwierdza, że rozstrzygnięcia Trybunału nie da się łatwo przenieść na umowy stosowane przez bank. Wszelkie różnice będą podlegały analizie w ramach odrębnych postępowań sądowych dotyczących umów zawieranych przez Millennium.

Bank Millenium w oświadczeniu wydanym po wyroku TSUE ws. frankowiczów stwierdził, że jego portfel kredytów CHF spadnie niedługo poniżej 20 proc. całego portfela. Znacznie ważniejszy jednak z punktu widzenia konsumentów jest komentarz do wczorajszego orzeczenia Trybunału.

>>>Szampan, wzruszenie, mocne słowa - tak frankowicze zareagowali na wyrok TSUE. Mamy nagranie:

TSUE wydał wyrok ws. frankowiczów. Bank Millenium: nie dotyczy wszystkich umów

Banku Millennium wskazuje, że orzeczenia nie da się przenosić wprost na umowy jego klientów.

Umowy stosowane przez Bank Millennium (zwłaszcza możliwość spłaty rat we frankach szwajcarskich) różnią się od umów stosowanych przez inne banki, w tym także od banku, którego umowa jest przedmiotem rozstrzygnięcia TSUE. Różnice te będą podlegały analizie w ramach odrębnych postępowań sądowych dotyczących umów zawieranych przez Bank Millennium.

- czytamy w komunikacie banku.

Okoliczności dotyczące zawarcia konkretnej umowy mają znaczenie wykluczające bezpośrednie przenoszenie rozstrzygnięcia TSUE na umowy Banku Millennium

- zastrzega Millenium.

Ponadto bank zaznaczył, że abuzywność wyliczeń kursów wymiany nie może przekładać się bezpośrednio na abuzywność indeksacji kredytu do CHF, każdy przypadek jest przypadkiem indywidualnym, sytuacja każdego klienta jest specyficzna i winna być przedstawiona polskiemu sądowi.

Orzeczenie TSUE. Bank Millenium o indeksacji

W swoim stanowisku Bank Millenium wskazuje też, że TSUE nie kwestionuje mechanizmu indeksacji. "Umowa kredytowa, która miała być powiązana z kursem wymiany, to fundamentalne założenie tej umowy" - podkreśla bank.

Wyjaśnia też, że istnieje możliwość ustalenia kursu wymiany w oparciu o przepisy prawa polskiego - jest to średni kurs NBP i takiej możliwości, zdaniem Millennium, nie zakwestionował wyrok TSUE.

"Już mamy sprawy z drugiej instancji, w których sędzia ustalił, że powinniśmy stosować średni kurs NBP - ostatni ogłoszony w tym tygodniu w dniu 30 września 2019" - czytamy w komentarzu banku.

Czytaj też: Media o TSUE. "O frankowiczach może zdecydować 500 spraw", "Węgry rozwiązały problem w 2014 r"

Bank przypomniał, że "od początku bieżącego roku nie zauważa żadnych gwałtownych wzrostów liczby spraw sądowych wnoszonych przez kredytobiorców CHF".

Millenium jest drugim w Polsce pod względem wielkości portfela "frankowego" -  ma w nim udziały na poziomie 22,1 proc. Pierwszy jest Getin Noble Bank (24 proc.), a trzeci mBank (15,9 proc.). Na kolejnych miejscach plasują się: BOŚ Bank (13,6 proc.), PKO BP (11 proc.), Santander (6,7 proc.), BNP Paribas (6,6), Alior Bank (2,6 proc.), Bank Pekao (2,0 proc.) oraz ING (0,9 proc.).

Więcej o:
Komentarze (172)
Bank Millenium studzi frankowiczów. Bezpośrednie przenoszenie rozstrzygnięcia TSUE wykluczone
Zaloguj się
 • jr968

  Oceniono 40 razy 18

  A co ma robić? Ma od razu przyznać, że wisi frnakowiczom kupę kasy? Studzi. I tak zabuli i tak, ale gra na czas. Normalka.

 • antoniferdynand

  Oceniono 26 razy 18

  Pitu pitu. Jeżeli w umowie na ostro bank Millenium wpisał w chwili jej zawarcia kurs NBP to jak najbardziej tego zapisu nie można zakwestionować. Jak jednak znam życie bank Millenium w swojej łapczywości stosował klauzule w których przeliczenie opierało się na widzimisie banku czyli na własnej tabeli kursowej. Jeżeli tak by było to klauzula ta jest nieważna i jak stwierdziło TSUE - sąd nie ma prawa jej zmieniać bez akceptacji konsumenta. To że kiedyś sąd II-giej instancji tak zdecydował to nie zmienia faktu ze było to sprzeczne z prawodawstwem unijnym. Z tego właśnie względu sad w sprawie państwa Dziubak zwrócił się do trybunału unijnego i otrzymał wykładnie które jest wiążąca.

 • hirokuni

  Oceniono 17 razy 13

  Jak to analizować???? Przecież w odniesieniu do większości umów indeksowanych do CHF (wzory banku miellenium) został wydany ostateczny wyrok sądu UOKiK potwierdzający, że zastosowane zapisy w zakresie odesłania do tabel kursów walut stosowanych w banku (i przez jego widzimisię ustalanych) - są klauzulami abuzywnymi; czytając wyrok TSUE - winny być usunięte z umów (prze sąd) i jeżeli umowa może nadal funkcjonować to tak ma pozostać, chyba że wykreślenie prowadziłoby to do upadku (unieważnienia) umowy lub zażyczył sobie tego powód. Zarząd bank millennium sra w gacie...

 • ardi78

  Oceniono 22 razy 12

  Wszystkie umowy zawierane były wg wzorów umów, więc podstawowe zapisy o walucie we wszystkich umowach są takie same. To bardzo ułatwia sądzenie się z tymi lichwiarzami.

 • romulus fan

  Oceniono 21 razy 9

  Próbują zastraszyć kredytobiorców- nic nie róbcie bo jeszcze zapłacicie za sprawę :))))))))

 • pitrusza

  Oceniono 17 razy 9

  Czy oszusta, który nieuczciwie się wzbogaca cudzym kosztem można nazwać złodziejem?

 • wierze_w_ateizm

  Oceniono 36 razy 8

  spekulanci bankowi zaryzykowali i przegrali,
  tym razem klienci wygrali !

 • jego-wysokosc

  Oceniono 9 razy 7

  Experci bankowi studzić to mogą herbatę w szklance. Wyroki unieważniające wadliwe umowy wydadzą sądy a nie cwaniaczki z banków.

 • 12grosz

  Oceniono 13 razy 7

  ktos sie spodziewal, ze bank powie przepraszam? zarty
  Idzcie do sadów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX