Ceny mieszkań rosną, ale to nie Mazowszu najszybciej. W stosunku do 2015 r. są wyższe o 21 proc.

Zgodnie z najnowszym raportem GUS, w drugim kwartale 2019 ceny mieszkań wzrosły w Polsce średnio o 8,1 proc. rok do roku. Szybciej drożeją mieszkania z rynku wtórnego, a jeśli spojrzeć na rozłożenie geograficzne, to nie województwo mazowieckie znajdzie się na pierwszym miejscu zestawienia.

Mieszkania drożeją niemal nieprzerwanie od trzech lat. Potwierdzają to wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego za drugi kwartał tego roku.

GUS: mieszkania ciągle drożeją

Zgodnie z nimi, ceny lokali mieszkalnych w Polsce wzrosły o 2,3 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem i o 8,1 proc. w odniesieniu od drugiego kwartału ubiegłego roku. Jeśli spojrzeć na dłuższy okres, to, jak podaje GUS, w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 roku, ceny ogółem były wyższe o 21,1 proc.

Do tego każdym ujęciu silniejszy jest wzrost cen mieszkań z rynku wtórnego. W drugim kwartale wyniósł on 9,4 proc. rok do roku, podczas gdy w przypadku rynku pierwotnego było to 6,6 proc.

To nie na Mazowszu ceny mieszkań rosną najszybciej

Jeśli spojrzeć na podział geograficzny, to najmocniej wzrosły ceny mieszkań w województwach: dolnośląskim (o 12 proc.), śląskim (o 10,4 proc.), małopolskim (10,3 proc.), zachodniopomorskim (10,2 proc.) i podlaskim (10,0 proc.).

Ceny mieszkań rosną.Ceny mieszkań rosną. Gazeta.pl

Dalej jest wielkopolskie (9,6 proc.), łódzkie (także 9,6 proc.), kujawsko-pomorskie (9,1 proc.) i lubelskie (8,8 proc.). Najmniej w drugim kwartale w ujęciu rok do roku zdrożały mieszkania w województwach: świętokrzyskim (7,9 proc.), podkarpackim (6,9 proc.), lubuskim (6,3 proc.), pomorskim (6,0 proc.), mazowieckim (5,9 proc.), warmińsko-mazurskim (5,5 proc.) i opolskim (4,8 proc.).

Więcej o:
Komentarze (29)
GUS: Ceny mieszkań rosną, ale to nie Mazowszu najszybciej. W stosunku do 2015 r. są wyższe o 21 proc.
Zaloguj się
 • wawiak80

  Oceniono 7 razy 3

  Przydałby się kwotowy a nie procentowy ranking wzrostu cena bo ludzie płacą kwoty za kupno a nie statystyczne procenty. Coś czuję że 6 procent od 10 tyś za metr w Warszawie to i tak większy wzrost niż 9 procent od 6000 na mazurach czy Śląsku.

 • belutti

  Oceniono 4 razy 2

  Fajne historyczne dane. Oznacza to tyle, ceny wzrosły, można było zarobić kupując trzy lata temu i nic więcej.
  Teraz ceny mogą dalej rosnąc, ustabilizować, się lub spadać.
  W 2019r. planuje się oddać do użytkowania 200 tysięcy nowych mieszkań.
  Wygląda na to, że wkrótce podaż mieszkań przewyższy popyt. Teoretycznie deweloperzy mogą zmniejszyć podaż, niemniej jednak nikt nie chce sprzedawać mniej, bo to oznacza mniejsze pieniądze.

 • takaprawda3000

  Oceniono 2 razy 2

  Takie wartości wzrostu to chyba w jakiś mieścinie w POLSCE B, bo w dużych miastach to o tyle to rocznie wzrasta cena za metr.

 • tylkodolce

  Oceniono 1 raz 1

  Podaż pieniądza M3 (Polska) to co roku ponad 10%, czystego dodruku ( w ponad 85% elektronicznego). Ceny mieszkan i tak jeszcze z duzym opzonieniem reaguja na to. Dodruk w strefie EUR to okolo 5%. Jaka jest przyszlosc PLN? Tylko oslabianie.

 • sonniva

  Oceniono 1 raz 1

  I bardzo dobrze. Jak suweren mieszkania nie kupił tak nie kupi.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 7 razy 1

  Ceny wysokie ale spadków nie będzie - wysokie koszty skutecznie zatrzymają ten proces - jedynie spadnie produkcja i sprzedaż.

 • richard_harrow

  0

  Czekam, aż przyjdzie kryzys i mieszkania potanieją o 20%-30%, stopy procentowe pójdą w górę. A Janusze biznesu, którzy nakupowali kilka mieszkań na kredyty pod korek na wynajem "bo to dobry interes jest" wyjdą na ulicę i będą jęczeć - że zostali oszukani, że im kredyty na siłę wciskano i żeby teraz się wszyscy na nie składali, bo oni bidni chcieli być tylko rentierami, chcieli, żeby im mieszkania na kredycie same się spłacały i jeszcze zysk był taki, żeby pracować nie musieli, bo im tak znajomi powiedzieli, żeby zrobić a bankierzy przytakneli. A jak jest kryzys to się nagle okazuje, że mało chętnych na wynajem jest, że pracodawca chce pensje zredukować a raty znacznie większe są. TO JEST OSZUSTKO, NIECH SIĘ WSZYSCY TERAZ NA MNIE SKŁADAJĄ !!!!

 • sselrats

  Oceniono 1 raz -1

  Taniej nie bedzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX