Umowa na przekop Mierzei Wiślanej podpisana. Od soboty może wjechać ciężki sprzęt

W Elblągu, w obecności ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka, podpisana została umowa z wykonawcą przekopu Mierzei Wiślanej. Budowa kanału żeglugowego łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym ma zakończyć się w 2022 r.

Podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji otwiera właściwy etap budowy nowej drogi wodnej. Na Mierzei Wiślanej dokonano już wycinki drzew oraz przeprowadzono konsultacje społeczne. Od soboty na placu budowy będzie mógł pojawić się ciężki sprzęt, a wkrótce rozpoczną się właściwe prace.

Wykonawca ma 36 miesięcy na realizację zadania, jednak zobowiązał się do wcześniejszego zakończenia prac. Można spodziewać się, że w 2022 roku pierwsze jednostki przepłyną nową drogą wodną

- powiedział IAR Michał Kania, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Dziękuję tym, którzy mimo trudnych momentów nie zwątpili, byli tacy, którzy szafowali argumentami, żeby tylko nie rozpocząć tej inwestycji. Skutkiem politycznym tej inwestycji będzie uniezależnienie się od naszego wschodniego sąsiada

- mówił podczas podpisania umowy na przekop minister Gróbarczyk.

Koszt pierwszego etapu inwestycji to ok. 992 mln zł. Na tyle opiewała najkorzystniejsza oferta w przetargu, złożona przez polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix. Według pierwotnych założeń rządu, pierwszy etap prac miał kosztować 718 mln zł, a więc ponad ćwierć miliarda złotych mniej.

.

>>>Wszyscy mówią o przekopie Mierzei Wiślanej, ale czy wiecie, dlaczego pojawił się taki pomysł i czemu ma służyć ta inwestycja? Zobaczcie nasze wideo:

Co z portem w Elblągu?

Kanał łączący Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim otwiera szlak transportowy do portu w Elblągu oraz umożliwia żeglugę z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Kanał ma mieć długość 1,3 km długości, 5 metrów głębokości. Dzięki niemu do portu w Elblągu będą mogły przybić jednostki o zanurzeniu do czterech metrów, o maksymalnej długości stu metrów.

- Z punktu widzenia ekonomicznego ta inwestycja nie ma żadnego sensu, zwróci się za 500 lat - mówił w rozmowie z next.gazeta.pl prof. Włodzimierz Rydzkowski z Katedry Polityki Transportowej Uniwersytetu Gdańskiego. Ekspert zwracał uwagę m.in. na to, że żegluga przybrzeżna i śródlądowa jest predestynowana do przewozu ładunków masowych, a takich w okolicach Elbląga nie ma. Ponadto 60 km od Elbląga jest najbardziej nowoczesny terminal kontenerowy na Bałtyku.

Prof. Rydzkowski pyta także, czym towary miałyby być wożone przez kanał.

Przy założeniu, że tor wodny ma 5 metrów głębokości, zmieściłyby się tam statki o wyporności 3000 ton. Takich statków w ogóle na Bałtyku nie ma, to niewielkie jednostki, które w Europie operują na przykład na Renie

- mówi ekspert. Potencjalni armatorzy musieliby zainwestować we flotę.

Czytaj więcej:

Jarosław Kaczyński wbija słupek i zaczyna przekop Mierzei Wiślanej. Ekspert: To zwróci się za 500 lat

Więcej o:
Komentarze (270)
Umowa na Przekop Mierzei Wiślanej podpisana. Od jutra ma wjechać ciężki sprzęt
Zaloguj się
 • wojnis1979

  Oceniono 42 razy 28

  Ważne że się udało podpisać umowę tydzień przed wyborami, jak nie wygra dojna zmiana to umowa zostanie zerwana a ze 100mln odszkodowania zapłaci jak zwykle podatnik.

 • szwampuch58

  Oceniono 46 razy 28

  "Takich statków w ogóle na Bałtyku nie ma"
  Wazne ze kanal "bedzie" hehehehehehehe

 • mark6

  Oceniono 36 razy 22

  Budowa NIKOMU NIEPOTRZEBNEGO przekopu im. L. Kaczyńskiego to GIGANTYCZNY skandal !!
  Wyrzucać w błoto MILIARDY tylko po to aby JACHTY mogły sobie wygodnie popływać ?
  Przecież ten SZALEŃCZY pomysł nie ma żadnego uzasadnienia gospodarczego !!
  Polską rządzą WARIACI !!

 • H2O H2O

  Oceniono 25 razy 19

  Wina Tuska. Gdyby nie te 8 straconych lat to by były już tylko 492 lata XD

 • karolhenryk

  Oceniono 32 razy 18

  Nie za 500 lat, a nigdy.
  Będzie wciąż trzeba ładować w to pieniądze, a koszty będą przekraczać korzyści.

 • krynolinka

  Oceniono 28 razy 16

  No jak to tak to...Bez pana prezesa? Słupek!? Buntuj się, nie zostałeś wbity..

 • bamapo

  Oceniono 23 razy 15

  Wykonawca pewnie zażądał astronomicznej kwoty tylko za to że ciężki sprzęt wjedzie na budowę jeszcze przed wyborami. Pislam jednak nie miał wyjścia i musiał zapłacić.

 • tetradrachma

  Oceniono 20 razy 14

  "Przekop" to kaprys małego człowieka ze szpadelkiem. Wiadomo, dlaczego PiS kocha suwerena (i "vice versal"). Wydana ogromna kasa, stałe wydatki na utrzymanie "w ruchu", a zaden efekt gospodarczy.

 • cleryka

  Oceniono 24 razy 14

  Sprzęt ciężki wjedzie w sobotę,a wyjedzie 16- go pazdziernika. Polityczna inwestycja przed wyborami zdążyli podpisać umowę, a który Rząd będzie płacić kary za zerwanie umowy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX