Już nie tylko Europa spowalnia. Oznaki nadciągającego kryzysu widać też w USA

Do tej pory spowolnienie gospodarcze straszyło głównie w Europie. Ale coś się zmienia. Seria niewesołych danych napłynęła w ubiegłym tygodniu z USA.

W połowie tygodnia dowiedzieliśmy się, że indeks ISM (Instytutu Zarządzania Podażą, który przeprowadza ankietę wśród szefów prawie 400 firm w USA) dla sektora usług spadł we wrześniu znacząco, do 52,6 pkt. z 56,4 pkt. miesiąc wcześniej. To najniższy jego poziom od sierpnia 2016 r. i wyraźnie niższy od oczekiwań analityków - oni spodziewali się wyniku na poziomie 55 pkt. 

Jeszcze gorsze dane pojawiły się dzień wcześniej. Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA, wyliczany również przez ISM, we wrześniu obniżył się do 47,8 pkt. z 49,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Znalazł się tym samym na najniższym poziomie od dziesięciu lat. Analitycy spodziewali się tutaj wskazania 50,0 pkt. 

Czytaj więcej: Niemcy znowu dają powód do zmartwień. Idzie recesja? Już nie tylko przemysł ciągnie w dół

Te dane współgrają z fatalnymi danymi z regionu Chicago, gdzie wskaźnik PMI, mierzący poziom aktywności w całej jego gospodarce, spadł we wrześniu do 47,1 pkt. wobec 50,4 pkt. miesiąc wcześniej. Z wyliczeń wynika, że produkcja zmniejszyła się tam do najniższych poziomów od 10 lat, a więc czasów, gdy amerykańska gospodarka wychodziła z potężnego kryzysu.

>>> Trump chce kolejnej wojny handlowej. Tym razem z UE. Zobacz nasz materiał wideo: 

Dlaczego amerykańska gospodarka słabnie?

- "Pogarszające się warunki prowadzenia biznesu w Chicago odzwierciedlają trend w całej amerykańskiej gospodarce, gdzie wyraźnie słabnie przemysł. Silny dolar, globalne spowolnienie i narastający spór handlowy pomiędzy USA a Chinami ograniczają popyt na amerykańskie produkty" - napisał w komentarzu Jeffry Bartash z portalu Marketwatch. I dodał, że amerykańską gospodarkę w dobrej kondycji utrzymują jeszcze niektóre usługi związane z rekreacją, opieką zdrowotną, tworzeniem oprogramowania i finansami.

Tę diagnozę potwierdzają również ostatnie informacje z rynku pracy za oceanem. Według tamtejszych rządowych analityków we wrześniu utworzono 136 tys. nowych miejsc pracy - spodziewano się 150 tys. Tym samym stopa bezrobocia w Stanach spadła do 3,5 proc. - najniższego poziomu od pół wieku, dokładnie od grudnia 1969 roku.

Na pierwszy rzut oka wszystko więc jest idealnie. Ale nie. Nowe etaty powstały głównie w sektorze edukacyjnym i opiece zdrowotnej (40 tys. miejsc pracy). Przybyło też 22 tys. urzędników. Za to handel detaliczny zwolnił 11 tys. osób, a przemysł 2 tys.

Wszystko sugeruje co najmniej nadchodzące poważne spowolnienie za oceanem. Wydaje się, że Amerykanie go nie unikną, zwłaszcza że znaczna część problemów, które, tak na marginesie, sami wywołali - te związane z wojną handlową z Chinami - uderza w największym stopniu właśnie w ich gospodarkę.

Więcej o:
Komentarze (105)
Już nie tylko Europa spowalnia. Oznaki nadciągającego kryzysu widać też w USA
Zaloguj się
 • nosferatu_mysli

  Oceniono 32 razy 26

  @anonimowy83
  będę głosować na opozycję, ale kibicuję PiSowi. Powinni wypić piwo, które teraz warzą, kryzys tak czy owak trzepnie nas mocno, a z PiS przy sterach, będzie jasne, kto ponosi odpowiedzialność za nieprzygotowanie Polski na lata chude. Może nawet nie przetrwają całej kadencji (czego im z całego serca życzę).

  Sformowanie koalicji rządzącej przez opozycję byłoby przejęciem odpowiedzialności za syf, jakiego narobili populiści. Kaczyński zaraz wyciągnąłby zakurzone transparenty POLSKA W RUINIE.

 • farcry3

  Oceniono 29 razy 23

  W dupie mam korpo i ich zyski, premie ich preziów, kursy ich akcji. Musimy ograniczyć konsumpcję bo inaczej zrobi to za nas nasza planeta i środowisko a wtedy będzie bolało . Nalezy również ograniczyć rozmnażanie sie rodaju ludzkiego i w tym celu należy poczynić duże inwestycje w Afryce i Azji , ale nie w studnie, szkoły czy szpitale, ale w antykoncepcję . Juz są tam braki wody i żywności.

 • Tomasz Królikowski

  Oceniono 26 razy 20

  A my swoje nadwyżki z okresu wzrostu rozpi.......śmy . No pincetplusy szykujcie się na szok !!!

 • andrew1507

  Oceniono 20 razy 14

  MAMO, TATO!
  Nie sprzedawajcie Polski za 500+
  TO JA BĘDĘ OFIARĄ KACZYZMU

 • cjk.5004

  Oceniono 20 razy 8

  Wybrali idiotę, wszędzie sieją śmierć i zamęt, nie żal mi ich. Życzę im wszystkiego najgorszego

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 9 razy 7

  Peter Schiff ma rację. To co się szykuje to nie jest zwykła recesja czy spowolnienie po którym przyjdzie kolejny wzrost.
  Należy jak najszybciej pozbywać się kredytów, zmniejszać zadłużenie i inwestować w bezpieczne aktywa, o ile w ogóle jeszcze takie są.
  Może się mylę, ale to chyba jest właściwy czas na ograniczenie własnej konsumpcji i stworzenie osobistej poduszki finansowego bezpieczeństwa, np. ziemia albo fizyczne złoto (sztabki, monety bulionowe, nie żadna tam biżuteria czy monety kolekcjonerskie).
  Kto planował kupić Jaguara ten niech kupi Dacię Duster. Kto planował kupić Dacię Duster ten niech się w ogóle wstrzyma z zakupem.
  Moim zdaniem czeka nas trudny ekonomicznie czas i mądrze jest być na to przygotowanym. Recesja, inflacja, kryzys być może są tuż za rogiem, trudno przewidzieć ile to jeszcze potrwa, ale czas dobrej koniunktury i taniego pieniądza wyraźnie się kończy.

 • thadd

  Oceniono 15 razy 7

  polaki wy chyba niczego nie rozumiecie. Wasze byc albo nie byc nie zalezy od was ale od tych ktorzy was karmia, czyli od tych ktorzy organizuja wasz przemysl , wasze banki, handel slowem wszystko. Jesli recesja dotknie kraje zachodniej europy to was dotknie podwojnie, pieniadze ktore dzielicie zaleza od rynkow zachodnich ale ich spowolnienie to dla was katastrofa. Pomyslcie czasem o tym , bo ++ placic bedziecie musieli , tylko z czego ? mozecie pozyczyc u zydkow az zabiotra wam wszystko wlacznie z lasami i ziemia a ku temu idzie, pane polaki.

 • andrew1507

  Oceniono 9 razy 7

  znowu ten gnom chce ugrać by być przy KORYCIE SREBRNYM a najbardziej się obawia odsiadki w pierdlu.....
  mam nadzieje, że ciemny lud nie da sie przekupić za OCHŁAPY+ z „Ludzkiego Pana” stołu.
  Wyborcy idziemy masowo do wyborów i głosujemy przeciwko kaczyzmowi w każdych wyborach.
  Wyborco Twoja kartka wyborcza to upadek kaczyzmu i pis.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX