Niedziele handlowe. Czy 6 października wielkie sklepy będą czynne? Odpowiadamy

Niedziele handlowe 2019. W marcu 2018 roku w Polsce weszła w życie ustawa o ograniczeniach w niedzielnym handlu. O ile jednak w ubiegłym roku sklepy mogły być czynne w dwie niedziele w miesiącu, to w tym roku jest już tylko jedna.

Z zapisów w "Ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni" wynika wprost, że niedzielą handlową w 2019 roku jest ostatnia niedziela każdego miesiąca. 6 października wielkie sklepy i sieci hipermarketów będą więc zamknięte. 

Co jednak zrobić, gdy w lodówce pusto? Można powiedzieć, że ustawodawca przewidział taką komplikację i zapisał w niej kilka wyjątków. "Ratunkowe" zakupy można dzięki temu zrobić w małych sklepikach osiedlowych, które obsługuje sam właściciel, w placówkach franczyzowych oraz tych, które są też placówkami pocztowymi (jak np. niektóre Żabki). Otwarte będą też np. sklepy na stacjach benzynowych czy dworcach kolejowych, a także kawiarnie restauracje i lodziarnie. 

>>> Niedziele handlowe w 2019 roku. Zobacz materiał wideo:

Niedziele handlowe w 2020 roku

Taka sama sytuacja będzie za tydzień, a na pełnoprawną niedzielę handlową poczekać trzeba będzie do 27 października. Kolejne wolne od zakazu handlu niedziele to: 24 listopada15 grudnia22 grudnia i 29 grudnia. 

W przyszłym roku obostrzenia w handlu będą jeszcze większe, ponieważ sklepy zamknięte będą - z pewnymi wyjątkami - w każdą niedzielę. 

Zakaz handlu w niedziele korzystny dla małych sklepów?

Jak więc widać niedziele handlowe powoli już zaczynają być przeszłością. Czy to dobrze? Badania wskazują, że Polacy są dość podzieleni w tej kwestii.

Jeśli natomiast chodzi o małe sklepy, to już np. kilka miesięcy temu członek zarządu jednej z największych hurtowni spożywczych w Polsce, firmy Eurocash mówił, przytaczając konkretne dane, że ustawa o zakazie handlu jest korzystna dla małych sklepów. Problem mają za to mieć wielkie placówki, których sprzedaż spadła. 

Więcej o:
Komentarze (11)
Niedziele handlowe. Czy 6 października wielkie sklepy będą czynne? Odpowiadamy
Zaloguj się
 • Oceniono 8 razy 8

  Już nawet nie liczę komunikatów powtarzających się systematycznie od bardzo długiego czasu, apik powtarza tą samą mantrę co jego koledzy z departamentu handlowe niehandlowe niedziele, przyznam, że nawet nie czytam bo tekst znam prawie na pamięć i i też mógłbym być takim dziennikarzem, ale dziękuję w imieniu mojego sąsiada chorego na Alzheimera i już biegnę mu powtórzyć

 • melanocetus głębinowy

  Oceniono 5 razy 5

  Oby tylko w" Arkadii," mojej ulubionej galerii nie zdemontowali obrotowych drzwi wejściowych do tej placówki, obiecałem żonie dwugodzinny ciągły spacer w takowych w dniu dzisiejszym tak przy wejściu jaki przy wyjściu czyli razem 4 godziny och jakie to romantyczne!!.

 • baxter21

  Oceniono 3 razy 3

  Apik,UZ,NPK - miernoty z wyborczej które umieją tylko kopiować ten sam artykuł o niedzieli handlowej. Do roboty się weźcie np w sklepie bo do gazet się nie nadajecie .

 • ian Kośki

  Oceniono 3 razy 3

  Oj tam oj tam w galerii ja tylko Biedronka, za duża powierzchnia aby chodzić po galerii. W Biedronce lub w Lidlu można przycupnąć między lodówkami na mrożonki jeść spokojnie kupione banany tak jak małpa w ZOO a co?!.

 • ian Kośki

  Oceniono 2 razy 0

  Nie tylko wspomóc biednego biskupa Mordowicza lecz szeregowego "biednego" proboszcza w każdej parafii którego jak twierdzi nie stać co roku na nowy samochód, A to jest gorsze od kary Boskiej. Uprasza się zatem wszystkich braci i siostry do zwiększenia co łaska na tacę najlepiej banknoty w kolorze zielonym z wizerunkiem Starszych panów którzy na ogół byli prezydentami tego kraju

 • jezierskiadam

  Oceniono 4 razy -2

  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?
  Kilka propozycji:
  Zakaz korzystania z placów zabaw.
  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..
  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.
  Poświęcenie nie poświęconego.
  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.
  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.
  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.
  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego.
  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.
  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.
  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.
  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.
  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.
  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana. Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Adam Jezierski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX