Moody's ostrzega: Banki mogą przykręcić kurek z kredytami w związku z wyrokiem ws. frankowiczów

Banki mogą zareagować na czwartkowe orzeczenie TSUE ograniczając liczbę kredytów udzielanych w Polsce - twierdzi agencja Moody's. Wyrok ws. frankowiczów może bowiem negatywnie wpłynąć na zyskowność i rentowność sektora bankowego.

Banki mogą znacząco ograniczyć akcję kredytową, a tym samym - w mniejszym stopniu finansować polską gospodarkę - twierdzi agencja Moody's w komentarzu do ubiegłotygodniowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie frankowiczów.

Na skutek zagrożenia dla zysków i wzrostu kapitałów, polskie banki mogą znacząco ograniczyć akcję kredytową, co będzie miało negatywny wpływ na wzrost gospodarczy

- ocenia Moody's Investors Service.

Banki kontra frankowicze - wyroki sądów mogą utorować drogę kolejnym kredytobiorcom

Zdaniem ekspertów Moody'sa, wyrok spowoduje wzrost liczby pozwów klientów wobec banków. Według agencji trudno jest oszacować liczbę kredytobiorców, którzy będą występować na drogę sądową. Jeżeli jednak sądy lokalne będą spójne w swojej interpretacji, może to utorować dużej liczbie kredytobiorców drogę do podjęcia legalnych działań. Skutkowałoby to dużymi stratami dla polskich banków.

"Spodziewamy się, że batalie prawne będą długie i prawdopodobnie potrwają kilka lat, dając bankom czas na dalsze wzmocnienie ich buforów wobec straty z tytułu tych ekspozycji. Jednak wzrost liczby spraw sądowych oraz historia spraw rozstrzyganych na korzyść kredytobiorców prawdopodobnie wymagałyby od banków przyjęcia wspólnych przepisów w odniesieniu do tych ekspozycji" - czytamy w komunikacie.

Wyrok na który czekają banki i frankowicze

TSUE podał w swoim orzeczeniu w ub. tygodniu, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. TSUE wskazał także, że prawo Unii Europejskiej nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu spornej umowy przez polski sąd.

Wyrok Trybunału nie odnosi się wprost do kwestii tego, czy po usunięciu klauzul przeliczeniowych z umów o kredyt indeksowany lub denominowany w walucie obcej, nastąpi automatyczna zmiana waluty kredytu z zastosowaniem dotychczasowego oprocentowania. Będą to musiały oceniać sądy w sprawach indywidualnych.

Czytaj też: Media o TSUE. "O frankowiczach może zdecydować 500 spraw", "Węgry rozwiązały problem w 2014 r."

Agencja wskazała również, że choć zaangażowanie polskich banków w kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich systematycznie maleje, to w czerwcu 2019 r. było nadal znaczne i wynosiło 49 proc. kapitału, pozostawiając banki podatnymi na straty wynikające z tych ekspozycji.

Więcej o:
Komentarze (9)
Moody's ostrzega: Banki mogą przykręcić kurek z kredytami w związku z wyrokiem ws. frankowiczów
Zaloguj się
 • szeklownik

  Oceniono 6 razy 6

  Ojej... dwa albo trzy banki przykręcą śubkę.... nie dość że nie zarobnią na nich to wypadną z rynku. Inne na pewno będą zadowolone z takiego obrotu sprawy.

 • dziamgacz

  Oceniono 6 razy 6

  Banki nie sa swietymi krowami, mają przestrzegac prawo jak każdy inny przedsiębiorca.

 • gzesiolek

  Oceniono 5 razy 5

  Tak, tak, banki udzielają kredytów z dobrego serca i z dbałości o gospodarkę i w takiej sytuacji nie będą mogli... Biedactwa...
  Już widzę jak banki porzucają główne źródło zysku...

 • udet1124

  Oceniono 4 razy 4

  Łaski nie robią. Zawsze znajdzie się konkurencja, która kredytu udzieli.

 • czerski.fake

  Oceniono 4 razy 2

  taaaa
  ile jest banków umoczonych w kredyty frankowe ?
  a ile jest wszystkich banków oferujących kredyty ?

 • piesnakoty

  Oceniono 3 razy 1

  Po pierwsze - po co mi kredyt w banku, kiedy bank mi zwróci moje własne pieniądze, które ode mnie pobrał stosuj nielegalne zapisy w umowie? Po drugie odzyskane pieniądze i tak będę trzymał w banku (oczywiście takim, który nie okrada klientów), więc z mojego depozytu będzie można sfinansować kredyt dla kogoś innego.

 • kalu217

  0

  Raiffaissen International przykręci..? W Polsce ma tylko kredyty hipoteczne i na fermy wiatrowe resztę sprzedali. Może i przykręci ale w Austrii lub Niemczech.

 • belutti

  0

  Umoczone są prawie wszystkie oprócz Idea Banku i jeszcze jednego, którego nazwy zapomniałem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX