Premier Mateusz Morawiecki na Kongresie 590 o 30-krotności składek na ZUS: decyzja po wyborach

Robert Kędzierski
Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na Kongresie 590 ocenił obecną sytuację ekonomiczną kraju. Szef rządu stwierdził, że Polska zmienia model gospodarczy, odchodzi od uzależnienia od innych gospodarek, od gospodarczego kolonializmu. Dowodem na to ma być m.in. gwałtownie rosnący eksport i sytuacja na rynku pracy. Odniósł się też do kwestii limitu 30-krotności składek na ZUS.

Premier Mateusz Morawiecki wystąpił podczas Kongresu 590 w Jasionce. Szef rządu podsumował najważniejsze sukcesy na polu ekonomicznym, ocenił też trzy dekady transformacji.

Morawiecki poruszył kwestię 30-krotności składek na ZUS. W poprzedzającej swoje wystąpienie rozmowie z portalem Interia stwierdził, że "decyzja zapadnie dokładnie po wyborach". 

Mateusz Morawiecki: punkt zwrotny w gospodarce

Mateusz Morawiecki na początku trwającego godzinę przemówienia stwierdził, że obecnie "mamy do czynienia z punktem zwrotnym w polskiej gospodarce". Stwierdził, że głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zmiana, jaka zachodzi w polskim modelu gospodarczym.

Brak oszczędności krajowych powodował, że do tej pory byliśmy skazani na przyciąganie kapitału zagranicznego. Doszło do kolonizacji polskiej gospodarki, przez co jesteśmy skazani na bardzo wolne odwracanie tego trendu.

- powiedział.

>>> Zobacz: Polscy przedsiębiorcy "skazani" na sukces? Producenci gier osiągnęli światowy poziom:

Wskazał też dowody na to, że trend się odwraca. Jednym z nich jego zdaniem jest fakt, iż polski eksport rośnie dwa razy szybciej niż eksport całego świata - według danych za lata 2016-2018. Między innymi z tego powodu "po raz pierwszy od 30 lat polski PKB nie spada proporcjonalnie do tego, jak spada wzrost niemiecki" - wyjaśnił premier.

Kolejnym dowodem na zmianę zachodzącą w modelu polskiej gospodarki są rosnące oszczędności Polaków.

W roku 2018 i 19 liczba Polaków, którzy mogą sobie pozwolić na oszczędzanie jest większa, niż tych, którzy oszczędzać nie mogą. To jest przełom kopernikański. Przez historyków będzie to dostrzeżone jako zwrot, dzięki któremu jesteśmy w stanie odejść od dotychczasowego modelu gospodarki, od pułapki rozwoju zależnego od innych gospodarek.

- powiedział premier.

Premier Mateusz Morawiecki: 70-80 mld zł na cele społeczne pozyskano od mafii vatowskich

Szef rządu podkreślał też znaczenie uszczelniania systemu podatkowego. Stwierdził, że według Komisji Europejskiej jesteśmy jednym z krajów, które najszybciej "domykają" lukę podatkową.

70-80 mld zł przekazane na cele społeczne pozyskano od mafii vatowskich. Nie podnieśliśmy podatków. Obniżyliśmy VAT poprzez nową matrycę,  obniżyliśmy CIT dla 95 proc. firm. Teraz obniżamy ZUS dla polskich przedsiębiorców i PIT dla wszystkich, którzy płacą ten podatek

- powiedział premier.

Mateusz Morawiecki ocenia działanie programów społecznych

Premier Mateusz Morawiecki poruszył też kwestię liczby urodzeń dzieci. Przypomniał, że w 2015 roku prognoza Głównego Urzędu Statystycznego na rok 2018 i 2019 wskazywała, że będzie się rodzić 340-345 tys. dzieci. "Po paru latach działania naszego programu rodzi się ich 390-400 tys. dzieci" - stwierdził premier dodając, że wpływ na liczbę urodzeń mają też uwarunkowania społeczne i kulturowe

Premier wskazał też na polepszającą się sytuację na rynku pracy. Stwierdził, że w 2015 roku tylko 8 proc. badanych oceniało ją jako dobrą lub bardzo dobrą. Dziś ten wskaźnik wynosi 58 proc.

Premier zachęca do powracania z emigracji

Kolejnym wskaźnikiem świadczącym o polepszającej się sytuacji gospodarczej Polski mają być, zdaniem premiera, dane z brytyjskiego urzędu statystycznego. Odnotował on bowiem spadek liczby Polaków mieszkających na wyspach o 100 tys. osób.

Czytaj też: Inflacja w "sklepie Morawieckiego". Dwa lata temu było tam dziwnie tanio. Teraz ceny ostro podskoczyły

Premier Morawiecki stwierdził, że w kampanii, która poprzedza wybory parlamentarne 2019 często spotyka osoby, które wróciły do kraju z uwagi na dobrą sytuację gospodarczą Polski. Zachęcał emigrantów do powrotu i przywożenia do kraju "kapitału doświadczeń i kapitału finansowego".

Więcej o:
Komentarze (70)
Premier Mateusz Morawiecki na Kongresie 590 o 30-krotności składek na ZUS: decyzja po wyborach
Zaloguj się
 • rmarcin555

  Oceniono 27 razy 21

  Zapraszamy do Polski! Frajerzy do płacenia podatków pilnie potrzebni! W zamian służba zdrowia proponuje program Zdychaj+.

 • alderamin

  Oceniono 17 razy 15

  co on bredzi? ten facet to wyrachowany kłamca, albo ciężki przypadek kretyna. zmiana modelu gospodarki i wieśniaki głosujące na tych bandytów to łykają. będziemy zamiast montownią europy, składowiskiem odpadów, to model tego ignoranta.

 • antoni130654

  Oceniono 13 razy 13

  To przemówienie E Gierka na VI zjeżdzie PZPR , ale premier nie powiedział tego

 • justas32

  Oceniono 17 razy 13

  Mateusz Premier - co sprzedaje działki za 2 miliony i odkupuje je za 300 tys - uczy jak się robi biznes ...

 • jael53

  Oceniono 13 razy 13

  A tymczasem 60% badanych na okoliczność poprawy osobistej sytuacji ekonomicznej stwierdza, że albo się nic nie poprawiło, albo wręcz się pogorszyło. To jeśli tak się rzeczy mają podczas prosperity, to czego spodziewać się w gorszych czasach?

 • def11

  Oceniono 14 razy 12

  A to ciekawe rzeczy pan opowiada, nie pierwszy raz. Produkcja przemysłowa w Polsce spada kolejny miesiąc w ślad za problemami niemieckiej gospodarki, naszego największego partnera handlowego..

 • asr1

  Oceniono 11 razy 11

  Ups - odwracamy model gospodarki ?? serio chłopcze ?? z najniższymi nakładami na naukę, badania i rozwój w UE ??? Pewnie chodzi o model chłop pańszczyźniany ma hektarach plebana ??? z 5 ką dzieci po 500+ ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX