Orange ostrzega przed oszustami. Wysyłają fałszywe faktury

Orange Polska wydało oświadczenie, w którym ostrzega klientów przed falą fałszywych faktur. Oszuści namawiają do kliknięcia w plik oraz włączenie makr w dokumencie Word.

Oszuści podszywają się pod operatora, sieć Orange, wysyłając maile łudząco podobne do oryginalnych. Różnią je jedynie dane adresata. Cyberprzestępcy zachęcają klientów do wejścia w plik doc., w którym znajduje się informacja na temat nieopłaconej faktury, oraz do włączenia makropoleceń. Dzięki temu aktywowany jest złośliwy kod. 

Przykład faktury wysyłanej przez oszustów do klientów OrangePrzykład faktury wysyłanej przez oszustów do klientów Orange https://www.cert.orange.pl

Orange Polska przypomina: "Nigdy nie wysyłamy faktur w pliku doc."

Sieć zaznacza, że faktury nigdy nie są wysyłane w plikach doc. "Dla bezpieczeństwa po prostu sprawdzajcie swoje dokumenty za pośrednictwem serwisu Mój Orange" - czytamy także w komunikacie. Klienci operatora telekomunikacyjnego mogą dowiedzieć się więcej na temat faktur na specjalnie przygotowanej do tego stronie. CERT zachęca również do kontaktu mailowego w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości.

Cyberprzestępcy nie próżnują. Orange nie jedyną ofiarą 

W ostatnich miesiącach coraz częściej można usłyszeć o podejrzanych SMS-ach bądź e-mailach, dzięki którym oszuści wyłudzają nasze dane. W lipcu br. klienci Orange zmagali się z plagą podejrzanych SMS-ów z informacją o aktywacji kosztownej usługi "Erofon". Jej dezaktywacja możliwa była jedynie poprzez wejście na konto przez specjalnie spreparowaną stronę internetową. 

Orange Polska jest jednym z największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. W 2018 r. sieć obsługiwała 14,39 mln numerów. W I kwartale br. przychody wyniosły 2,8 mld, co stanowiło wzrost o 2,6 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Od lat firma inwestuje w rozwój światłowodów, w miastach ich zasięg to prawie 50 proc. 

Czytaj także: Google Chrome i Firefox zaatakowane przez rosyjskich hakerów. Są w stanie śledzić zaszyfrowany ruch

Więcej o:
Komentarze (10)
Orange ostrzega przed oszustami. Wysyłają fałszywe faktury
Zaloguj się
 • igorleonow

  0

  Witam, Orange i Cert Orange Polska zawsze czuwają nad bezpieczeństwem w sieci swoich użytkowników. Warto zabezpieczyć urządzenia mobilne CyberTarczą. Na smartfonach przechowujemy coraz więcej danych poufnych tzn. loginy do logowania do poczty, kont bankowych, kont SoMe i to te urządzenia najbardziej są podatne na cyberataki. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy zagrożeni a z CyberTarczą dostaniemy stosowne powiadomienie. Więcej na ten temat przeczytacie na stronie Orange. Pozdrawiam 🙂 #orangeteam

 • hakatumbaitsumani

  Oceniono 1 raz -1

  Ja ki problem? Przecież wystarczy sprawdzić numer konta bankowego odbiorcy i porównać go z numerem, na który zawsze przelewamy kasiorę. Jeśli te same to nie ma problemu. Jak ktoś jest leniwy to może być oszukany.

 • lactum

  Oceniono 5 razy -3

  Specjalnie robicie propagande? Oryginalny adres Orange kazdy kto tylko zechce odrozni od podrobki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX