Skąd bierze się 500 Plus? Co szósty wyborca PiS nadal nie wie. Mit "rządowych pieniędzy" wciąż żywy

Świadomość, że program socjalny jest finansowany z podatków rośnie wśród wyborców, ale w dość wolnym tempie. Jak pokazują wyniki sondażu ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna, większość z nich nadal wierzy w "rządowe pieniądze". Wśród wyborców PiS to 15 proc. badanych.

Jak podaje serwis Ciekaweliczby.pl, publikujący wyniki sondażu panelu Ariadna, 16 proc. badanych respondentów wciąż nie wie, skąd pochodzą pieniądze na program 500 Plus. Na to samo pytanie w poprzedniej edycji sondażu, przeprowadzonej dwa lata temu, wyniki były gorsze - wtedy 21 proc. respondentów deklarowało brak wiedzy na temat źródeł finansowania świadczeń.

Skąd bierze się 500 Plus? Co szósty wyborca PiS nadal nie wie

Jednocześnie z 38 proc. do 44 proc. wzrósł odsetek osób mających świadomość, że program ten jest finansowany z ich podatków. 24 proc. Polaków uważa, że głównym źródłem pieniędzy na wypłaty 500 Plus są podatki płacone przez innych ludzi, 7 proc. - że podatki płacone przez firmy oraz 7 proc. - że z pieniędzy rządowych (spadek o 5 punktów procentowych)

- podaje serwis Ciekaweliczby.pl, powołujący się na wyniki sondażu Ariadny.

Źródło finansowania 500 Plus - badanieŹródło finansowania 500 Plus - badanie Ciekaweliczby.pl / Ariadna

>>> Piotr Kuczyński: Wszystkie benefity są finansowane z naszych podatków.

Jednocześnie, na co wskazują wyniki badania, to w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości jest najwięcej osób, które deklarują brak wiedzy na temat źródła finansowania 500 Plus.

Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej odsetek takich odpowiedzi wynosi 4 proc., a wśród Lewicy 1 proc. Wyborcy partii opozycyjnych mają świadomość, że 500 Plus jest finansowane głównie z ich podatków (KO - 60 proc., Lewica - 59 proc.), podczas gdy tę wiedzę posiada jedynie 39 proc. wyborców partii rządzącej. W elektoracie PiS jest też stosunkowo najwięcej osób (15 proc.) błędnie przekonanych, że rząd ma własne pieniądze, z których wypłaca 500 Plus

- podaje serwis.

Świadomość dot. finansowania 500 Plus a wyborcyŚwiadomość dot. finansowania 500 Plus a wyborcy Ciekaweliczby.pl / Ariadna

Skrajne ubóstwo w górę, dzietność w dół

Rząd PiS w oficjalnym raporcie przesłanym do Sejmu otwarcie przyznał, że w Polsce w 2018 r. wzrosło skrajne ubóstwo. Co więcej, dokument, na który powołuje się "Rzeczpospolita" pokazuje, że spadły też wskaźniki urodzeń i dzietności. Wg rządowych ekspertów, których komentarz zawiera raport, w 2018 r. na świat przyszło 388 tys. obywateli naszego kraju - o 14 tys. mniej niż rok wcześniej. Przyrost naturalny w ciągu 12 miesięcy, licząc do końca lipca 2019 r., nadal jest ujemny i ma najniższą wartość od 2003 r.

Sytuacja demograficzno-ekonomiczna ma miejsce pomimo wprowadzenia programu 500 Plus, który miał przeciwdziałać m.in. takim zjawiskom społecznym jak skrajne ubóstwo czy spadek urodzeń.

Więcej o:
Komentarze (118)
Skąd bierze się 500 Plus? Co szósty wyborca PiS nadal nie wie. Mit "rządowych pieniędzy" wciąż żywy
Zaloguj się
 • vegemot

  Oceniono 41 razy 31

  Nie oczekujmy po tej ciemnocie jakiejkolwiek wiedzy ekonomicznej czy finansowej. Wystarczy zobaczyć jakie poparcie ma partia wśród ludzi niewykształconych, z wykształceniem podstawowym. Co szósty wyborca tej partii pewnie nie wie czy ziemia krąży wokół słońca, czy słońce wokół ziemi. Ciemnocie wystarczy najpierw zabrać 700zł podatkami i podwyżkami wszystkiego, po tym 'dać' z tego do łapsk 500zł i będą świętowali i wiwatowali. Tak jak zresztą kiedyś jakiś janusz wyborca tej partii powiedział: panie jakie podwyżki na stacjach? Ja zawsze tankuje za 50zł, więc mnie to nie dotyczy.

 • starczypl

  Oceniono 32 razy 26

  I w takie ręce półdebili wpadła Wolska. Z matmy pała, z ekonomii zero... Ale chooj, przyszłe pokolenia zapłacą za dzieciorobow, kiedy szczerbatego gnoma dawno zeżrą już robaki.

 • ona_ona_80

  Oceniono 25 razy 23

  W obliczu tych wyników przestaję się dziwić poparciu tej zakłamanej sekty

 • mcguirre

  Oceniono 21 razy 19

  I niestety to kolejny dowód, że elektorat PiS to, pardon matołki, których wiedza ekonomiczna w najlepszym wypadku ogranicza się do tego, że pieniądze biorą się z bankomatu i rząd je stamtąd wypłaca. Najgorsze jest to, że to to właśnie oni będą mieć wpływ na życie pozostałych przez następne cztery lata.

 • john_yossarian

  Oceniono 22 razy 18

  Skutki ciąglych "reform" edukacji i upadek etosu nauczyciela. Zamiast społeczeństwa obywatelskiego mamy feudalne z panami stojacymi nad ciemnym motłochem, wspomaganymi przez kler.

 • Andrzej Spyrka

  Oceniono 19 razy 17

  Nie wiedza ze to ICH WLASNE PIENIADZE dawane zeby utrzymac sie przy korycie........to przeciez takie proste . Nie trzeba byc ekonomista zeby dojsc do takiego wniosku . Dostajesz piecset a zabieraja osiemset . (podwyzki zywnosci...............).

 • fox.foksinski

  Oceniono 18 razy 16

  Prawie 20 procent imbecyli ktorzy glosuja na pis

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX