Skażone produkty mięsne z pałeczkami listerii. Zabiły pięć osób w Holandii i Niemczech

Listeria to groźna bakteria wykryta w produktach mięsnych firmy Aalsmeer. Na skutek ich spożycia w Holandii zmarły trzy osoby. Kolejne dwa zgony - starszych osób w Niemczech -także są wiązane z listeriozą. Wcześniej zjadły one skażone mięso z holenderskiej firmy.

Jak donosi "The Brussels Times", holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) podał, że trzy osoby zmarły po zarażeniu się listerią, którą wykryto w wędlinach wieprzowych firmy Aalsmeer, produkowanych w zakładzie Offerman. Co więcej, Instytut donosi też o kobiecie, która z tego samego powodu poroniła.

Holandia: mięso skażone listerią w marketach

Holenderskie markety zdecydowały się wycofać produkty z mięsa wieprzowego w związku z ryzykiem zakażenia. Wędliny z zakładu przetwórczego Offerman były dostępne w sklepach sieci Aldi (znanej także w Polsce), Jumbo, Sligro, Versunie i Bidfood. Belgijska federalna agencja ds. bezpieczeństwa żywności (FAVV) jest zdania, że mimo wykrycia ognisk listeriozy skala problemu może nadal rosnąć. Ogółem, tylko w ciągu ostatnich dwóch lat w Holandii w podobny sposób zostało zarażonych listeriozą 20 osób.

Produkty holenderskiej firmy Aalsmeer są dostępne także w Niemczech. Tam na skutek spożycia żywności zakażonej listerią zmarły dwie starsze osoby, a kilkadziesiąt innych zachorowało po spożyciu salami i pasty mięsnej. Wilke, firma dystrybuująca w Niemczech produkty Aalsmeer, wstrzymała dostawy po interwencji tamtejszych służb sanitarnych. Skażone produkty mogły trafić nie tylko do marketów, ale też do restauracji i cateringu.

Trwa dochodzenie. Wiadomo jednak, że firma Aalsmeer oraz zakład Offerman są obserwowane przez władze od marca, kiedy pojawiły się pierwsze zanieczyszczenia w ich produktach.

Listerioza to groźna choroba

Listeria, bakteria wywołująca listeriozę, w przeciwieństwie do wielu innych mikroorganizmów nie ginie w niższych temperaturach, np. w chłodni, gdzie przechowywane mogą być skażone produkty. Jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych, a także dla ludzi o obniżonej odporności. Oprócz ludzi, na chorobę wywołaną przez pałeczkę listerii mogą chorować zwierzęta - zarówno domowe, jak szynszyle czy świnki morskie, ale także te wykorzystywane w produkcji żywności, jak świnie, owce, bydło, króliki, czy kurczaki.

Więcej o:
Komentarze (39)
Skażone produkty mięsne z pałeczkami listerii. Zabiły pięć osób w Holandii i Niemczech
Zaloguj się
 • gazetatodno

  Oceniono 12 razy 2

  Cały świat o tym trąbi - ludzie odstawcie mięso!

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 8 razy 2

  Gdyby to było w Polsce już mielibyśmy kontrole i zamkniętą granicę z Czechami min.

 • pablo_spear

  Oceniono 1 raz 1

  He he polscy robole przeniesli polskie standardy pracy do Holandii :)
  Tak to jest jak sie sciaga tania sile robocza z krajow zacofanych mentalnie i technologicznie.

 • ahoj12

  Oceniono 9 razy -1

  Stop wyrobom z mięsa z Niemiec i Holandii.
  Niech przeprowadzają dodatkowe
  żyłowe kontrole wetenaryjne na swój koszt.
  Jak coś w Polsce to olaboga

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy -1

  ....którą wykryto w wędlinach wieprzowych firmy Aalsmeer... Czyli ta firma jest winna? Albo trzeba szukać producenta mięsa?

 • sprzedam_sie

  Oceniono 7 razy -3

  Znowu ubogacamy Europe? Jak widac historia z miesem z "upadlych" krow niczego nas nie nauczylo.
  DZIKI KRAJ.

 • kmwsm

  Oceniono 8 razy -4

  A ja myslalem ze Europa taka ekologiczna a zle zeczy dzieja sie w USA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX