PIT 2019 - nowe formularze. Zmiany w przepisach dotyczą 26 milionów podatników

Rozporządzenie ministra, które przedstawiono na stronie Rządowego Centrum Legislacji wprowadzi zmiany w przepisach dotyczących rozliczeń podatkowych. Nowe PIT-y pojawią się w 2020 r.

Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy, która od 1 sierpnia br. wprowadziła zerowy podatek dochodowy dla osób poniżej 26 roku życia. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie wzorów zeznań podatkowych zmodyfikuje wzory PIT. 

Czytaj także: Zerowy PIT dla młodych. Zdziwieni, że zyskacie mniej niż 18 proc.? Obniżka PIT "nie tak korzystna"? Tłumaczymy

PIT 2019 - nowe wzory PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT 39

Celem rozporządzenia jest dostosowanie wzorów do szeregu zmiany ustawowych. Obecnie projekt trafił do ustaleń międzyresortowych. Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2020 r. i wprowadzą 18 nowych wersji deklaracji PIT.  Należy więc pamiętać, że dotyczyć będą rozliczeń podatkowych za obecny rok. Według szacunków modyfikacja będzie oddziaływać nawet na 26 mln podatników. Co konkretnie wprowadza rozporządzenie?

PIT 2019 - Nowe wzory

Wzory będą przede wszystkim zgodne z ulgą podatkową dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia. Wprowadzona zostanie także ulga termomodernizacyjna, która dotyczy jednie właścicieli domów jednorodzinnych. Ponadto rozporządzenie modyfikuje kwestie tzw. minimalnego podatku dochodowego od przychodów z budynków czy opodatkowania zysków z kryptowalut, exit tax (podatek od firm, które opuszczają kraj), a także cen transferowych. Wprowadzone zostaną również nowe terminy składania zeznań podatkowych oraz szereg mniej istotnych przekształceń. 

PIT. Niższe stawki od 1 października. Kto na nich skorzysta 

Przypominamy, że wraz z początkiem października weszła w życie ustawa, dzięki której podatek dochodowy PIT wynosić będzie 17, a nie 18 proc. Nowelizacja dotyczy 25 mln obywateli, w tym emerytów i rencistów, którzy otrzymają wyższe świadczenia. Należy jednak pamiętać, że przelicznik za obecny rok podatkowy będzie wynosić 17,75 proc., gdyż przez 9 miesięcy obowiązywała wyższa stawka podatkowa. 

Więcej o:
Komentarze (4)
PIT 2019 - nowe formularze. Zmiany w przepisach dotyczą 26 milionów podatników
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 4 razy 4

  W przepisach podatkowych za PISu zmiany są , co kilka miesiecy , ba przed wyborami nawet co kilka tygodni , nie ogarnia ją tego już obywatele, biura rachu,kowe a nawet sama skarbówka .

  Takiego chaosu i takiego komplikowania przepisów nie ma w żadnym normalnym kraju . księgowych i urzędników skarbowych nawet nie ma kto i kiedy szklic przy takim bałaganie prawnym i tak szybkich zmianach .
  To jakiś matrix jest .

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 2 razy 2

  A o tym, że jak ktoś z UK przesyła pieniądze do Polski i go opodatkują, to już nie napisali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX