Ile zarobi Wojciechowski jako komisarz UE? 100 tys. zł na miesiąc to dopiero początek

Janusz Wojciechowski po drugim przesłuchaniu został we wtorek zaakceptowany przez komisję rolną w Parlamencie Europejskim na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa. Posada komisarza należy do jednej z najbardziej intratnych finansowo w Unii. Tylko podstawowa pensja wynosi ok. 22,7 tys. euro miesięcznie, czyli ok. 100 tys. zł.

Janusz Wojciechowski potrzebował dwóch przesłuchań, aby zdobyć akceptację komisji rolnej Parlamentu Europejskiego, ale najważniejsze, że w końcu polski kandydat dostał zielone światło i obejmie tekę unijnego komisarza ds. rolnictwa. Zaplanowane na 23 października głosowanie nad całym składem Komisji Europejskiej podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego powinno być już tylko formalnością.

Janusz Wojciechowski otrzyma około 100 tys. zł pensji podstawowej

Stanowisko komisarza ds. rolnictwa to dla Wojciechowskiego - tak jak oczywiście dla pozostałych komisarzy - to nie tylko zawodowa nobilitacja, ale także spory awans finansowy. Obecnie sama podstawowa pensja komisarza UE to ponad 22,7 tys. euro brutto. Łatwo policzyć, że przy dzisiejszym kursie euro do złotego, mówimy o kwocie rzędu ok. 100 tys. zł. Dla porównania, pensja europosła - Wojciechowski zasiadał w Parlamencie Europejskim od 2004 r. - jest ponad trzykrotnie niższa.

Komisarz unijny dostaje także kilka dodatków, np. na zagospodarowanie - w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia podstawowego, czyli ok. 45 tys. euro. Do tego dochodzi zwrot kosztów podróży dla komisarza i jego rodziny czy zwrot kosztów przeprowadzki. Kolejne blisko 3,5 tys. euro miesięcznie (konkretnie - 15 proc. wynagrodzenia zasadniczego) wynosi tzw. dodatek zagraniczny. Do tego komisarz ma także prawo do dodatku reprezentacyjnego (blisko 608 euro miesięcznie) oraz dodatków rodzinnych, zwykle w wysokości przynajmniej kilkuset euro miesięcznie - w zależności np. od stanu cywilnego, wieku dzieci itd.

Świadczenie przejściowe i emerytura

Profity z teki komisarza unijnego nie ustają po zakończeniu sprawowania funkcji (o czym przekonują albo przekonają się inni komisarze z Polski, np. Janusz Lewandowski czy Elżbieta Bieńkowska). Po pierwsze, taka osoba ma prawo do tzw. świadczenia przejściowego, które może być pobierane nawet przez dwa lata. Jego wysokość zależy m.in. od czasu sprawowania funkcji. Jeśli Wojciechowski będzie ją sprawować przez pełne pięć lat, świadczenie będzie wynosiło połowę wynagrodzenia zasadniczego, czyli na pewno ponad 11 tys. euro miesięcznie. Zasady dotyczące świadczenia przejściowego są jednak trochę bardziej skomplikowane - jego wysokość zależy także np. od przyszłego wynagrodzenia w innej pracy. 

Byłemu komisarzowi UE należy się także emerytura. Przy pięcioletniej pracy na tym stanowisku, mowa jest o 19 proc. ostatniego wynagrodzenia podstawowego. Dziś byłoby to ok. 4,3 tys. euro, ale zapewne komisarzy będą czekały w tej kadencji kolejne podwyżki, które będą miały wpływ także na inne dodatki oraz wysokość przyszłej emerytury.

Więcej o:
Komentarze (90)
Ile zarobi Wojciechowski jako komisarz UE? 100 tys. zł na miesiąc to dopiero początek
Zaloguj się
 • pawelekok

  Oceniono 21 razy 15

  Czyli zarobi więcej niż wynosi Nagroda Nobla dla Tokarczuk. Widocznie jest od niej bardziej genialny, prawda suwerenie?

 • tomek.niedojadlo

  Oceniono 10 razy 8

  Nie ma się co podniecać. Wojciechowski z tej góry kasy zobaczy pewnie ze 20-30% a resztę karnie przeleje na Nowogrodzką bo takie są reguły gry w tej sekcie

 • jego-wysokosc

  Oceniono 12 razy 8

  Może do pierwszego jakoś dociągnie? Jak nie to "dorobi" na delegacjach, Janusz zna się na tym.

 • niktwazny126

  Oceniono 14 razy 6

  No przecież po te miliony do tej zdeprawowanej, niekatolickiej, pełnej LGBT Europy poszedł. Wyborcy otrzymujący zawrotne 500 powinni być dumni, że ich wybraniec zyskał dobrobyt.

 • opiniamoja

  Oceniono 5 razy 5

  chore kwoty, które mogłyby być wykorzystane na ochronę środowiska na przykład

 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 5 razy 5

  Ciekawe czy odda na Caritas?

 • baca124

  Oceniono 6 razy 4

  Co z tego że dostanie tyle kasy? Przecież 75% będzie musiał oddać kaczorowi. Tak jak kaczor chciał zabrać Migalskiemu. Migalski się nie zgodził i przestał być pisowcem.

 • feldkuratkatz

  Oceniono 14 razy 4

  Dobra, niech dostanie, tylko niech niczego nie dotyka, najlepiej niech siedzi w bufecie.

 • hp77

  Oceniono 5 razy 3

  jak można z naszych pieniędzy opłacać sędziego stanu wojennego ???? komuszego .....syna ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX