Prezes ZUS o PPK i emeryturze obywatelskiej. "Zakład ma ponad 3 biliony zł zobowiązań"

Z okazji 85-lecia powołania do życia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "Rzeczpospolita" przeprowadziła wywiad z Gertrudą Uścińską, prezes ZUS. Odniosła się ona m.in. do kwestii emerytury obywatelskiej, postulowanej przez niektórych ekspertów. Jej wprowadzenie wymagałoby dekad prac. ZUS już dziś ma bowiem zobowiązania na 3 biliony złotych.

Gertruda Uścińska, prezes ZUS, w wywiadzie z "Rzeczpospolitą", przeprowadzonym z okazji 85-lecia powołania do życia Zakładu, omówiła kilka kwestii związanych z ubezpieczeniami. Odniosła się między innymi do kwestii emerytury obywatelskiej oraz Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

Emerytura obywatelska wymagałaby dekad przygotowań. ZUS ma 3 biliony zobowiązań

Przypomnijmy - emerytura obywatelska to rozwiązanie postulowane przez część polityków i ekspertów. Świadczenie miałoby w założeniu wynosić 70 procent obecnego minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto - czyli 1470 zł. Pieniądze mieliby zagwarantowane wszyscy - także ci, którzy nie uzbierali wystarczająco dużo albo nawet nigdy nie pracowali.

Czytaj też: Bogaci emeryci zrzucą się na biedniejszych? Pomysł oburza ekspertów. ZUS: to nie rekomendacja, tylko dyskusja

Prezes ZUS stwierdziła, że ewentualna reforma w kierunku wprowadzenia rozwiązania takiego jak emerytura obywatelska wiązałaby się "z kilkoma dekadami dostosowań prawnych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych. "

Przypomnę tylko, że system ubezpieczeń społecznych ma ponad 3 biliony zł zobowiązań zaciągniętych na kilkadziesiąt lat wobec 23 milionów osób ubezpieczonych w naszym systemie. Nie ma tu miejsca na proste przejście do emerytury obywatelskiej.

- stwierdziła Uścińska.

Prezes ZUS o zaletach PPK. "dobrowolne oszczędzanie zbytnio się nie udało"

Szefowa ZUS wyjaśniła też, że do tej pory "upowszechnienie dobrowolnego oszczędzania zbytnio się nie udało". Do IKE (Indywidualnego Konta Emerytalnego) lub IKZE (Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego) przystąpiło bowiem zaledwie 1,4 spośród 16 mln ubezpieczonych. Poprzez PPK " państwo szuka drogi wyjścia z impasu w rozwoju dobrowolnych form oszczędzania na starość" - stwierdziła prezes.

Przypomnijmy: Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny system oszczędzania. Składki, które odkładamy w PPK, można będzie wykorzystać po ukończeniu 60. roku życia. Automatycznie do PPK zostaje zapisana każda zatrudniona osoba, jednak w każdej chwili można zrezygnować z udziału w tym systemie, składając odpowiednią rezygnację.

Składki na Pracownicze Plany Kapitałowe pokrywane są z kieszeni pracownika, pracodawcy, a częściowo także z budżetu państwa. Pracownik odkłada co miesiąc obowiązkową wpłatę podstawową w wysokości 2 proc. swojego wynagrodzenia brutto (maksymalnie może to być 4 proc. wynagrodzenia brutto, jeśli tak zażyczy sobie pracownik), z kolei pracodawca wpłaca obowiązkowo równowartość 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika. Państwo wpłaca jednorazowo "powitalne" 250 zł, a potem raz w roku dopłaca kwotę 240 zł.

Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, a jednocześnie współtwórca Pracowniczych Planów Kapitałowych, tłumaczył zasadę ich działania goszcząc w programie "Studio Biznes". Wyjaśnił, że środki odkładane w systemie, który zastąpił OFE pozostają naszą własnością.

Więcej o:
Komentarze (36)
Prezes ZUS o PPK i emeryturze obywatelskiej. "Zakład ma ponad 3 biliony zł zobowiązań"
Zaloguj się
 • tedek1

  Oceniono 15 razy 15

  przestancie promowac emeryture obywatelska, bo juz teraz masa obibokow zyjacych wylacznie z 500+ (i pracujac na czarno badz wcale) za 30 lat zalamie system finansowy panstwa zadajac pieniazkow, ktore nie zostaly przez nich wypracowane. Przykladem moze byc emerytura matczyna - dzis to "tylko 50 tys pobierajacych" za 20 lat moze byc ich 1 mln.

 • waclawbuclaw

  Oceniono 17 razy 15

  "upowszechnienie dobrowolnego oszczędzania zbytnio się nie udało" - Złodzieje! Wystarczy że przestaniecie okradać mnie z moich pieniędzy, to dalej sobie sam poradzę!

 • niktwazny126

  Oceniono 18 razy 14

  Czy am powiedzieć moim dzieciom, żeby przestały pracować legalnie i uczciwie, a przerzucić się na robotę na czarno, nie opłacać składek, za to lokować pieniądze w zagranicznych bankach, a na starość wyciągnąć rękę po obywatelską emeryturę?

 • maguniaklikunia

  Oceniono 10 razy 10

  Ale dla księży i kapelanów wystarczy.

 • shelmahh

  Oceniono 10 razy 10

  Hmm czyli generalnie to wszystko już się zawaliło? A prezes rozdaje jeszcze nasze pieniądze? No generalnie wesoło na tym Titaniku

 • uutek

  Oceniono 10 razy 10

  A ch..j z prawem i zobowiązaniami! w jedną noc się uchwali co trzeba i szlus!

  Obym nie wykrakał.....

 • seyeasy

  Oceniono 10 razy 8

  ZUS ma 3 biliony zobowiązań!!!!!???A deficyt na 2020 według mateusza długonosego "0"......"To tylko dla Idiotów"!!!A jeszcze dług publiczny ponad 1 bilion........

 • sthoss

  Oceniono 10 razy 8

  Ciekawy moment :) Jak się powiąże likwidacje 30 krotności minimalnego w skladkach ZUS i jednocześnie że ci którzy to odprowadzając dostaną tyle samo co ci co przez całe życie nie dali złamanego szeląga do ZUS. Jak się to ma to do konstytucyjnej równości wobec prawa.
  Czy nie należy uznać że składka ZUS ponad limit 30-krotności to jest nowy podatek dochodowy i czy jednak nie powinno się tego przedyskutować szerzej. Może jakiś konstytucyjny zapis gwarantujący proporcjonalne wyższe emerytury po tych składkach?

 • precz_z_komunia

  Oceniono 10 razy 8

  3 biliony :-)
  Tak się kończy 500+ sutenerze :-)
  A w zasadzie zaczyna :-)
  Kacapy z PiS już nawet klamki w Sejmie kradną :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX