Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla! Dostanie też ponad 3,5 mln zł

Olga Tokarczuk z Noblem w dziedzinie literatury. Polka została laureatką zaległej nagrody za 2018 rok. To przede wszystkim ogromne wyróżnienie i szansa na większą rozpoznawalność na całym świecie. Ale Tokarczuk dostanie też nagrodę finansową - 9 mln koron szwedzkich.

Olga Tokarczuk dostała Literacką Nagrodę Nobla jako piąta z Polaków. Wcześniej laureatami zostali Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla

W tym roku przyznano dwie nagrody w tej dziedzinie - zaległą za 2018 rok - ta trafiła do Tokarczuk - oraz za 2019 rok, którą dostał Austriak Peter Handke. Powodem podwójnej decyzji był ubiegłoroczny skandal obyczajowy w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Prestiżowe wyróżnienie i 9 mln koron szwedzkich dla Tokarczuk

Olga Tokarczuk może liczyć też na nagrodę finansową. W tym roku to 9 mln koron szwedzkich - w przypadku, kiedy laureatami w danej kategorii zostaje więcej niż jedna osoba, muszą się tą kwotą podzielić. Tokarczuk dostanie oczywiście całość, czyli równowartość około 3,58 mln złotych.

Polka była wymieniana wśród faworytów do nagrody od kilku lat. W tym roku była też w ścisłej czołówce wśród bukmacherów. W ubiegłym roku Tokarczuk otrzymała Man Booker International Prize, jedną z najważniejszych nagród literackich, za powieść "Bieguni". Inne znane książki polskiej autorki to "Dom dzienny, dom nocny", "Prawiek i inne czasy" oraz "Księgi Jakubowe" oraz "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Na podstawie tej ostatniej Agnieszka Holland nakręciła film "Pokot":

Więcej o:
Komentarze (114)
Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla! Dostanie też ponad 3,5 mln zł
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 42 razy 36

  To jeszcze większy cios w pisiorków. Będzie dzisiaj obciążenie na SOR-ach i w aptekach ;-)

 • justas32

  Oceniono 27 razy 23

  Ta Nagroda Nobla to kolejny sztylet w plecy wbity narodowo-socjalistycznemu rządowi robotniczo - chłopskiemu przez demokratyczno-lewackie elity Europy ...

 • koenzymq10

  Oceniono 20 razy 18

  Jutro Polska Fundacja Narodowa przyzna "polskie noble". Dostanie Sakiewicz. Zobaczycie.

 • koenzymq10

  Oceniono 19 razy 17

  Spoko, jszcze jest Nobel z Ekonomii.M Czy będzie w tym roku za "Program 500+" sami wiecie dla kogo?

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 17 razy 17

  Gratulacje Olga!

 • agnrodis

  Oceniono 14 razy 14

  Plebs zawsze bedzie zial nienawiscia do inteligenta. Bylo to podstawa dzialania bolszewikow, PZPRu, a teraz jest podstawa dzialania PiSu i KK. Oni ksiazek nie czytaja, oni zakazuja czytania (np. Harry Potter), a w skrajnych przypadkach ksiazki pala.

 • krebs06

  Oceniono 13 razy 13

  serdecznie gratuluję

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX