Policja może ścigać za nakłanianie do rezygnacji z PPK. Inspekcja Pracy karać nie będzie

Państwowa Inspekcja Pracy odniosła się do medialnych doniesień o tym, że może ona ścigać firmy, które nakłaniają do rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Okazuje się, że w sprawie przestępstw związanych z PPK organem właściwym jest m.in. policja.

W marcu Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, zapowiedział, że jedną ze spraw, którą zajmą się inspektorzy będzie sprawdzanie przestrzegania przepisów związanych z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Chodzi o sytuacje, gdy np. pracownicy chcą oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), a pracodawca im to uniemożliwi. Państwowa Inspekcja Pracy otrzymuje bowiem skargi na ten temat.

Zgodnie z prawem nakłanianie do rezygnacji z nowego rządowego programu jest karalne. W ustawie o Planach zapisano bowiem, że "kto, jako podmiot zatrudniający albo osoba upoważniona do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego lub działająca z inicjatywy tego podmiotu, nakłania osobę zatrudnioną lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w PPK, podlega karze grzywny".

Państwowa Inspekcja Pracy: nie będziemy karać w związku z PPK

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" Państwowa Inspekcja Pracy postanowiła zdementować medialne doniesienia. Oświadczyła, że nie będzie "ścigać i karać pracodawców dopuszczających się wykroczenia". 

Po analizie skarg, które do nas trafiły, stwierdzono, że PIP nie jest właściwym organem

- informuje na łamach DGP Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy.

Policja i prokuratura mogą ścigać za nakłanianie do rezygnacji z PPK

Kto zatem może ścigać za nieprawidłowości związane z PPK? Łukasz Kuczkowski, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski Paruch, cytowany przez dziennik stwierdza, że odpowiednie uprawnienia w tym zakresie ma policja lub prokuratura.

Czytaj też: Prezes ZUS o PPK i emeryturze obywatelskiej. "Zakład ma ponad 3 biliony zł zobowiązań"

Oskar Sobolewski z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, cytowany przez portal prawo.pl stwierdza, że "należy być bardzo ostrożnym przy ocenianiu, czy pewne działania są już nakłanianiem do rezygnacji z PPK, czy też nie". Zachęcanie do rezygnacji może być bowiem mylone ze zwykłym informowaniem pracowników o ich prawach.

Jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe to jeden z pomysłów PiS-u, który ma na celu pomóc Polakom w oszczędzaniu pieniędzy na emeryturę. Składki w różnych wysokościach będą pochodzić od pracowników (min. 2 proc. pensji), pracodawców (min. 1,5 proc.) oraz od Państwa (Fundusz Pracy wysyła powitalną kwotę w wysokości 250 zł oraz 240 zł premii co roku). 

Udział w projekcie jest dobrowolny, ale zatrudnione część osób jest automatycznie do niego wpisywana ze względu na wiek.

Więcej o:
Komentarze (71)
Policja może ścigać za nakłanianie do rezygnacji z PPK. Inspekcja Pracy karać nie będzie
Zaloguj się
 • cameel.m

  Oceniono 48 razy 46

  Szanowna Policjo, chciałem zgłosić, że do rezygnacji z PPK nakłonił mnie osobiście swoimi łgarstwami premier Mateusz Morawiecki.

 • droch

  Oceniono 33 razy 33

  A za nakłanianie do pozostania w PPK powinien ścigać psychiatra.

 • pawelekok

  Oceniono 33 razy 33

  Zaraz, dlaczego nakłanianie do nieuczestniczenia w PPK ma być traktowane jak nakłanianie do nierządu lub samobójstwa? Niech od razu ogłoszą, że to obowiązek i nieuczestniczenie w PPK będzie przestępstwem. Ja np. nie mam najmniejszego zamiaru finansować przez PPK kiełbasy wyborczej PiSu dla suwerena. Niech karzą za uniemożliwienie uczestnictwa, ale nie za nakłanianie do nieuczestniczenia. Mam być ukarany za to, że mówię innym co myślę o całym tym PPK?

 • bosman64

  Oceniono 27 razy 27

  Uprzejmie donoszę gdzie tam trzeba i oświadczam że do rezygnacji z PPK ZMUSIŁ! mnie sam Premier Mordziawiecki (pseudonim Pinokio), swoimi łgarstwami obłudą i swoimi szemranymi gescheftami z czarnymi pedofilami. Oświadczam ponad to że nie będę finansował z moich pieniędzy przeznaczonych na zabezpieczenie starości sztandarowych inwestycji PIS takich jak Przekop mierzei , mega lotnisko w Baranowie czy stoczni wojennej w Radomiu lub mrzonek o milionie POLSKICH aut elektrycznych. Można by jeszcze długo wyliczać.

 • elq_1

  Oceniono 24 razy 24

  POLICJA ma ścigać, za tłumaczenie głąbom, jakim przekrętem są PPK?
  Czy ja dobrze widzę?
  To tak, jakby mnie karać, za odradzanie zakupu złomu, którym Niemiec "jeździł do kościoła"!!
  Orwellowskie państwo w rozkwicie!
  Brawo Paranoicy i Sutenerzy!
  A wpatrzone w pincet+ ciemne bydło i tak poleci na nich głosować!
  Boże! Czemu opuściłeś ten Kraj?

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 20 razy 20

  O gdyby w tym wszystkim chodziło o pracownika nie powiedziałbym nic. Tu nawet nie chodzi o ZUS bo choć ZUS ma potężne zaległości to każda ekipa rządząca ma kondycję ZUS gdzieś. Zastanawiam się ile znajomych królika uda się wcisnąć pod pozorem "zarządzania kapitałem ppk"? A i tak jak pokazała już rzeczywistość po czterech maksymalnie latach włączy się pomniejszoną o dochody znajomych królika składkę do ZUS. Przeciętny Kowalski nieco straci ale za to królik i jego znajomi zrobią całkiem niezłą kasę. To państwo nie zdało egzaminu z dotrzymywania umów społecznych więc nie widzę sensu oddawania mu czegokolwiek w "zarządzanie" skoro obracać tym mają kolesie pokroju banasia i spółki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX