Pada mit o zarobkach. "17 proc. badanych nie ma oszczędności, by utrzymać się przez tydzień"

Według badania przeprowadzonego przez centrum analityczne SpotData, zdecydowana większość Polaków może jedynie pomarzyć o "średniej krajowej". 17 proc. badanych nie ma nawet oszczędności, by przeżyć tydzień.

Centrum analityczne SpotData opracowało raport dla Symmetricala, operatora aplikacji do obsługi finansów pracowniczych, który pod lupę bierze realne zarobki Polaków.

Jak donosi "Puls Biznesu", według badania ankietowego przeprowadzonego wśród pracujących na umowę o pracę lub zlecenie Polaków w wieku co najmniej 24 lat, aż 34 proc. badanych zarabia jedynie 2-3 tys. zł netto, a 19 proc. mniej niż 2 tys. zł.

Pojawiająca się w przestrzeni publicznej kwota przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw jest dla większości Polaków ciągle nieosiągalna.

- stwierdza dziennik.

"Średnią krajową lub więcej zarabia tylko 17. proc. Polaków"

Z opracowania wynika także, że "średnią krajową" lub więcej zarabia jedynie ok. 17 proc. Polaków.

Okazuje się, iż 17 proc. badanych nie ma nawet oszczędności, by utrzymać się z nich przez tydzień. Kolejne 19 proc. nie przeżyłoby z oszczędności miesiąca, a 22 proc. kwartału.

- czytamy w raporcie.

Z danych GUS opublikowanych w sierpniu wynika, że średnie miesięczne wynagrodzenie w lipcu wynosiło 5 182,43 zł brutto. Było o 7,4 proc. wyższe, niż rok wcześniej.

Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2019 rokuŚrednie miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2019 roku Źródło: GUS

Czytaj też: Sedlak: Obietnice, że w ciągu kilkunastu lat dogonimy UE należy włożyć miedzy bajki

Jakich zarobków oczekują Polacy? Mamy wyniki badań

Z sondażu Kantar przeprowadzonego dla portalu Gazeta.pl, "Gazety Wyborczej" i radia TOK FM wynika, że Polacy chcieliby średnio dochodów na poziomie ponad 4500 zł - tyle że na rękę.

Uczestnicy sondażu odpowiadali też na pytanie, jaki poziom miesięcznych dochodów na rękę wystarczyłby im, by godnie żyć. Średnia to 4583 zł, przy czym jest wyraźnie, bo o prawie 1200 zł wyższa w przypadku mężczyzn (5222 zł) niż kobiet (4023).

Tych, którzy zadowoliliby się znacznie skromniejszymi dochodami, jest całkiem sporo. 7 proc. wskazało kwotę 2000 zł, a 8 proc. - 2500 zł. To zapewne oznacza, że teraz zarabiają mniej. Największy odsetek takich osób znajduje się w grupie wiekowej 60+ (odpowiednio 15 i 14 proc.), czyli chodzi tu między innymi o emerytów.

Więcej o:
Komentarze (60)
Pada mit o zarobkach. "17 proc. badanych nie ma oszczędności, by utrzymać się przez tydzień"
Zaloguj się
 • eva01

  Oceniono 11 razy 11

  To kto żyje tak pięknie jak mówiła B.Szydło???? Odpowiem: moja córka, która zarabia dwie średnie krajowe pracując w firmie niemiecko-amerykańskiej :)) Tak ma dobrze w Polsce!

 • arwena2010

  Oceniono 10 razy 6

  Idziemy szybkim krokiem w stronę USA.
  Przypominam że 50 % amerykanów NIE MA odłożone 100 dolarów, a następne 25 % NIE MA 1000 dolarów. Wszytko na kredyt,raty po sufit.U nas powoli tak tez się dzieje. Oparcie budżetu o przyszłe zarobki,zapomogi i 500+.

 • gryf01

  Oceniono 10 razy 6

  Powinno się używać mediany a nie średniej. Dołożysz prezesowi następne pół miliona i już średnia skacze. Bez sensu.

 • udet1124

  Oceniono 11 razy 5

  Pytanie jest mało miarodajne. Emerytowi wystarczą pewnie 2000 zł, osobie która ma własne gospodarstwo podobnie, samotna matka/ojciec z 3 dzieci to pewnie z 5000 zł by potrzebowała. Osoba z mieszkaniem po babci potrzebuje inną kwotę niż ta z wysokim kredytem na mieszkanie lub wynajmująca.

 • xorock

  Oceniono 7 razy 3

  Ale ważne że w pokoju stoi najnowszy TV 60 cali (na kredyt), rodzina ma kilka telefonów (też na kredyt) i pewnie mieszkanie też na kredyt.

 • jagi.pk

  Oceniono 13 razy 3

  Skoro jest tak źle, to czemu jest tak dobrze???
  Zarabiam sporo na tle innych osób, ale i tak dziwią mnie poniższe fakty, bo dla mnie nadal są nieosiągalne lub osiągalne z trudem:
  - jako rowerzysta startujący w zawodach nie mogę się nadziwić, skąd taka masa ludzi ma kasę na rowery na ponad 10 tyś? Ja z bólem zakupiłem "super" rower na 6 tyś po przecenie.
  - gdzie człowiek nie pojedzie na wakacje, tam masa ludzi i nie ma znaczenia Polska czy zagranica bo wszędzie dziś ceny wysokie. Ja zacząłem jeździć we wrześniu, bo chociaż ceny ciągle wysokie, to przynajmniej ludzi mniej
  - niby Polacy tacy biedni, a samochodów najwięcej na liczbę mieszkańca chyba w całej Europie. Ktoś może powiedzieć, że to stare złomy, ale właśnie utrzymanie takich najwięcej kosztuje.

  Czy ktoś może wyjaśnić ten fenomen? Coś z tymi badaniami jest nie tak, co nie zmienia faktu, że jest jednak spora liczba osób zarabiających po prostu mało.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 3

  Mimo to wyborcza obietnica, że tym którzy nie mają średniej krajowej, ale ich pensja jest wyższa do pensji minimalnej, się nic nie podwyższy, nie dotarła do wyborcy. Ale ogólnie to dobrze brzmi. Dostaniecie wyższe pensje. Tylko kto?

 • antykonformista

  Oceniono 4 razy 2

  nigdy nie zorzumiem, czemu średnią krajową mierzy się tak debilnie. średnią długość życia też mierzy się debilnie.

  przy czym one dokładnie powinny być mierzone odwrotnie: średnia długośc życia tak, jak się dziś mierzy zarobki, zarobki zaś, jak się dziś mierzy średnią długość życia.

  wtedy dopiero byłoby i logicznie i sprawiedliwie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX