Szok dla restauratorów. Araki, jedna z najdroższych restauracji sushi w Londynie, zdegradowana w rankingu Michelina

Zestaw degustacyjny w kameralnym i prestiżowym lokalu Araki kosztuje ok. 1500 zł. Mimo to, w słynnym rankingu Michelina londyńska restauracja sushi została pozbawiona wszystkich trzech gwiazdek. To prawdopodobnie najbardziej zaskakująca w tym roku wiadomość dla światowej branży restauracyjnej.

Założona w 2014 r. restauracja sushi Araki jest najmniejszym w Londynie i jednocześnie pierwszym japońskim lokalem w Wielkiej Brytanii, któremu udało się zdobyć wszystkie trzy gwiazdki w rankingu Michelin. Restaurację urządzono w typowym dla estetyki japońskiej minimalistycznym stylu okresu Edo. Główny blat w lokalu wykonano z 200-letniego drzewa cyprysowego, a w całej restauracji jest wyłącznie 15 miejsc, z czego sześć w prywatnej jadalni dla stałych gości, którzy za zestaw degustacyjny omakase płacili po 310 funtów, czyli ok. 1,5 tys. zł.

Restauracja Araki bez gwiazdek Michelin

W najnowszej odsłonie prestiżowej klasyfikacji Araki została zdegradowana. Po odejściu jej założyciela, japońskiego szefa kuchni Mitsuhiro Arakiego, który w marcu przeniósł się do Hongkongu, Michelin w ogóle nie uwzględnił jego londyńskiej restauracji w najnowszym rankingu. Restauracja straciła wszystkie trzy gwiazdki zdobyte w 2018 r. Dla świata restauratorów i najbardziej wykwintnej gastronomii to duże zaskoczenie.

Polska w rankingu Michelin

Słynny ranking francuskiej firmy Michelin ma długą tradycję. Przewodnik po restauracjach w krajach Europy i świata wydawany jest od ponad stu lat. Jego pierwsza edycja dotyczyła Francji i została wydana w 1900 r.

Fakt, że jakakolwiek restauracja została ujęta w wydawanym corocznie rankingu już dobrze o niej świadczy. Skala Michelin ma trzy gwiazdki: jedna oznacza "godne polecenia", dwie gwiazdki - "warto odwiedzić", a najwyższe, trzygwiazdkowe wyróżnienie oznacza, że entuzjasta kuchni daną restaurację  powinien odwiedzić "koniecznie". W 2019 r. dwie polskie restauracje otrzymały jedną gwiazdkę (obie z Warszawy): Atelier Amaro i Senses.

Więcej o: