Wybory 2019. Leszczyna: Polsce będą potrzebne korzystne zbiegi okoliczności, by gospodarka przetrwała

Robert Kędzierski
Wybory parlamentarne są powodem do licznych politycznych komentarzy. My poprosiliśmy Izabelę Leszczynę z Koalicji Obywatelskiej, żeby oceniła - wciąż jeszcze nieoficjalny - wynik wyborów w kontekście gospodarki.

Wybory parlamentarne w Polsce zakończyły się - według wyników exit-poll - zwycięstwem PiS. O komentarz poprosiliśmy Izabelę Leszczynę z Koalicji Obywatelskich.

W rozmowie z Next Gazeta.pl stwierdziła, że "trzyma mocno kciuki za Polskę",

Myślę, że Polsce będzie potrzebny cały szereg korzystnych zbiegów okoliczności, żeby ten cały okres rządów PiS przetrwać.  Mam na myśli gospodarkę, sytuację mikro i makroekonomiczną.

- stwierdziła.

Wybory parlamentarne 2019. Spełnienie obietnic PiS będzie wyzwaniem

Leszczyna odniosła się też, do kwestii zapowiadanego przez PiS podniesienia płacy minimalne. W przyszłym roku ma wynieść 2,6 tys. zł, i to, zdaniem polityk, nie powinno być problemem dla przedsiębiorców. Kłopoty mogą pojawić się później.

Już za rok pensja minimalna ma wynosić 3 tys. zł. Dla przedsiębiorcy będzie to oznaczać koszt 3,8 tys. zł,  chociaż pracownik otrzyma do swojej kieszeni jedynie 2,1 tys. zł. To może być wyzwanie dla prowadzących firmy.

- wyjaśniła polityk KO.

Wybory parlamentarne - co mówią exit poll?

Według nieoficjalnych danych, pochodzących z badań exit-poll, a nie komunikatu PKW, wynik wyborów wygląda następująco:

KW Prawo i Sprawiedliwość - 43,6 proc., co daje 239 głosów (samodzielna większość)

KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni - 27,4 proc., czyli 130 głosów

KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11,9 proc. - 43 głosy,

KW Polskie Stronnictwo Ludowe - 9,6 proc. , czyli 34 mandaty,

KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - 6,4proc.,- 13 głosów.

Do Sejmu wejdzie też jeden przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej.Więcej o:
Komentarze (41)
Wybory 2019. Leszczyna: Polsce będą potrzebne korzystne zbiegi okoliczności, by gospodarka przetrwała
Zaloguj się
 • trym

  Oceniono 12 razy 6

  dlaczego tak trudno zrozumieć że wysoka płaca minimalna , jesli nie wykończy małych i srednich przedsiębiorców to tak podniesie koszty że ty mądralo zapłacisz za każdą usługę trzy razy więcej , wrócimy do robótek ręcznych , jak nie potrafisz wymienić oleju w samochodzie masz przerąbane ,500+ nie uratuje

 • antoszek22

  Oceniono 9 razy 5

  Sejm, 18 listopada 2015 r.
  Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów

  Premier Beata Szydło przedstawia w expose plan rządu na najbliższe 100 dni. ... obiecuje podniesienie kwoty wolnej od podatku z 3091 do 8000 zł, a więc prawie trzykrotnie .

  Mamy program, który doprowadzi do tego, że małe firmy będą stawać się średnimi, a średnie dużymi, a duże będą konkurowały na rynku globalnym. Pomoże w tym Narodowe Forum Przedsiębiorców, które powołamy przy Prezesie Rady Ministrów. Musimy stworzyć także zaplecze naukowo-badawcze dla małych i średnich przedsiębiorstw. Szkolnictwo zawodowe musi być dostosowane do rzeczywistych potrzeb rynku pracy. Mamy w tych sprawach konkretne plany.

  Wszystkie wskazane wyżej projekty wymagają aktywizacji polskiego kapitału. Wykorzystania znanych, ale też łatwych do zidentyfikowania i wykorzystania zasobów. To właśnie projekt BILIONA złotych na rozwój, o którym mówiliśmy w kampanii wyborczej. Podsumowanie możliwości, o których mówimy, daje nawet sumę większą niż BILION.
  BILION to symbol.
  Symbol wielkiego przedsięwzięcia. Jego sens można ująć też inaczej. Chodzi o znaczne zwiększenie udziału inwestycji w PKB. Wynosi ono dziś około 20%, a to jest niewiele. Także w porównaniu z krajami naszej części Europy.
  Na przykład Czechy, w niektórych latach dochodziły do 30%.
  Chodzi więc o przedsięwzięcie realne. Nie projektujemy inwestycji na poziomie Chin, które osiągają 47%, czy niektórych innych krajów azjatyckich, gdzie inwestycje znacznie przekraczają 30% PKB. Ale jesteśmy przekonani, że kraj, który chce dorównać poziomem życia krajom zachodniej Europy musi dążyć do zwiększenia poziomu inwestycji. To jest jedyna droga do rozwiązania problemu braku godziwie opłacanych i stałych miejsc pracy, który wielu Polaków zmuszał w ostatnich latach do emigracji. I to jest jedyna droga rzeczywistego przyspieszenia rozwoju, a zarazem stworzenia perspektyw dla młodych ludzi, którzy chcą w Polsce pracować i zarabiać tutaj na godne życie.

  Poziom inwestycji spadł do 17 %
  z obiecanych co roku 25 % PKB na inwestycje co daje w sumie przez 4 lata realnie około 200mld złotych mniej, a wg obietnic PIS do 600 mld zł mniej

 • ax-les-thermes

  Oceniono 4 razy 4

  Nie tylko moze byc problem z placami minimalnymi ale i ze swiatowym kryzysem gospodarczym, ktory nadejdzie wczesniej czy pozniej.

 • majacywszystkogdzies

  Oceniono 8 razy 2

  Pytajcie Fionkę - nauczycielkę o ekonomię.

 • jami100

  0

  PiS przyjął model planowanej inflacji. Dzięki temu ma wciąż wzrost wpływów do budżetu. Obdarowania dla społeczeństwa powodują że ten mechanizm nie jest widoczny. Zapewne w jakimś momencie sprawa się rypnie.

 • piotrm74

  Oceniono 8 razy 0

  Dziękujemy Grzegorzu że jesteś. Dzięki Tobie opozycja jest tam gdzie jest....
  Elektorat PIS

 • f1909

  Oceniono 14 razy 0

  A jakie to niby przygotowanie czy doświadczenie ma pani Leszczyna żeby zabierać głos w tym temacie ? -- Kiedy ci ludzie wreszcie przestaną bredzić ?

 • beton44

  Oceniono 1 raz -1

  To samo bełkotali czerscy 4 lata temu - a jakoś Polska jeszcze istnieje :-)

 • manstain21

  Oceniono 9 razy -1

  KO na temat gospodarki, powinno się zwyczajnie zamknąć to samo przecież mówili na temat 500+ ba GW powtarzała o nieuchronnej katastrofie ekonomicznej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX