Będzie dymisja Mariana Banasia? "Rz": Wyniki kontroli CBA mają być niekorzystne

Marian Banaś być może będzie musiał pożegnać się z fotelem prezesa NIK. "Rzeczpospolita" donosi, że według nieoficjalnych doniesień prześwietlanie majątku byłego ministra finansów ma być dla niego niekorzystne.

Marian Banaś, obecny prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK), były minister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej, może pożegnać się ze stanowiskiem, o ile potwierdzą się doniesienia "Rzeczpospolitej".

Według nieoficjalnych informacji, uzyskanych u źródła zbliżonego do CBA, kontrola majątku szefa NIK mogła wykazać nieprawidłowości.

Oficjalne dochody Mariana Banasia nie do końca spinają się z rozmiarami posiadanego majątku, oszczędności i wydatków

- stwierdza dziennik.

Politycy partii rządzącej na razie nie chcą wypowiadać się jednoznacznie o losach Mariana Banasia. Niektórzy z wysoko postawionych przedstawicieli PiS twierdzą jednak, że "nie trzyma on standardów PiS".

Warto podkreślić, że Mariana Banasia nie można odwołać - przepisy nie przewidują bowiem takiej możliwości w kwestii szefa NIK. Polityczni komentatorzy podkreślają, że może on zostać skłoniony do dymisji.

Podobny los spotkał Marka Chrzanowskiego, szefa Komisji Nadzoru Finansowego, który podał się do dymisji po ujawnieniu nagrań przez "Gazetę Wyborczą".

CBA prześwietla majątek Mariana Banasia

Badanie oświadczeń majątkowych Mariana Banasia prowadzone jest od wiosny. Początkowo miało zakończyć się w lipcu, ostatecznie jednak CBA postępowanie przedłużyło. Wyniki mamy poznać nie później niż 16 października.

CBA w swoim komunikacie przedłużającą się kontrolę tłumaczy potrzebą zgromadzenia niezbędnej dokumentacji. Biuro podkreśla, że "postępowanie, zgodnie z ustawą o CBA, może trwać do 9 miesięcy".

Czytaj też: Oświadczenie majątkowe Mariana Banasia - co zawiera? Dom, mieszkania, kamienica

Medialne wątpliwości dotyczące majątku Mariana Banasia pojawiają się od miesięcy. Chodzi np. o różnicęw powierzchni działki w kolejnych zeznaniach obecnego szefa NIK. Raz miała ona 380 m2, potem 370 m2, a potem 3600 m2. Jednocześnie jednak nic nie wskazywało, aby Banaś kupił nową działkę, scalił kilka itd. 

Polityk PiS został też prześwietlony przez dziennikarza TVN, który w reportażu pt. "Pancerny Marian i pokoje na godziny" badał kwestię kamienicy posiadanej do niedawna przez Banasia. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że był w niej prowadzony "hotel na godziny".

Więcej o:
Komentarze (132)
Marian Banaś do dymisji? "Nie trzyma standardów PiS". Wyniki kontroli CBA mają być niekorzystne
Zaloguj się
 • berserc

  Oceniono 52 razy 52

  W niejasnych okolicznościach dostał kamienicę, uzyskał na nią dotację unijną na organizację domu pielgrzyma, wynajmował gangsterom na dom schadzek, unikał podatków oszukując na cenie wynajmu, sprzedał w niejasnych okolicznościach, wziął pod zastaw kredyt na syna i nie wykazał tego w zeznaniach i wyniki kontroli są: "niekorzystne"?? Jakby był z PO to byłby w świetle kamer prowadzony w kajdankach do pierdla, a Zero zorganizowałby pierdylion konferencji i krzyczał o układzie! To nawet śmieszne ne jest. A najgorsze, że wyborcom to nie przeszkadza bo większość powie, że PO też kradło! To jest masakra, a nie kraj!

 • krynolinka

  Oceniono 48 razy 44

  Sypnął się Maniek na wizji, że optymalizuje podatki. Nie umie iść w zaparte jak reszta pisiorów.

 • jac_l_w

  Oceniono 51 razy 43

  Sprawa nie jest jednoznaczna. Dla jednych alfons i oszust, dla innych kryształ.

 • meki_majcher

  Oceniono 29 razy 29

  Banaś rozwalił mafię vatowską?
  Nie, od po prostu wykosił konkurencję dla dobra własnej działalności.
  Niezależnie czy utrzyma stołek w NIK, włos mu z głowy nie spadnie, ani mu się nie pogorszy.
  Na razie...

 • ghs blar

  Oceniono 29 razy 29

  Raport się utajni, schowa do pancernej szafy a pracowników CBA odpowiedzialnych za jego sporządzenie zwolni dyscyplinarnie. Jeśli fakty są niekorzystne, tym gorzej dla faktów. Nie takie przypadki zna nasza historia.

 • koles751

  Oceniono 29 razy 27

  To wszystko da się zapewne łatwo wyjaśnić, gdyż to nie jeden żołnierz AK, ale cały oddział, jeden po drugim, przekazywał mu swoje nieruchomości.

 • net_friend

  Oceniono 26 razy 26

  Dziś Banaś, za miesiąc inny rozmodlony 'kryształ' .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX