Moody's obniży rating Polski? "Polityka gospodarcza PiS oraz zmiany w sądownictwie negatywne"

Moody's, jedna z najważniejszych światowych agencji ratingowych, stwierdziła, że zarówno polityka gospodarcza PiS, jak i chęć utrzymania zmian w sądownictwie są negatywne dla ratingu kredytowego Polski.

Obecna ocena ratingowa Polski może być zagrożona po tym, jak Agencja Moody's, która bada wiarygodność finansową krajów i instytucji, skomentowała politykę gospodarczą rządu PiS.

Polityka gospodarcza PiS oraz kontynuacja obecnych obecnego kierunku zmian w systemie sądownictwa jest negatywna dla profilu kredytowego (credit negative)

- informuje PAP

Według Moody's rating Polski może być zagrożony, Ministerstwo Finansów jeszcze w piątek uspokajało

Agencja zauważa też, że w projekcie budżetu na rok 2020 nie ma zagwarantowanych pieniędzy np. na 13. emeryturę, a jest to jedna z obietnic wyborczych. Moody's odnosi się też do zmian w sądownictwie, które są źródłem kryzysu w stosunkach z UE. 

Czytaj też: PiS wykręca się z jednej z obietnic wyborczych. Dworczyk: "My tego nie mówiliśmy". Zatem przypominamy

Jeszcze 11 października, tuż przed wyborami, Ministerstwo Finansów informowało, że agencja ratingowa Moody's nie dokonała rewizji ratingu Polski oraz nie opublikowała raportu kredytowego nt. Polski. "Tym samym ocena ratingowa Polski pozostała niezmieniona na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej z perspektywą stabilną" - podawał PAP.

Więcej o:
Komentarze (189)
Moody's obniży rating Polski? "Polityka gospodarcza PiS oraz zmiany w sądownictwie negatywne"
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 33 razy 19

  Wuj z tym.
  Wolski wszakze ekonomia i gospodarka nie dotycza. Tak jak nie dotycza jej ekologia, zmiany klimatyczne, brexit, ofensywa turecka w Syrii czy w ogole jakiekolwiek wydarzenia toczace sie poza ulica Nowogrodzka.
  Wolska po prostu nie funkcjonuje w swiecie rzeczywistym, a Matrixie. Tylko ze zamiast Neo, mamy kaczesku.

 • metaxo

  Oceniono 30 razy 18

  Dalej w znoju i trudzie budujemy Republikę Banasiową pod przywództwem Towarzysza Jarosława. Zaprawdę, Prawe i Sprawiedliwe to.

 • xavery

  Oceniono 18 razy 12

  Jak to mówią wyznawcy prezesa? "Oni po prostu nie wiedzą co się w Polsce dzieje...".
  Może zatem Moody's zamiast utrzymywać zastępy analityków obejrzałby TVPiS - byłby lepiej zorientowany w Dziele prezesa...

 • hipo krater

  Oceniono 32 razy 12

  Samochód nie zatrzymuje się nagle w miejscu, ale hamowanie już się zaczęło i żadne zaklinanie rzeczywistości nie pomoże.

 • hiperon59b

  Oceniono 17 razy 9

  Niech ta agencja uważa co mówi. Jak Prezes, Słońce Żoliborza, Ukochany Zbawca Narodu uporządkuje sprawy w Polsce to zajmie się tą agencją i wymieni jej cały zarząd.

 • raindogshow

  Oceniono 18 razy 6

  Szechter, nie strasz nie strasz, bo się zes...asz. Polska ma stabilny i jeden z najwyższych wskaźników wzrostu gospodarczego a przy tym, jako jeden z niewielu krajów, zapisaną w konstytucji barierę długu publicznego vs. PKB. Czyli wzrost nie jest pędzony długiem ale ma zdrowe podstawy. Na Polaków nie działa już straszenie, jaka to będzie wielka apokalipsa gospodarcza pod rządami PiS bo sami widzą co się dzieje: więcej kasy w portfelach (wzrost wynagrodzeń, transfery socjalne) i inne rzeczy jak brak bezrobocia. Ostatnie cztery lata dowiodły, że jest całkowicie na odwrót niż głosi propaganda ciamajdanowo-lemingradzka. A tak na marginesie: agencje ratingowe działają w interesie wielkich banków, od których rządy pożyczają kasę. Taki Moodys, StandardandPoor czy inny Rosenzweig-and-Kuhn mają interes w tym aby niedoszacowywać ratingu krajów ponieważ banki mają wtedy pretekst aby żądać wyższych odsetek od obligacji. Kryzys sprzed 10 lat pokazał, że banki i agencje ratingowe to jedna sitwa. Pozdrawia Rain

 • grzechudwr

  Oceniono 6 razy 6

  Przecież potwierdzili rating.

 • Armin Wittner

  Oceniono 10 razy 6

  A potem się okaże, że będzie jak za Gyurcsanyego na Węgrzech: wszystkie statystki były dwukrotnie zawyżane...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX