Najdłuższy lot w historii już w piątek. Linie Qantas przetestują prawie 20-godzinne połączenie

Najdłuższy lot w historii odbędzie się na linii Sydney - Nowy Jork i rozpocznie się w piątek, a zakończy w niedzielny poranek. Linie lotnicze Qantas Airways będą testować wytrzymałość fizyczną pasażerów oraz załogi.

Jak podał Bloomberg, lot z Sydney do Nowego Jorku potrwa 19 godz. i 30 min, a jego uczestnicy pokonają dystans 16,2 tys. km bez jakiegokolwiek przystanku. Dzięki temu połączenie stanie się najdłuższym w historii. W testowym locie weźmie udział łącznie 50 osób, łącznie z załogą. Na razie to sprawdzian, ale w przypadku powodzenia, australijskie linie lotnicze Qantas Airways zamierzają wprowadzić nawet ponad 20-godzinne połączenia do rozkładu.

Najdłuższy lot będzie eksperymentem. Badacze sprawdzą wytrzymałość załogi i pasażerów

Tak długie loty mogą być niezwykle wycieńczające, zarówno dla załogi samolotu, jak i pasażerów. Spowodowane jest to istnieniem zjawiska tzw. jet-lag, czyli pojawianiem się większego zmęczenia w czasie przekraczania kolejnych stref czasowych. Dlatego w weekend Qantas Airways zamierza sprawdzić wytrzymałość fizyczną oraz psychiczną uczestników lotu. Naukowcy przyglądać się będą czujności pilotów, a także zachowaniu pasażerów pod kątem snu oraz przyjmowania posiłków.

Dowiedz się więcej: Wizy do USA zniesione. Polacy masowo szukają biletów do Stanów Zjednoczonych

Wyniki testów mogą okazać się kluczowe dla wprowadzenia na stałe takich połączeń. Qantas Airways potrzebuje zgody australijskiego organu ds. kontroli lotnictwa cywilnego. W końcu załoga będzie pracować przez 20 godzin, niezbędne będzie również wprowadzenie nowych, specjalnych umów. 

Najdłuższy lot na świecie już w piątek. Ile wynosi obecny rekord?

Obecnie rekord należy do linii lotniczej Singapore Airlines, która wprowadziła trwające ponad 18-godzinne połączenie pomiędzy Singapurem a Nowym Jorkiem. W czasie jego trwania samoloty pokonują 15 tys. km. Wysoko w zestawieniu znajdują się połączenia wprowadzone przez Qatar Airlines z Auckland do Dohy oraz Dubaju. Oba loty trwają ponad 17 godzin.

Australijskie Qantas Airways również posiadają doświadczenie w dalekodystansowych połączeniach. Lot z Brisbane do Chicago trwa 17 godz. i 20 min., natomiast z Perth do Londynu ok. 17 godzin. Co ciekawe, piątkowy rekord może nie utrzymać się zbyt długo. Australijczycy mają w planach również wprowadzenie rejsu na linii Sydney - Londyn, które będzie trwać około 21 godz. 

Czytaj także: Megalotnisko PiS kosztowało już podatnika 300 mln zł. Na co poszły pieniądze? Minister: Dzieje się dużo

Dla porównania, najdłuższy lot obsługiwany przez PLL LOT to rejsy z Warszawy do Los Angeles, które według rozkładu trwają 12 godz. i 40 min. Wkrótce zostanie również włączone połączenie pomiędzy Warszawą a San Francisco

Więcej o:
Komentarze (35)
Najdłuższy lot w historii już w piątek. Linie Qantas przetestują prawie 20-godzinne połączenie
Zaloguj się
 • ukrs

  Oceniono 7 razy 7

  Zapraszamy na granicę polsko-ukraińską. Kilkanaście godzin na samej granicy, budzenie, podjeżdżanie, kilka kontroli, jeśli przed szlabanem to ubikacja pod chmurką, jeśli za - to albo nie wolno, albo często płatna, na sen nie ma szans, szczególnie zimą gdy w autobusie szybko robi się zimno, a kierowca oszczędza paliwo. A przedtem i/lub potem jeszcze kilkanaście godzin w trasie, siedzenia przy tym się rozkładają lub nie, różnie bywa. Po tym doświadczeniu dowolna trasa całkiem komfortowym dwupokładowym samolotem to bajka.

 • d.kos

  Oceniono 8 razy 4

  A u nas Lot na razie uziemił przeloty do Chin bo nieloty Dreamlinery stoją w hangarach. Ciekawe czy tępe pały z zarządu wystąpiły o odszkodowania do amerykanów.

 • wilczek1968

  Oceniono 3 razy 3

  Zabrakło mi kluczowej informacji: jaki samolot może pokonać taki dystans bez konieczności uzupełniania paliwa?

 • single_malt

  Oceniono 2 razy 2

  To nie jest dobry test. Kazdy z 50 pasazerow economy moze sie polozyc na 3 siedzeniach i kimac. Z realem nie ma to niestety wiele wspolnego. !9,5 h to czlowiek wytrzymuje bez problemu , Kolej transsyvberyjska jedzie tydzien a warunki sa gorsze

 • nie_z_rzeczownikami

  Oceniono 8 razy 2

  Całkiem sporo ludzi jeździ na wycieczki (albo wręcz odbywa przejazdy) autokarowe trwające więcej niż 20 h... że są przystanki? No i co z tego, w samolocie też można spacerować, a miejsca więcej niż w jakimkolwiek autokarze.

 • jack_flash

  Oceniono 1 raz 1

  Na pewno samoloty na tak długie trasy muszą mieć zmienioną konfigurację siedzeń. W lotowskich Dreamlinerach przelot przez Atlantyk to tortura. Leciał nim raz i już nigdy więcej.

 • miszogun

  0

  Mam gdzieś duże samoloty w których drastycznie spada szansa na miejsce przy oknie i jest ono coraz droższe.

 • pis-klamie-inni-tez

  0

  Jet lag nie ma tu nic do rzeczy. Jak minie sie 12 godzin to jet lag sie skraca. W przypadku tego lotu jet-lag będzie ok 4h

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX