Jest wyrok ws. Amber Gold. 15 lat więzienia dla Marcina P.

Sąd w Gdańsku ogłosił pierwszy wyrok w sprawie afery Amber Gold. Marcin P. został skazany łącznie na 15 lat więzienia, a Katarzyna P. na 12 lat. Obrona domagała się uniewinnienia, prokuratura 25 lat pozbawienia wolności.

Zapadł pierwszy wyrok ws. Amber Gold. Sąd orzekł łącznie 15 lat więzienia dla Marcina P. oraz 12 lat dla Katarzyny P. O sprawie informuje reporter TOK FM obecny na sali rozpraw. "Odczytywanie wyroku trwa. Oskarżonych nie ma na sali" - pisze.

Sąd skazuje Marcina P. Więzienie, grzywna, zakaz

Dodatkowo Marcin P. ma zapłacić 159 tys. zł grzywny, a Katarzyna P. 30 tys. Oboje nie będą mogli prowadzić działalności gospodarczej przez 10 lat. Co najważniejsze jednak sąd zobowiązał skazanych do naprawiania szkody czyli zwrotu pieniędzy poszkodowanym.

Warto przypomnieć, że obrona chciała uniewinnienia.

W pierwszej części wyroku, którą sąd odczytał w maju, uznano, że oskarżeni są winni głównego zarzutu, czyli oszustwa. Z uwagi na modyfikację opisu czynu popełnionego przez małżeństwo P. sąd zmuszony był odczytywać nazwiska wszystkich pokrzywdzonych przez Amber Gold. Trwało to pięć miesięcy.

Marcinowi P. przedstawiono w sumie cztery zarzuty, a Katarzynie P. dziesięć.

Amber Gold - prokuratura chciała 25 lat więzienia, sąd zdecydował inaczej

Oskarżeni trafili do aresztu w roku 2012. Według prokuratury Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-12 w sumie niemal 19 tys. klientów spółki. Doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

W mowie końcowej prokuratura domagała się dla oskarżonych kar po 25 lat więzienia, obowiązku naprawienia szkody w całości i dożywotniego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej związanej z finansami i grzywien. 

W procesie występuje 10 oskarżycieli posiłkowych: Komisja Nadzoru Finansowego oraz dziewięć osób fizycznych. Oskarżeni od początku procesu nie przyznawali się do winy, odmówili składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania adwokata.

Wyrok nie jest prawomocny.

Więcej o:
Komentarze (272)
Jest wyrok ws. Amber Gold. 15 lat więzienia dla Marcina P.
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 45 razy 35

  No ale co z Tuskiem?
  Przecież PiS obiecało wsadzić Tuska!

  W Y D Y M A L I ! ! !

 • bihepi

  Oceniono 39 razy 29

  15 lat za zajumanie 850 mln pln-ów?
  To ile dostanie Bierecki za 4,9 mld (stan na 8-12-2018), gdy już oderwiemy kaczystów od sutków ojczyzny dojnej?

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 18 razy 16

  Czyli zostało im jeszcze 8 i 6 lat odsiadki? Mnie zostało jeszcze 30-40, ale w areszcie tylko 8h dziennie, 5 dni w tygodniu. Z drugiej strony kasa też znacznie mniejsza, może lepiej odbębnić od razu, im się sen wlicza, jedzenie.

 • foryou22

  Oceniono 16 razy 12

  Wyjdzie za 5 lat miliony zakitrane, a gdzie ich szefowie bo to słupy sa, ale sprawiedliwosc haha

 • Jan Kowalski

  Oceniono 18 razy 10

  Powinni dostać po 2 lata od każdego oszukanego. A tak wyjdą i resztę życia spędza w raju, bo przecież większość kasy zniknęła.

 • agafia7644

  Oceniono 16 razy 10

  Piętnaście lat... wow.! Zgarnęli prawie 900 milionów, kasa się nie znalazła, tylko jakieś marne kwoty. Wyjdą za dobre sprawowanie już wkrótce ( Pilchta siedzi od 2012 ,ex żona krócej) , po zaliczeniu odsiadki na poczet kary. Plichta był do 2012 roku karany 9 razy , więc była to recydywa. Niczego się nie nauczył, nie okazał skruchy i miał w d.... sąd. Oboje są młodzi , za ukradzioną kasę , mogą żyć jak milionerów przystało. Nie godzę się na taki wyrok! Ludzie za ukradzenie batonika , byli skazywani na odsiadkę. Młoda mama , nie miała na grzywnę, musiała odsiedzieć 30 dni. Wyrok -totalna żenada. Mam nadzieję , że prokurator się odwoła. Powinni dostać 25 lat oboje, wyjście po odsiedzeniu 20 lat i oczywiście , komornik do końca życia , powinien ściągać im kasę.

 • jan-ru

  Oceniono 7 razy 7

  Widzę że większość to sami biznesmeni .Wiedzą że ukradli ,ukryli ,inni ich kryją,czy taki jest biznes w Polsce.Wszyscy tak robią?Może wystarczy poczytać co to jest piramida finansowa ,to takie proste.Wystarczy znaleźć jak w tym przypadku ok.19 000 klientów idiotów żeby wpłacali za obietnicę zysków ponad wszelką granicę roztropności.Pierwsi klienci zarobili ,pochwalili się zyskami i lawina chytrych ruszyła,firma się rozrastała po całej Polsce ,głupich nie brakowało więc wpłacali.Teraz przebudzenie , winni rządzący ,winne organy ścigania i sądy tylko nie chytrusy podobnie z kredytami we frankach.Za stworzenie piramidy powinny być srogie kary i zwrot kasy,tylko kto oda kasę która poszła na biura ,reklamę i sponsoring oszustwa.

 • jagi.pk

  Oceniono 13 razy 7

  Jaki bezsens: czytac nazwiska wszystkich pokrzywdzonych 5 miesięcy!!! Jakie Państwo poza naszym dziwnym krajem na to stać???

 • precz_z_komunia

  Oceniono 6 razy 6

  Czyli AG to był zwykły SKOK na kasę :-)
  Adrian i tak swoich ułaskawi :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX