Resort Zbigniewa Ziobry walczy z przestępczością, promując małżeństwo. 1,5 mln zł na specjalną akcję

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało 1,5 mln zł na akcję promującą małżeństwo. Jest ona organizowana przez Fundację Mamy i Taty i ma na celu walczyć z... przestępczością - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Akcja "Małżeństwo. Droga naszego życia" potrwa do grudnia i będzie składać się na nią m.in. seria spotów promujących małżeństwo w celu zapobiegania przestępczości. Na razie nieznana jest ich dokładna tematyka. Fundusz Sprawiedliwości należący do Ministerstwa Sprawiedliwości przeznaczył na nią 1,5 mln zł.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapobiega przestępczości w nietypowy sposób 

Kampania powstała w oparciu o badania wykonane przez Maison & Partners na zlecenie Fundacji Mamy i Taty. Wynika z nich, że osobami bardziej godnymi zaufania są te, które mają ustabilizowane życie prywatne (tak uważało 61 proc. ankietowanych) oraz, że osoby, które nie czują odpowiedzialności za bliskich, są bardziej skłonne do popełnienia przestępstw (48 proc.).

Wiele osób zauważa jednak, że powiązanie kwestii małżeństwa z niską przestępczością jest tezą dyskusyjną. I tak np., jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", w ciągu kilkunastu ostatnich lat w Polsce miał miejsce spadek liczby zgłoszeń z powodu znęcania się (40 tys. w 2006 przy 26 tys. w 2016 r.), mimo że w tym okresie liczba małżeństw zawieranych rocznie spadła o ponad 3 tys. do poziomu 19,3 tys. 

Na te statystyki odpowiada Marek Grabowski, szef Fundacji Mamy i Taty, która wygrała konkurs ministerstwa. Odpowiada, przytaczając swoje badania i analizy dotyczące spraw sądowych. - Z badań socjologicznych wynika, że w pełnych rodzinach jest mniej przestępczości (...) Badaliśmy pary bez ślubu i wyszło nam, że to, iż można łatwo odejść od partnera, zwiększa poczucie stresu i braku poczucia bezpieczeństwa - tłumaczy. 

Co ciekawe, to już drugi projekt fundacji realizowany ze środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Na pierwszy - "Ratuj rodzinę" - przeznaczono 700 tys. zł. Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".  

Więcej o:
Komentarze (69)
Ministerstwo Sprawiedliwości walczy z przestępczością, promując małżeństwo. 1,5 mln zł przekazane na specjalną akcję
Zaloguj się
 • bogucjusz

  Oceniono 27 razy 27

  Statystyki policyjne akurat uświadamiają, że najwięcej przestępstw typu pobicia i próby zabójstwa ma miejsce w gronie rodzinnym...

 • art999

  Oceniono 13 razy 13

  Małżeństwo Plichtów jest przykładem na absurdalność tez tej kościółkowej fundacyjki do kręcenia lodów:):):):)

 • jac_l_w

  Oceniono 12 razy 12

  Mogę podrzucić kolejne pomysły na walkę z przestępczością.

  1. Jak łatwo zgadnąć, profesorowie belwederscy popełniają mniej pospolitych przestępstw od tych, którzy profesorami nie zostali. Może Duda zacznie masowo podpisywać nominacje profesorskie? Wręczyć wszystkich nie da rady, ale jak podpisze, wyśle się je pocztą (dodatkowa korzyść).

  2. Jeszcze rzadziej od małżonków na drogę przestępstwa wchodzą samotne wielodzietne matki (najwyżej bułkę zajumają). Może należy więc propagować samotne macierzyństwo oraz porzucanie wielodzietnych rodzin przez mężów?

  3. Wiadomo, że pierwszy milion trzeba ukraść, potem można już być uczciwym biznesmenem. Czy w tej sytuacji nie należałoby rozdać po milionie wszystkim biznesmenom, którzy jeszcze miliona nie ukradli?

 • batura3

  Oceniono 11 razy 11

  A Strategicznym Sponsorem będzie Jarosław K.....specjalista teoretyk od mody na dzieci. Albo jego bratanica....małżeński zawodowiec:))))

 • titta

  Oceniono 10 razy 10

  Ladna przewalka pieniedzy. Jaki niby spoty maja wplywac na zawieranie malzenstw?
  Juz lepiej komede romantyczna by wyprodukowali. Ciekawe ile spoty kosztowaly I kto sie wzbogacil?

 • uutek

  Oceniono 10 razy 10

  To wygląda na rażące naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

 • cezaryk

  Oceniono 12 razy 10

  Zrób sobie małżeństwo, będziesz tłukł żonę w zaciszu domowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX