Obowiązkowe konto firmowe 2019. Poważne zmiany w split payment od 1 listopada

Split payment funkcjonuje w polskim prawie podatkowym od połowy 2018 r. Jednak od listopada 2019 r. korzystających z tej metody czekają spore zmiany, w związku z którymi niezbędne będzie obowiązkowe konto firmowe.

Obowiązkowe split payment wejdzie w życie 1 listopada br. Będzie dotyczyć wszystkich transakcji, dostaw oraz świadczonych usług, które zostały wymienione w załączniku nr 15 ustawy o VAT, gdy ich wartość będzie przekraczać 15 tys. zł brutto. Sprawdzamy, na co większą uwagę będą musieć zwracać przedsiębiorcy.

Obowiązkowe konto firmowe, a nie prywatny rachunek od listopada 

Zmiany w funkcjonowaniu split payment w znaczący sposób wpłyną również na niewielkie firmy oraz jednoosobowe działalności gospodarcze. W związku z nowymi przepisami pojawi się także kolejne zobowiązanie nałożone na przedsiębiorców. Obowiązkowe konto firmowe zastąpi możliwość rozliczania się między podatnikami za pomocą rachunków prywatnych. Obowiązkowe konto firmowe dotyczy również osób zza granicy, którzy działają w naszym kraju. Przedsiębiorcy, które posiadają rachunek firmowy są zobowiązani do poinformowania o tym Urzędu Skarbowego bez konieczności podawania jego numeru. 

Split payment. Co to jest? 

Split payment to w tłumaczeniu na język polski mechanizm podzielonej płatności, który ma zapobiec oszustwom podatkowym. Od lipca ubiegłego roku przedsiębiorcy korzystali z niego dobrowolnie, listopadowe zmiany w przepisach wprowadzają obligatoryjność. Split payment polega na tym, że kwota netto będzie wpływać na konto firmowe przedsiębiorcy, z kolei kwota VAT - na specjalne konto VAT, które będzie prowadzone przez bank. 

Dowiedz się więcej: Split payment miał wejść w życie od września, został przełożony. Premier: "Słuchamy głosów przedsiębiorców"

W związku ze zmianą przepisów, przedsiębiorcy będą musieć zaznaczyć na fakturze poszczególnych usług adnotacją "mechanizm podzielanej płatności". Świadome nie spełnienie tego może spotkać się z karą finansową. 

Więcej o:
Komentarze (51)
Obowiązkowe konto firmowe 2019. Poważne zmiany w split payment od 1 listopada
Zaloguj się
 • vincent33

  Oceniono 14 razy 14

  jeżeli nie będzie tego nadzorować Banaś to nic z tego nie wyjdzie

 • jagi.pk

  Oceniono 17 razy 11

  Trzeba być coraz większym magikiem, by prowadzić dziś księgowość w polskiej firmie. Pisobolszewia wprowadza coraz bardziej państwo policyjne w sferze gospodarczej (i nie tylko). Pytanie tylko, czy dzięki temu naprawdę odzyskujemy więcej VATu? Czy to tylko efekt rosnącego PKB?
  A co by były, gdyby zamiast państwa policyjnego wprowadzać proste przepisy, dać więcej swobody przedsiębiorcom? To tak naprawdę dałoby prawdziwy zastrzyk VATu do budżetu. No i w końcu może inwestycje by ruszyły:) Bo w pisobolszewickim kraju mało kto ma odwagę na duże inwestycje.

 • bling.bling

  Oceniono 5 razy 5

  Nie ma żadnej materialnej różnicy pomiędzy kontem "prywatnym" a "firmowym" w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

 • bardzozimnylk

  Oceniono 9 razy 5

  Czyli usługi księgowe dla firm i samozatrudnionych wzrosną kolejny raz. Przyjazne państwo wg Pis. Kolejna kłoda pod nogi dla małych firm. A ten co ma nakraść i tak nakradnie, no chyba że NIK to sprawdzi :)

 • 2kathmandu

  Oceniono 5 razy 5

  "W związku ze zmianą przepisów, przedsiębiorcy będą musieć zaznaczyć na fakturze poszczególnych usług adnotacją "mechanizm podzielanej płatności" - co to Qrva znaczy?

  ja mam napisać na swojej fakturze "mechanizm podzielanej płatności"?? przecież decyzja jest po stronie płatnika. a jeśli jest/będzie obowiązek, to po co to pisać? może jeszcze całą treść ustawy o VAT i kodeksu handlowego?

 • qrzysiu

  Oceniono 2 razy 2

  SPOKOJNIE! Banaś już coś wymyśli...

 • gandalph

  Oceniono 1 raz 1

  Nasi finansomatołki jeszcze się nie połapali, że VAT, teoretycznie atrakcyjne rozwiązanie, jest nadzwyczaj kryminogenny. Na zachodzie wiedziano o tym na długo przed 1992 r., gdy ten podatek u nas wprowadzano.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX