Brexit w pięciu krokach. Co musi się wydarzyć, by porozumienie weszło w życie?

Robert Kędzierski
Boris Johnson i Jean-Claude Juncker ogłosili porozumienie, dzięki któremu brexit ma odbyć się na "cywilizowanych" warunkach. Wypracowanie dokumentu jest przełomem, ale wcale nie kończy sprawy. Co zatem musi się wydarzyć, by "miękki" brexit w końcu stał się faktem?

Wielka Brytania i Komisja Europejska osiągnęła porozumienie, które reguluje brexit. Boris Johnson i przedstawiciele Brukseli zgodzili się w kilku kluczowych kwestiach - granicy pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną, ceł, procedur regulujących przepływ produktów.

Porozumienie jest przełomem, ale nie można jeszcze powiedzieć, że "twardy brexit", czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii bez porozumienia, nie może nastąpić.

Boris Johnson ogłasza sukces, ale brexit musi zatwierdzić parlament Wielkiej Brytanii

Co zatem musi się wydarzyć, by "rozwód" Unii i Zjednoczonego Królestwa był bardziej cywilizowany? Warto podkreślić, że decyzje, które stoją po stronie UE wydają się formalnością. Co do decyzji Brytyjczyków pewności nie ma. Jak powiedział Donald Tusk komentując osiągnięcie kompromisu "to problem Borisa Johnsona". 

 • Porozumienie wynegocjowane przez Komisję Europejską musi zatwierdzić Rada Europejska,
 • Drugi ruch należy do Izby Gmin - musi ona zgodzić się na porozumienie
 • Następnie niezbędny jest proces ratyfikowania umowy
 • W czwartym kroku musi je zatwierdzić Parlament Europejski
 • Za piąty krok odpowiedzialny będzie najprawdopodobniej brytyjski Sąd Najwyższy. Będzie on musiał orzec, czy warunki dotyczące procedur celnych są zgodne z konstytucją i nie naruszają jedności terytorialnej Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Najbogatsi posłowie. Morawiecki, Korwin-Mikke i 'Król Zakopanego'

Wielka Brytania nie zatwierdzi porozumienia z UE? Krytyka z każdej strony

Boris Johnson może mieć problem z przekonaniem parlamentu do zatwierdzenia wynegocjowywanej umowy. Krytyczne głosy słychać bowiem zewsząd. Demokratyczna Partia Unionistyczna Irlandii Północnej (DUP) ogłosiła, że porozumienia nie akceptuje. Nigel Farage, jeden z głównych zwolenników brexitu i lider partii o nazwie "Brexit" stwierdził, że wolałby przesunięcie terminu opuszczeniaUE. Przedstawiciele Liberalnych Demokratów twierdzi, że brexit na warunkach Johnsona będzie szkodliwe dla ekonomii.

Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy, od którego zależeć może los umowy, stwierdził, że jest ona gorsza od tego, co wynegocjowała Theresa May. 

Johnson chce, by brexit został przyjęty przez parlament w sobotę, dziś jednak niewiele wskazuje, by jego życzenie miało szansę się spełnić. 

Więcej o:
Komentarze (26)
Brexit w pięciu krokach. Co musi się wydarzyć, by porozumienie weszło w życie?
Zaloguj się
 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 5 razy 3

  Brexit się wydarzy wtedy, jak Wielka Brytania pogodzi się z podziałem jej terytorium i odłączeniem się Irlandii Północnej i Szkocji.

 • racionalist

  Oceniono 5 razy 3

  "Za piąty krok odpowiedzialny będzie najprawdopodobniej brytyjski Sąd Najwyższy. Będzie on musiał orzec, czy warunki dotyczące procedur celnych są zgodne z konstytucją i nie naruszają jedności terytorialnej Wielkiej Brytanii."

  Niewykonalne. UK nie ma konstystucji.

 • heraldek

  Oceniono 2 razy 2

  Gdy ktoras z tych procedur " nie wypali" .... Johnson moze spokojnie wyjsc z Unii bez umowy.... teraz od Parlamentu zalezy czy bedzie to "twardy" czy miekki ' Brexit...

 • sabaton128

  Oceniono 2 razy 2

  Jesli beda tak długo negocjować, aż wszyscy będa zadowoleni, to nigdy tego nie skonczą. Zawsze komuś coś sie nie bedzie podobało.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 1 raz 1

  I tak 73 mokry sen brexiciarzy zakończył się jak poprzednie. Opisana procedura zakończy się najpóźniej w 3 punkcie.

 • taje

  Oceniono 3 razy 1

  Znowu nie tak - najpierw parlament musi zatwierdzić porozumienie a następnie musi zostać uchwalona ustawa implementująca w prawie UK umowę z EU. Inaczej niż w reszcie krajów EU, w Wielkiej Brytanii, umowy miedzynarodowe zawsze wymagają odrębnej ustawy, nie wystarczy ratyfikacja przez rząd czy parlament. Przyjmuje się, że uchwalenie Withdrawal Agreement Implementation Act moze zając nawet do 40 dni roboczych parlamentu. Również ostatni krok opisany w artykule jest błedny - Sąd Najwyższy nie bedzie badał zgodności ustaw z konstutucją bo nie ma takicj kompetencji (pomijam pytanie czy Wielka Brytania ma konstutucję). Sąd Najwyższy może co najwyżej wysłuchać apelację w sprawie tzw judicial review dotycząj niezgodnych z prawem działań rządu, nie bada natomiast ustaw.

 • kornikdrukarz

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież to nie przejdzie na pewno w parlamencie o brytyjskim o ich Sądzie Najwyższym nie wspominając. Jak w jednym państwie mogą być dwa obszary celne??? To jakiś kosmos desperata Johnsona jest :-D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX