Donald Trump dopiął swego. USA nałożyły rekordowe cła na towary z UE. Francuskie wina będą droższe

Stany Zjednoczone nałożyły cła na towary z Unii Europejskiej o rekordowej wartości 7,5 mld dolarów. Cłami nałożono m.in. na samoloty Airbusa, wina z południowo-zachodniej części Starego Kontynentu i szkocką whisky. To następstwo orzeczenia Światowej Organizacji Handlu, która uznała za nielegalne subwencje Unii dla koncernu lotniczego Airbus.

Na cłach stracą przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Hiszpanii, czyli krajów, które stworzyły markę Airbus. Teraz samoloty, które trafią do USA, będą kosztować o 10 procent więcej. Cła zostały także nałożone na wino z Francji, Hiszpanii i Niemiec. Będzie ono obłożone 25-procentowym cłem.

Te decyzje będą miały bardzo negatywne konsekwencje zarówno z ekonomicznego, jak i politycznego punktu widzenia

- stwierdził francuski minister gospodarki Bruno Le Maire. Ma on dziś spotkać się z przedstawicielem do spraw handlu USA Robertem Lighthizerem. Tematem rozmów będą kontakty handlowe.

To nie koniec. Wyższe cła na samochody?

UE obawia się, że USA mogą nałożyć wysokie cła na import samochodów. Mogą na tym stracić niemieccy giganci, jak Volkswagen czy BMW.  "Nasze produkty napotykają trudności, by trafić do Europy, w czasie, gdy Europejczycy bez problemu importują do nas swoje samochody" - mówił Donald Trump.  Amerykański prezydent przekonywał, że jest otwarty na negocjacje, które doprowadzą do zawarcia ugody.

Więcej o:
Komentarze (54)
Trump dopiął swego. USA nałożyły cła na towary z UE . Rekordowe 7,5 miliarda dolarów
Zaloguj się
 • robertqq

  Oceniono 17 razy 13

  ale PISlandia wciąz szuka sojuszników w USA a nie w w Unii Europejskiej...

 • farcry3

  Oceniono 17 razy 9

  Trampek kocha Putina, Kimdzonguna i Erdogana. Kretyn z przerośniętym ego.

 • acototak

  Oceniono 10 razy 8

  Airbusy będą droższe o 10 %, ale w odróżnieniu od 737 msx będą latać

 • hal_gravity

  Oceniono 11 razy 7

  "Europejczycy bez problemu importują do nas swoje samochody" i nic dziwnego bo Amerykańska motoryzacja do niedawna była totalnym syfem z gilem. Kiepska jakość wykonania i 2cm szpary w plastikach to klasyka.

 • stoperan12

  Oceniono 6 razy 6

  A wszystko zgodnie z dyrektywami Władimira

 • cob22

  Oceniono 5 razy 5

  Za dwa miesiace UE wprowadzi te same cla bo WTO na to pozwoli z powodu takich samych subwencji dla Boeinga. USA wciaz sie wydaje co im wolno tego mozna innym zabronic.
  Te czasy sie skonczyly a z Trumpem USA sie juz tylko osmieszaja.

 • Misue Tanaka

  Oceniono 5 razy 5

  @genocidezionism
  I zamkną parę fabryk między Odrą i Bugiem.Ale co tam damy radę różaniec na granicach gromnice w oknach matki wszelkiej maści czuwają,a i święty od kremówek też nasz.idz.d0 lekarza jeszcze nic nie kosztuje.

 • zackuu

  Oceniono 5 razy 5

  pacynka putina wykonał kolejne zadanie otrzymane od swojego zwierzchnika....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX