Pracownicze Plany Kapitałowe. Sprawdzamy, czym PPK różni się od OFE

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to pomysł rządu na pomoc obywatelom w oszczędzaniu do emerytury. Przypomina on w pewnym stopniu znane od lat Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Sprawdzamy, czym oba projekty się różnią.

Pracownicze Plany Kapitałowe funkcjonują od lipca br. Celem projektu jest pomoc obywatelom w oszczędzeniu pieniędzy do emerytury. W skrócie polega on wpłacaniu składek na specjalne konto, z którego obywatele będą mogli korzystać na emeryturze. Wpłaty w różnych wysokościach pochodzić będą od pracowników (2 proc. pensji) pracodawców (1,5 proc.) oraz Państwa, które przez Fundusz Pracy wysyła powitalną kwotę w wysokości 250 zł oraz rokrocznych premii (240 zł). 

Pomysł PiS-u to nie pierwsza tego typu inicjatywa, gdyż w 1998 r. zainicjowano Obowiązkowe Fundusze Emerytalne (OFE). Funkcjonują one zresztą do dziś. Sprawdzamy, czym oba projekty się od siebie różnią oraz, który z nich jest korzystniejszy dla obywateli.

PPK i OFE. Oba projekty różni wiele, przede wszystkim dobrowolność udziału w nich

Podstawową różnicą jest dobrowolność udziału w nich. Udział w OFE był obowiązkowy dla wszystkich obywateli urodzonych po 1968 r. Każdy pracownik musiał wybrać sobie fundusz, do którego będzie przypisany. Zniesiono to dopiero w 2014 r. Udział w PPK jest natomiast dobrowolny. Należy jednak pamiętać, że z automatu zostaną do niego wpisani wszyscy zatrudnieni w wieku od 18 do 55 roku życia. Można się z niego jednak wypisać po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Dowiedz się więcej: PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe - jak się z nich wypisać? Do kiedy składać wniosek?

Wpłaty na OFE są częścią składek emerytalnych odprowadzanych do ZUS. Pracownik może jedynie zadecydować o tym, czy część kwoty będzie odprowadzana na konto OFE. Pracownicze Plany Kapitałowe są jedynie dodatkiem do emerytury i nie są w żadnym stopniu powiązane z urzędami państwowymi. Środki wpłacane z tytułu PPK trafiają na prywatne konta obywateli. 

Czytaj także: "Efekt OFE" skomplikuje PPK? Paweł Borys z PFR: Sporo zależy od podejścia pracodawcy

Oba projekty różni również wysokość składek oraz możliwość ich wcześniejszej wypłaty. Na OFE płacimy tylko my, natomiast składki na PPK pochodzą z trzech źródeł (pracownicy, pracodawcy oraz Państwo). Rozbieżność zauważalna jest także na płaszczyźnie terminu wypłaty środków. Dobrowolność udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych sprawia, że przedterminowa wypłata pieniędzy jest dużo prostsza. W PPK uczestnik, który ukończy 60 roku życia będzie mógł jednorazowo podjąć 25 proc. całej kwoty, a reszta środków będzie wypłacana przez minimum 10 lat w systemie comiesięcznych wpłat. Powiązanie OFE z systemem emerytalnym sprawiało, że wypłata comiesięcznych środków następowała po ukończeniu 65 roku życia. 

Więcej o:
Komentarze (13)
Pracownicze Plany Kapitałowe. Sprawdzamy, czym PPK różni się od OFE
Zaloguj się
 • pogromca_mrowek

  Oceniono 3 razy 3

  Gdzieś w przyszłości w Sejmie: "Wysoka izbo! W związku z faktem iż wiele osób nie ma odłożonych pieniędzy na emeryturę składam obywatelski wniosek o wprowadzenie >>sprawiedliwego<< podatku solidarnościowego w wysokości 85% od wypłat PPK, pozyskane środku zostaną sprawiedliwie rozdzielone. Prezentowany projekt ustawy jest sprawiedliwy i pozwoli wielu emerytom na godne życie, wszak każdy ma prawo do godnego życia. Nie może być tak że grupka zapobiegliwych, wróć kapitalystów posiadająca własne oszczędności w PPK będzie z nich korzystać podczas gdy reszta gawiedzi - zwłaszcza z małych miasteczek i wsi na Podkarpaciu nie będzie miała takich oszczędności. Trzeba im zabrać... wróć, tzn oczywiście sprawiedliwie podzielić miałem powiedzieć. Podobne rozwiązania należy wprowadzić w stosunku do IKE, IKZE, PPE itp"
  ps. O ile politycy (państwo) wcześniej sami nie rozkradną lub nie zmarnotrawią na słomiane postgierkowskie inwestycje typu Przekop Mierzei, Megalotnisko itp.

 • ajg62

  Oceniono 3 razy 3

  Nie ma zysku bez ryzyka . Ci co nie rozumieją ryzyka związanego z PPK nie powinni w nim uczestniczyć choć wiadomo ze chciwość pcha ludzi do bezrozumnych dzialan . Ryzyko PPK jest takie ze wpłaty dokonywane przez firmę i pracownika mogą być zainwestowane w akcje które nie będą przynosić zysku ( dywidendy ). Np. zainwestowanie w akcje "przekop na złość ruskim" będzie przynosić zwrot przez 500 lat . Lepiej jednak przenieś środki ( zapisy) z OFE do ZUS bo tu ryzyko jest najmniejsze ponieważ gwarantowane przez rząd i politykę. W PPK nie ma żadnych gwarancji i to jest to ryzyko.

 • laszczyny

  Oceniono 2 razy 2

  PPK są jak sklep z RTV nie dla idiotów.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 2 razy 2

  Czym się różni? Inne małpy kładą łapska na naszą kasę.

 • wilczek1968

  Oceniono 2 razy 2

  Jedno nocne posiedzenie sejmu i moje środki w PPK przestaną być moje. Środki w OFE też były niby moje a w końcu TK orzekł, że nie...

 • tomek305ds6

  Oceniono 1 raz 1

  Nie dajcie się nabrać ludzie! W wieku 60 lat możecie odzyskać 25%, potem resztę czyli 75% przez 10 lat! Czyli żeby odzyskać swoje własne pieniądze trzeba żyć co najmniej 70 lat!!!!! Co daje w praktyce jak ktoś ma słabe zdrowie to te pieniądze odzyskają może wnuki o ile trafi się jakiś co dożyje 70 lat!!!! Oczywiście te pieniądze nie będą już nić warte bo zje je inflacja, SKOK NA KASĘ!!!!! Po kilku latach pewnie będzie nowelizacja anulująca dziedziczenie tych pieniędzy więc będą przepadać jak w ZUS!!!!!!!

 • Dariusz Zarębski

  Oceniono 1 raz 1

  Już brałem udział w podobnym przedstawieniu. Wiele osób skorzystało z moich pieniędzy, Inni dalej korzystają. Ja dalej nie mam do nich dostępu.

 • czarnulka_17

  0

  jak czytałam ustawę to wydaje mi się że to są dwa zupełnie inne programy. Każdy oczywiście ma sam wybór ale jeśli o mnie chodzi to mam zamiar pozostać i odkładać, w końcu kto jak nie ja sama muszę zadbać o emeryturę

 • joankb

  0

  Państwo Polskie od dawna jest pośmiewiskiem. Na zewnątrz i wewnątrz.
  Jak mi państwo coś ma zagwarantować, to odpowiedzią jest tylko hahahahahaha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX