Łuków. Przedsiębiorca oszukany na 340 tys. zł za pomocą maila. Policja zatrzymała 28-latka podejrzewanego o kradzież

Właściciel firmy z Łukowa otrzymał mail z ponagleniem do uregulowanie zaległości w wysokości 1,36 zł. Po tym, jak dokonał płatności z jego kont zniknęło 340 tys. zł. Policjanci zatrzymali podejrzewanego o dokonanie oszustwa 28-latka. Odzyskali już część pieniędzy.

Przedsiębiorca z Łukowa w województwie lubelskim otrzymał mail z ponaglaniem do dokonania zaległej płatności, która miała dotyczyć jednego z serwisów aukcyjnych. Po tym jak mężczyzna dokonał zapłaty rzekomo zaległej sumy 1,36 zł, z jego kont zniknęło 340 tys. zł.

Uważaj na podejrzane maile

"Mężczyzna po przekierowaniu z systemu płatności elektronicznej na stronę swego banku, dokonał płatności. Następnego dnia okazało się, że ktoś z jego konta dokonał 18 transakcji płatniczych. Zniknęło łącznie 340 tys. zł. Pokrzywdzony o dokonanym przestępstwie powiadomił policjantów z łukowskiej komendy" - czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Łukowie.

Policjanci odzyskali część pieniędzy

Trzy dni po kradzieży policjanci kryminalni z Łukowa we współpracy z funkcjonariuszami z Lublina i Warszawy zatrzymali w stolicy podejrzewanego o dokonanie oszustwa 28-latka. Jak donosi Komenda Powiatowa Policji w Łukowie, mężczyzna ukrywał się w wynajmowanym mieszkaniu. Mundurowym udało się odzyskać część pieniędzy, a także kilkuletnie auto marki Seat, które zatrzymany zdążył kupić za skradzione środki. 28-latek przebywa w areszcie w Łukowie, trwa dochodzenie. Sprawą w najbliższym czasie zajmie się prokuratura, a mężczyźnie może grozić nawet do 10 lat więzienia.

PKO BP także ostrzega przed oszustami

Od 14 września w życie weszły nowe przepisy PSD2, wprowadzające tzw. silne uwierzytelnienie. Wiąże się ono z dodatkowym potwierdzeniem logowania kodem SMS lub autoryzacją poprzez aplikację mobilną banku. Oszuści podszywający się pod pracowników banku PKO BP dzwonią do klientów instytucji i namawiają do zainstalowania przesłanego mailem dodatkowego oprogramowania. Przekonują, że jest ono niezbędne do funkcjonowania nowego systemu. W rzeczywistości to wirus, który ma za zadanie wyłudzić nasze dane do logowania i kody. Skutek? Możemy stracić zgromadzone na koncie środki.

Bank podkreśla w wydanym 25 września komunikacie zaleca, by w razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktować się bezpośrednio z PKO BP, wykorzystując kanały wskazane na stronie internetowej banku.

Więcej o:
Komentarze (38)
Łuków. Przedsiębiorca oszukany na 340 tys. zł za pomocą maila. Policja zatrzymała 28-latka podejrzewanego o kradzież
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 11 razy 5

  Wsadzić gó...arza do pierdla na jak nie wsypie wspólników. A bank też działa do bani jak nie jest w stanie wykryć ewidentnego szwindlu - nagle facet robi 18 dużych przelewów.

 • doktorzero

  Oceniono 12 razy 4

  Emeryci oddają złodziejom po kilkaset tysięcy, pseudobizmesmen 340 tysięcy. Naprawdę Polska to raj (dla głupców). A PiS tylko powiela te metody i ru.ha swojego suwerena, aż miło. Rydzyk pokazał wszystkim jak ru.hać swoich naiwnych wyznawców i po prostu znalazł naśladowców.

 • xegar

  Oceniono 6 razy 2

  Rozwiązania "zwiększające bezpieczeństwo" są wykorzystywane przez przestępców wyłudzających kasę większą niż przed ich wprowadzeniem. Prawdziwy powód wprowadzenia PSD2 był raczej inny: twardo powiązać numer konta w serwisie z jedną osobą, tak aby grupa nie mogła dzielić się uwierzytelnieniami.

 • bamapo

  Oceniono 6 razy 2

  Przedsiębiorca jakiś mało rozgarnięty. Po pierwsze nie zauważył że wszedł/został przekierowany na stronę której adres różnił się od adresu jego banku. Po drugie musiał zaakceptować transakcję przelewu 1,36 PLN kodem z SMSa dotyczącego zupełnie innej operacji.

 • sigit

  Oceniono 4 razy 2

  Ależ skuteczne te nowe bankowe zabezpieczenia ... W zderzeniu z ludzką głupotą przegrywa każda weryfikacja, kod, czy kampania informacyjna.

 • kamila3345

  Oceniono 10 razy 2

  Gościu używa tego samego konta do płacenia w necie i do trzymania 340 kafli? I jest przedsiębiorcą?

 • lactum

  Oceniono 1 raz 1

  W waszym tytule pisze, ze kliknal na email a w tekscie, ze przelal 1,36 PLN. A wiec jak wreszcie ma byc?

 • 162tony

  Oceniono 7 razy 1

  Byznesmen z koziej dxpy a nie biznesmen.
  Nawet nie jest mi go żal, w sumie to nie jest mi żal obu.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedy kredyt i otwarcie konta na podstawie dwóch dokumentów tożsamości (np dowód plus paszport)?

  Bez tego wszelkie dodatkowe zabezpieczenia są guzik warte.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX