Hulajnogi elektryczne jednak zakazane? Rząd musi rozstrzygnąć rozbieżne opinie. Przepisy na wiosnę

Latem ministerstwo Infrastruktury zaprezentowało projekt, który miał nadać hulajnogom elektrycznym i innym pojazdom tego typu status prawny. Ustawa nie została jednak przyjęta szybko - okazuje się, że wpłynęło do niej 111 poprawek. Opinie o tym jaki status powinny mieć hulajnogi elektryczne są skrajnie odmienne.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk liczy na to, że przepisy regulujące zasady ruchu urządzeń transportu osobistego (UTO), takie jak hulajnogi, nad którymi prace ruszyły w wakacje, wejdą w życie wiosną przyszłego roku. Resort analizuje teraz uwagi i propozycje, które wpłynęły podczas konsultacji społecznych.

Minister Andrzej Adamczyk wyraził nadzieję na to, że projekt ustawy dotyczącej urządzeń transportu osobistego będzie jednym z pierwszych, którymi zajmie się rząd i Sejm. Jak powiedział, resort nie spodziewał się aż tylu różnych propozycji, które padły podczas konsultacji. Ministerstwo je teraz analizuje.

Spór o hulajnogi. Jedni chcą całkowitego zakazu, inni zwiększenia uprawnień

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że do resortu w sprawie tego projektu wpłynęło 111 opinii. Zaznaczył, że niektóre z nich wzajemnie się wykluczają. Wyjaśnił, że część osób oczekuje całkowitego zakazu jazdy hulajnogami po chodnikach, a inni oczekują jeszcze więcej praw dla użytkowników takich urządzeń.

"My musimy tą sferę zbalansować, musimy znaleźć rozwiązanie kompromisowe" - podkreślił wiceminister Weber. Dodał, że ta analiza wymaga czasu, tym bardziej, że temat wzbudza emocje.

Duże hulajnogi nie na chodnikach?

Zgodnie z proponowanym prawem operatorzy hulajnóg (i innych urządzeń typu UTO) będą musieli upewnić się, że ich pojazdy mają szerokość nie większą niż 0,9 m, długość 1,25 m i maksymalną wagę 20 kg. Najwyższa prędkość, do jakiej będą mogły rozpędzać się urządzenia transportu osobistego, to 25 km/h. W przypadku szybszych hulajnóg prędkość będzie musiała być zablokowana elektronicznie.

W czerwcu resort infrastruktury zaprezentował propozycję zmian w prawie, które unormują status urządzeń transportu osobistego, w tym hulajnóg elektrycznych. Zakładają one, że hulajnogi będą mogły poruszać się po chodniku lub drodze dla pieszych tylko wtedy, gdy nie będzie pasa ruchu, drogi czy przejazdu dla rowerów. Ale nadal to pieszy będzie miał pierwszeństwo, a użytkownik hulajnogi będzie zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności.

Czytaj też: Slalomem, parami i po pijaku. Hulajnogi są niebezpieczne, bo brakuje przepisów i zdrowego rozsądku

Ponadto w propozycji znalazł się zapis, że z urządzeń transportu osobistego będą mogły korzystać osoby, które ukończyły 10 lat, a osoby niepełnoletnie- pod warunkiem posiadania karty rowerowej.

Więcej o:
Komentarze (85)
Hulajnogi elektryczne jednak zakazane? Rząd musi rozstrzygnąć rozbieżne opinie. Przepisy na wiosnę
Zaloguj się
 • ciastkozaur

  Oceniono 35 razy 23

  Wiecie co? Jestem użytkownikiem hulajnogi elektrycznej - prywatnej. Traktuję ją jako szybki środek transportu po mieście. Jeżdżę ostrożnie - wśród pieszych bardzo zwalniam, zwalniam w każdym miejscu, gdzie moja droga krzyżuje się z jakąkolwiek inną, generalnie próbuję myśleć za wszystkich - i jeździ mi się dobrze. Niestety - wkoło widzę totalną masakrę w wykonaniu innych: jazda 25 km/h po chodniku, brak przyhamowania i rozejrzenia się przed przejściem dla pieszych, lawirowanie między pieszymi, jazda prosto pod rower i wreszcie hit ostatnich dni - dziewczynka, na oko 10-letnia, rozmawiająca przez iPhone’a i wjeżdżająca na czerwonym, rozpędzona do maksimum, prosto pod auto - na szczęście samochód wyhamował. Ludzie są totalnie nieodpowiedzialni i zbyt głupi na ten środek transportu.

 • ann.k

  Oceniono 21 razy 17

  Rower jadący z prędkością 10 km/h ma w przypadku braku drogi dla rowerów jechać jezdnią, a hulajnoga jadąca z prędkością 25 km/h chodnikiem :D?

 • student_zebrak

  Oceniono 25 razy 17

  to nie dziala w przypadku rowerow, nie bedzie dzialac w przypadku hulajnog. Narod wolski trzeba trzymac krotko. NIE dla hulajnog na chodnikach

 • bogucjusz

  Oceniono 15 razy 15

  Państwo k...wa teoretyczne. Od dawna są przepisy. Kodeks Drogowy, art. 2 pkt 58: "Motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h". Jest k...wa JEDNOZNACZNA definicja. Hulajnoga to motorower. Al k..wa nie. W państwie teoretycznym jednoznaczny przepis jest martwy, no bo hulajnoga się nazywa hulajnoga i wizualnie nie jest podobna do motoroweru. To jest k..wa ważniejsze, niż przepisy prawa.

 • palec_pralata

  Oceniono 13 razy 13

  Polska, to bardzo dziwny kraj. Ilość obostrzeń w przepisach dot. poruszania się rowerem jest tak duża i tak trudna w interpretacji, że na postawie ich nie sposob ustalić, czy dziecko 6 letnie na rowerze może jechac chodnikiem i czy ojciec tego dziecka, ma być po lewej jego stronie czy po prawej? Tymczasem bez najmniejszego problemu mozna jechac po chodniku 40 km na godzinę elektryczną hulajnogą, a w skrajnych wypadkach, gdy dojdzie do zderzenia z pieszym być uznanym za niewinnego, bo pieszy nagle zmienił keirunek marszu i podszedł do wystawy sklepu....Panie Ministrze? Pan do wiosny będzie się zmagał, co z tym zrobić? I żarł za moje podaki? To chyba dlatego to tyle będzie trwało....bo innego wytłumaczenia nie widzę!

 • mirafas

  Oceniono 25 razy 11

  Wszystkie pojazdy powinno jeździć po wydzielonych z ulic fizycznie ścieżkach asfaltowych - rowery, hulajnogi, segwaye i co nie bądź. Chodniki powinny być wyłącznie dla pieszych wózków dla niepełnosprawnych czy matek z wózkami dziecięcymi. Kropka. Rozbuchany ruch samochodowy w miastach należy ograniczyć do niezbędnego minimum.

 • hellk

  Oceniono 9 razy 9

  Nic silnikowego nie powinno jezdzic po chodnikach. Kropka.
  I co za durny (sponsorowany?) pomysl, zeby ten szajs nazywac hulajnoga.

 • malgojb

  Oceniono 9 razy 9

  Skoro samochód na drodze osiedlowej czy w miejscu gdzie jest 'ruch mieszany' ma ograniczenie do 20 to dlaczego hulajnoga będzie mogła jechać 25 km/h?

 • slawek391

  Oceniono 9 razy 9

  Chciałbym zauważyć, że od 2012 hulajnogi elektryczne są motorowerami i muszą mieć tablice rejestracyjne plus prawo jazdy. Bo, czy hulajnoga nie ma 2 lub 3 kół napędzana jest silnikiem elektrycznym do 2 kW i regulacja prędkości jest za pomocą manetki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX