Warszawa. Szpital przy ul. Banacha zamyka dziewięć sal operacyjnych. Brakuje personelu i pieniędzy

Warszawski szpital przy ul. Banacha to największa placówka w Polsce, posiadająca wiele oddziałów specjalistycznych. Szpital zamknął dziewięć sal operacyjnych z powodu braku personalu oraz środków finansowych. O sprawie dowiedziało się radio TOK FM.

Problemy polskiej służby zdrowia cały czas się piętrzą. Jak wynika z nieoficjalnych danych, szpitale posiadają ponad 13 mld zł długu. Wśród zadłużonych placówek znajduje się szpital Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha w Warszawie, który zamknął dziewięć sal operacyjnych z powodu niedoboru personelu - podało TOK FM.

Warszawa. Szpital przy ul. Banacha z coraz większymi problemami

Placówka ma 18 klinik, prawie 600 lekarzy oraz blok operacyjny posiadający 23 sale. Szpital uznawany jest za jeden z najbardziej specjalistycznych w kraju. Renoma nie chroni go jednak od wielkich problemów. - Takie szpitale powinny przyciągać wszystkich fachowców, jednak młodzi lekarze odchodzą stąd w zastraszającym tempie, pielęgniarki nie chcą tu pracować. Nie podoba im się wiele rzeczy, z pieniędzmi włącznie, ale atmosfera w pracy też nie jest bez znaczenia - tłumaczy w rozmowie z TOK FM doświadczony lekarz. 

W rozmowie z radiem, dyrektor szpitala Robert Krawczyk potwierdza, że niektóre sale operacyjne stoją puste, gdyż brakuje pielęgniarek anestezjologicznych, jak i samych anestezjologów. Dyrektor zaznacza jednak, że niezbędne operacje są wykonywane na bieżąco. Wielkim problemem placówki jest także ryczałt, czyli kwota przeznaczona do funkcjonowania szpitala. To ona determinuje w wielkim stopniu jego działalność. Na podstawie ryczałtu prognozowana jest liczba operacji, którą placówka może wykonać bez dopłacania do nich i dalszego zadłużania. Pracownicy są instruowani, by przeciągać w czasie operacje, które mogą zaczekać, by nie przekroczyć kwoty ryczałtowej, gdyż w obecnej sytuacja zwrotu od Narodowego Fundusz Zdrowia zwyczajnie nie otrzymają.

- To jest marnotrawstwo. To jest problem systemu, który widać na każdym kroku, a o jego rozwiązanie trzeba pytać ministerstwo zdrowia - komentuje sytuację szpitala w TOK FM Krzysztof Madej z Naczelnej Rady Lekarskiej.

Szpital przy ul. Banach nie jedynym z problemami. Opłakany stan polskiej służby zdrowia

Sytuacja warszawskiego szpitalu to wierzchołek góry lodowej, gdyż do podobnych sytuacji dochodzi w większości placówek. Obecnie zadłużenie przekroczyło 13 mld zł i dotyczyło ponad 500 placówek, co jest najgorszą sytuacją od 2013 r. Na niewiele zdała się również dotacja od Ministerstwa Zdrowia w wysokości 800 mln zł, natomiast coraz więcej osób alarmuje o katastrofalnej sytuacji w służbie zdrowia. Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie zorganizowała specjalną akcję "Polska to chory kraj"

Powodów długów jest wiele, poczynając od małej liczby personelu, przez wieloletnie zaniedbania, kończąc na drastycznych wzrostach kosztów pracy. 

Więcej o:
Komentarze (7)
Warszawa. Szpital przy ul. Banacha zamyka dziewięć sal operacyjnych. Brakuje personelu i pieniędzy
Zaloguj się
 • optymistaa43

  Oceniono 1 raz 1

  Kto jest winien i kto do tego doprowadzil.Przez ostatnie cztery lata do zbrodniczego wzgledem Narodu Polski ( TARGOWICA - ZABORY ) kosciola katolickiego nasi swieto,,,,,,,,,,,ebliwi wladcy,Duda,Morawiecki,zydkaczynski odprowadzili ponad 50 000 000 000 (dla matolkow pisowskich slownie,picdziesial miliardow zlotych,stad wlasnie biora sie te niebotyczne braki ,nie tylko w sluzbie zdrowia.Wszystko lezy,nauczanie ,kultura,rencisci,lekarze a pieniadze,podatki jakie naklada ta straszna ekipa na Narod ida do czarnych pijawek.Innego tlumaczenia nie ma.tylko dlatego ludzie uciekaja bo panstwo ma jedynego przyjaciela a jest nim nienazarty kosciol katolicki.Precz z konkordatem i poddanstwem watykanowi.PRECZ.

 • zelenyles

  Oceniono 1 raz 1

  a pisowcy drą się że w służbie zdrowia wszystko ok ????? oj chyba nie mają kompletnie pojęcia co tam się dzieje !

 • vladek

  Oceniono 1 raz 1

  Mnie gorzki smiech ogarnia.
  "Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna, za które ciągną Szwedzi, Chmielnicki,
  Hiperborejczykowie, Tatarzy, elektor i kto żyw naokoło. A my z księciem wojewodą
  wileńskim powiedzieliśmy sobie, że z tego sukna musi się i nam tyle zostać w ręku, aby na
  płaszcz wystarczyło; dlatego nie tylko nie przeszkadzamy ciągnąć, ale i sami ciągniemy."
  Jak to sie w Polsce pozmienialo przez ostatnie 300 lat...

 • antymilo92

  Oceniono 1 raz 1

  Tzw. minister zdrowia, niejaki dr Lukasz Szumowski, powierzyl sluzbe zdrowia MatceBoskiej.
  Czy nie daloby sie juz tej pani podziekowac bo najwyrazniej sobie nie radzi ?

 • cozano

  Oceniono 1 raz 1

  Polityka PiS-u w zakresie służby zdrowia zaczyna przynosić bardzo konkretne wyniki. Chorzy nie będą się musieli męczyć ze swoimi chorobami, a system emerytalny odnotuje duże oszczędności.

 • przedstawiciel_gorszego_sortu

  Oceniono 1 raz 1

  Mamy za to 500+. Ludzi stać na Apap, więc w czym problem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX