Kaucja za butelki niemal przesądzona. Najpierw trzeba znaleźć 9 mld zł. Na automaty

Wprowadzenie kaucji za butelki w Polsce wydaje się przesądzone, bo postulat ten podnosi większość partii politycznych. Dbałość o środowisko naturalne jest coraz istotniejsza. Z raportu firmy Deloitte wynika jednak, że zanim na recyclingu zarobimy, najpierw będziemy musieli wydać 9 mld zł. Na automaty.

Polska musi wprowadzić recycling na większą skalę. Wymaga od nas tego Unia Europejska. Zmiany muszą dotknąć m.in. butelek po napojach. Są bowiem jednym z najpopularniejszych rodzajów odpadów.

Jak wylicza firma badawcza Deloitte, zanim na odzyskiwaniu surowców wtórnych będziemy mogli zarabiać, musimy najpierw sporo wydać. Koszt automatów do zbiórki pustych butelek może bowiem sięgnąć 9 mld zł - donosi "Puls Biznesu".

Bez wprowadzenia systemu kaucyjnego trudniej będzie nam osiągnąć wymagany przez UE poziom recyklingu. Obejmie on, co prawda, tylko butelki po napojach, czyli około 7 proc. odpadów komunalnych, ale walczymy o każdy procent

- wyjaśnia Joanna Kądziołka z PSZW, cytowana przez "PB".

Polska musi być jak Unia

Dyrektywa odpadowa zakłada jeszcze bardziej surowe wymogi w stosunku do butelek PET, niż miało to miejsce do tej pory. Do 2025 roku Polska będzie musiała poddawać recyklingowi 77 proc., a w 2030 roku przynajmniej 90 proc. tego typu opakowań. Szacuje się, że obecnie wskaźnik ten w Polsce oscyluje wokół zaledwie 30-40 proc. Mamy niespełna sześć lat, aby podwoić liczbę butelek PET poddawanych recyklingowi.

Zdaniem ekspertów proekologiczną postawę wzmaga możliwość sprzedania pustych szklanych i plastikowych opakowań.

10 eurocentów za każde opakowanie

W wielu krajach Europy działa system, który pozwala konsumentowi "odzyskać" 10 eurocentów w zamian za każdą oddaną butelkę. Po tygodniu może zebrać się spora sumka. Tak działa system kaucyjny w wielu krajach Europy.

Tego typu system kaucyjny funkcjonuje w 10 krajach Europy: Szwecji, Norwegii, Finlandii, Islandii, Danii, Holandii, Niemczech, Chorwacji, Estonii i na Litwie. Przynosi bardzo wymierne korzyści dla środowiska - recykling sięga 90 proc. Słowacja, a nawet Białoruś też pracują już nad jego wprowadzeniem.

Czytaj też: Jak działa automat do recyclingu butelek? Sprawdziliśmy

Pierwszy w Polsce butelkomat do skupu butelek plastikowych stanął w kwietniu w Urzędzie Miasta w Krakowie. Za każdą wrzuconą do niego butelkę wypłaca mieszkańcom losowo po 10 lub 20 groszy.

Jeśli chcesz walczyć z “plastikową epidemią”, ale nie wiesz od czego zacząć lub jak to zrobić, możesz wesprzeć Greenpeace, które prowadzi szereg działań na rzecz ochrony mórz, oceanów i ich mieszkańców przed plastikową plagą. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Więcej o:
Komentarze (90)
Kaucja za butelki niemal przesądzona. Najpierw trzeba znaleźć 9 mld zł. Na automaty
Zaloguj się
 • six_a

  Oceniono 21 razy 17

  a czy ktoś może znieść cyrk z kaucjami na butelki szklane, gdzie trzeba przyjść do tego samego sklepu i to jeszcze z paragonem - carrefour. ilu ludziom będzie się chciało, a ilu siepnie tę butelkę do kosza.

 • punter

  Oceniono 14 razy 14

  A co to za filozofia ?

  Dać Lidlowi i Biedronce prawo jak przy płatniku podatku, zatrzymania sobie 2% od wartości przyjętej kaucji, nie traktować tego jako przychodu do podatku, to będą stawiać automaty na wyścigi.

 • bezidei

  Oceniono 13 razy 13

  A co z jednakowymi butelkami szklanymi? Jedne koncerny piwne robią bezzwrotne, drugie zwrotne.

 • cob22

  Oceniono 14 razy 10

  Brawo Unia, nareszcie bedzie mniej butelek w lasach.

 • cozano

  Oceniono 11 razy 9

  U naszych zachodnich sąsiadów butelki pet są kaucjowane po 25 centów, czyli koło jednego złotego. Sądzę że byłaby to właściwa wysokość.

 • dziadwawelski

  Oceniono 8 razy 8

  Bardzo dobra inwestycja w automaty i inne "eko" akcesoria dzięki, którym za kilka marnych miliardów pozbędziemy się "etykietki" nie walczących o planetę ;-))) Jedynym działaniem mogącym cokolwiek poprawić jest zakaz produkcji tego plastykowego gówna. Inne sposoby to zwykła reklama.........

 • czeski_honza

  Oceniono 15 razy 7

  Jak znam ten kraj, to kaucja zostanie wprowadzona, a automaty nie bardzo. Rząd szuka kasy, a nie zamierza jej wydawać.

 • kixx

  Oceniono 10 razy 6

  pierwszy market ktory wprowadzi zasade,ze przyjmuje butelki bez wzgledu na to gdzie zostaly kupione ma szanse na przyciagniecie wielu nowych klientow
  ps.tak tylko podpowiadam,mozna rzec,bezinteresownie...

 • siwywaldi

  Oceniono 5 razy 5

  To ile tych automatów będzie? Po jednym na gminę? Bo jakoś NIE CHCE mi się uwierzyć w to, że moja osiedlowa "Żabka" takie coś postawi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX