Carrefour z nowatorskim planem. Sieć testuje sprzedaż produktów z przekroczoną datą ważności

Carrefour testuje w kilku francuskich sklepach sprzedaż produktów, których data przydatności do spożycia została przekroczona - informuje magazyn "Linéaires". Plany sieci sklepów są jednak dużo bardziej odważne.

Odważny pomysł francuskiej sieci funkcjonował w trzech sklepach, teraz testy wchodzą w drugą fazę - firma wprowadza projekt w 14 placówkach znajdujących się w Bretanii. Na czym właściwie polega? Carrefour sprzedaje produkty, które przekroczyły tzw. datę minimalnej trwałości (w Polsce chodzi o określenie "najlepiej spożyć przed"). Choć ich jakość może być obniżona, to są one nieszkodliwe dla zdrowia, przez co wciąż nadają się konsumpcji. 

Carrefour z nowatorskim projektem. W jakim celu sprzedawać będą produkty po terminie?

Produkty te sprzedawane są ze znaczną obniżką. Można je również kupować znacznie taniej za pomocą aplikacji Too Good To Go, która we Francji cieszy się coraz większą popularnością. - Celem testów jest sprawdzenie, czy pomysł jest mile widziany przez klientów. Cały czas informujemy naszych klientów o celach wprowadzenia takiego rozwiązania. Produkty "po terminie" są oznaczone w sklepach w specjalny sposób, by konsumenci mogli mieć wybór - tłumaczy Bertrand Swiderski, dyrektor ds.społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) francuskiego przedsiębiorstwa.

Czytaj także: Carrefour omija zakaz handlu i rozszerza działalność. Dostawy do domu w całej Polsce

Co ciekawe, Carrefour nie zamierza się zatrzymać w swojej rewolucji. Firma już usuwa daty minimalnej trwałości z takich produktów jak: cukier, sól, ocet. Ponadto zdecydowała się złożyć wniosek do Pascala Canfina, posła Parlamentu Europejskiego, o możliwość wykonania podobnego ruchu w kontekście miodu, makaronu, roślin strączkowych oraz produktów zbożowych. Celem Carrefoura jest zmiana przepisów obowiązujących w tym zakresie w całej Unii Europejskiej

Pomysł na razie tylko we Francji

Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle pomysł zostanie wdrożony w zagranicznych oddziałach sieci. Na razie nic na to nie wskazuje. 

W I kwartale br. firma zanotowała w Polsce przychody rzędu blisko 500 mln euro oraz 3 proc. wzrost sprzedaży. Sieć posiada w naszym kraju prawie 900 sklepów w pięciu formatach, a także 20 centrów handlowych oraz 40 stacji paliw.

Więcej o:
Komentarze (32)
Carrefour z nowatorskim planem. Sieć testuje sprzedaż produktów z przekroczoną datą ważności
Zaloguj się
 • jjunior

  Oceniono 19 razy 11

  I bardzo dobrze. 50% produktów można spokojnie spożywać długo po terminie i nic się nikomu nie stanie. Sól kamienna leży milion lat w ziemi i nic, a później pakują ją w opakowanie i nagle ma termin do np. Czerwca, bo jakiś bezmózgi urzędnik tak zadecydował. Głupota i marnotrastwo w najczystszej postaci. To samo z konserwami. Wojsko trzyma je w schronach i magazynach po 20 lat i można je po tym terminie spożywać - te same konserwy trafiają na półki w sklepie i nagle termin przydatności -bęc - 12 miesięcy. Musztardy? Ocet to najprostszy, najstarszy i najlepszy konserwant. Podstawą każdej musztardy jest właśnie ocet. Widział ktoś kiedyś popsutą musztardę? A każda ma termin przydatności o kilku do kilkunastu miesięcy. Produkty można wymieniać bez końca. Makarony, kasze, mąki, kabanosy...

 • rikol

  Oceniono 11 razy 5

  We Francji supermarkety muszą przeterminowane produkty oddawać organizacjom, które zajmuja się bezdomnymi. Więc to jest ruch w celu zwiekszenia zarobku.

 • milosierdzie_gminu

  Oceniono 10 razy 4

  U nas też się to testuje, ale zazwyczaj klienci nie są informowani o tym fakcie

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 5 razy 3

  Widać po nerwowych komentarzach, że suweren jest już pusty do wypłaty i nie ma czego do ryja wsadzić :D

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 1 raz 1

  Sklepy z ropuchą testują to już od dawna xD

 • dejtrejder

  Oceniono 3 razy 1

  Proponuję zacząć wreszcie sprzedaż prosto ze śmietników osiedlowych. Całkiem sporo żarcia się tam wala. Nawet ostatnio widziałem kilka par całkiem modnych 20 lat temu, skórzanych bucików. Całkiem dobre, tylko trochę zesztywniałe. Może jakaś trendi celebrytka się skusi?

 • iimpala

  Oceniono 4 razy -2

  wziawszy pod uwagę, że Carrefour ma ceny z kosmosu (przynajmniej te 2 w poblizu mnie, w Warszawie) to domniemywam, że taniej będzie kupić produkty "przydatne do spozycia" w pobliskim Tesco czy Lidlu, niz te przeterminowane w Carrefourze.
  Dziwne, że "firma zanotowała w Polsce przychody rzędu blisko 500 mln euro oraz 3 proc. wzrost sprzedaży" bo oni naprawdę są jacys oderwani od rzeczywistosci. Ja wchodze tam tylko wtedy, kiedy nie mam innego wyjscia, czyli tak raz na 2 lata jakos....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX