Sklepy Żabka będą zamknięte w niedzielę? "Solidarność" rusza z kolejną ofensywą

"Solidarność" wraca z tematem zakazu handlu w niedziele i domaga sie zmian w przepisach. Jak zapowiedział w rozmowie z "Super Expressem" Alfred Bujara, związek będzie domagać się "uściślenia, czym jest placówka pocztowa". Związkowiec podkreślił, że "takie sklepy jak Żabka wykorzystują lukę prawną, a przecież nie są placówkami pocztowymi".
Będziemy wnioskowali o pilne zmiany. Posłowie powinni wrócić do zapisu z naszego projektu i placówka pocztowa powinna być całkowicie wyrzucona z ustawy

- powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Alfred Bujara, działacz NSZZ "Solidarność".

Zakaz handlu. PiS zapowiada zmiany

Wydaje się, że związkowcy kują żelazo, póki gorące. Temat zmian w ustawie dotyczącej zakazu handlu w niedziele miał powrócić zaraz po wyborach. Jeszcze przed nimi "Rzeczpospolita" donosiła, że poseł PiS Janusz Śniadek zapowiadał, że zmian w ustawie można się spodziewać, choć nie wcześniej niż po marcu 2020 r. Zasugerował też, że być może byłby potrzebny dwuletni okres przejściowy (oznaczający handel w wybrane niedziele), aby społeczeństwo zdążyło przyzwyczaić się do nowych zasad.

W tej ustawie są pewne drobiazgi, które chcieliśmy poprawić. To nadużywanie stwierdzenia "placówka pocztowa" i przerabianie na nie pewnych sklepów - co pozwoliło handlować w niedzielę"

- ocenił poseł Śniadek w rozmowie z dziennikiem.

Niedziela dla Boga i rodziny

Zakaz handlu w niedziele to jeden z czołowych postulatów wyborczych zrealizowany przez PiS, wdrażany pod hasłem "niedzieli dla Boga i rodziny". Jednak, jak wynika z przytaczanego przez Bankier.pl za PAP raportu Instytucji Statystyki Kościoła Katolickiego, "na razie nie wpłynął na zwiększenie frekwencji w polskich kościołach". Jednocześnie w raporcie czytamy, że potrzeba "jeszcze dwóch, trzech, czterech, pięciu lat, żeby tę tendencję zweryfikować".

Więcej o:
Komentarze (103)
Zakaz handlu. Sklepy Żabka będą zamknięte w niedzielę? "Solidarność" rusza z kolejną ofensywą
Zaloguj się
 • d_ost

  Oceniono 56 razy 52

  Taką, gamonie, napisaliście, wspólnie z asami legislacji z Ordo Iuris, ustawę. Ma bodaj 3 strony, z których połowę zajmuje lista wyjątków. Studenci prawa będą się w przyszłości na jej podstawie uczyć jak NIE PISAĆ ustaw.

  I może byście tak coś zrobili ze stajcami benzynowymi? Niedługo stacje będą wyglądać jak supermarkety (już im do tego niedaleko), a gdzieś w krzakach będzie stał jeden zapomniany dystrybutor, w ramach alibi. Ale to Was nie boli. Przecież Lotos już dał członkom NSZZ i ich rodzinom zniżki na zakupy na stacjach tej sieci. Rączka rączkę myje...

  Przestańcie ludziom mówić jak mają żyć. Chcecie bronić pracowników? To przypomnijcie rządowi obiecanki o likwidacji śmieciówek. To przypomnijcie rządowi, że godna płaca należy się pracownikom również, gdy ich pracodawcą jest państwo (planowane spektakularne podwyżki płacy minimalnej nie obejmują nauczycieli, pielęgniarek). To zorganizujcie protesty przeciwko zniesieniu 30 krotności, która skończy się tym, że ludzie przejdą na samozatrudnienie.
  To zainteresujcie się tym, co dzieje się w państwowych spółkach typu LOT, gdzie personel pokładowy jest ZMUSZANY przez kierownictwo do przechodzenia na fikcyjne samozatrudnienie. Czemu tam was, związkowcy od siedmiu boleści, nie ma??? Bliżej pracowników, dalej żyrandola i limuzyn władzy.

  BTW, panie Piotrze Duda, jak tam pozew przeciwko Newsweekowi w sprawie Kacperka i jego miski? Złożony?

 • kindofmagic

  Oceniono 33 razy 33

  Idźcie w diabły z tym bogiem, wszystkim go wciskacie na siłę, narzucacie i jeszcze od społeczeństwa kasę doicie w jego imieniu. A panowie z tak zwanej solidarności kręcą biznesy na rzekomej walce o dobro ludu.

 • el.pistolero

  Oceniono 33 razy 31

  Tępe sqrwysyny naprawdę nie widzą co się dzieje? Nie widzą powolnej śmierci handlu "stacjonarnego", a co za tym idzie likwidacji tysięcy miejsc pracy? Takimi zakazami wbijają kolejny gwóźdź do trumny właścicieli sklepów. Ostaną się tylko dyskonty.

 • mare.com

  Oceniono 29 razy 29

  nawiazujac do hasla pisu ,,niedziela dla Boga i rodziny,,zapytam o propozycje na ten dzien dla niewierzacych i samotnych?

 • rts44

  Oceniono 29 razy 27

  Zamkną ŻABKI to wqrwią ojca grzybka!Dudy uważajcie na gniew z Torunia

 • owrank

  Oceniono 26 razy 26

  a kiedy Solidarność powalczy o odpoczynek dla księży ? mają ciężką harówkę (msze, pogrzeby) od poniedziałku do soboty od najczęściej 6 rano do 20tej to i im NALEŻY SIĘ ODPOCZYNEK W NIEDZIELE

 • wolf01

  Oceniono 27 razy 25

  A przepraszam panie Śniadek co to państwo wyznaniowe ??? Drugi Iran nam tworzycie ? Gdzie władza świetjebliwych i „prawo kościelne” ponad ludzkim ??? A władza która raz zdobyliście pamiętajcie nie trwa wiecznie przekonał się o tym nawet Hitler myśląc ze jego tyrania przetrwa tysiąclecia wasza nie przetrwa nawet tyle co komuchy

 • dabera

  Oceniono 24 razy 24

  Nie ma przymusu pracy. Każdy związkowej S może zmienić robotę na taką gdzie w niedzielę się nie robi.

 • starsailor3

  Oceniono 22 razy 22

  niech spieprzają! czy to jest ok, że w niedziele mogę kupić wódę i prezerwatywy na każdej stacji benzynowej, a nie mam gdzie kupić kawałka chleba dla dziecka???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX